Syn chce bydlet se svým otcem

Od: Datum: 08.01.15 21:42 odpovědí: 5 změna: 09.01.15 15:35

Jsme rozvedeni dva roky,mám dceru 13let,syna 7let,jsme z jednoho města,děti jsou u matky,byla to vzájemná dohoda,matka se chce odstěhovat do jiného města a mně jako otci a mému 7letému synovy se tonelíbí,mám šanci s tím něco soudně udělat?Jestli dostat soudní zákaz odstěhování dětí na základě fiksace na otce,nebo dostat syna do péče.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ho
Datum: 08.01.15 22:21

Jistě bude v rozsudku, kumu byly děti svěřeny. Tedy pokud jste se domluvili při rozvodu, že bývalá žena, pak máte smůlu. Pokud se nechte vzdát začněte na tom pracovat na sociálce, pokud získáte jejich přízeň, pak navrhněte soudu změny. Myslím ale, že na 7 leté dítě se až tolik nebudou brát ohledy navíc to dítě je tak malé, že začnou pochybnosti o vaší schopnosti se postarat o jeho vzdělání, péči atd.. Stěhovat se bývalá muže kamkoliv, to jí nezakáže nikdo. Nejspíše máte smůlu - tedy ji máte určitě. Víte, takovéhle věci si mají manželé uvědomit před rozvodem, že tím zkazí dětem dětství i částěčně budoucí život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 22:25
avatar

Soudní zákaz odstěhování neexistuje, Samozřejmě, že je možné získat dítě do vlastní nebo alespoň střídavé péče, i když české soudy ve většině případů svěřují děti do péče matek.

Na svěření dětí do vlastní péče máte šanci tehdy, pokud s tím bude sama matka souhlasit, nebo pokud se ukáže, že jste výchovně způsobilejší než matka nebo že matka není schopná děti zabezpečit a řádně se o ně starat.Ale ani střídavá péče není k zahození. Důležitým předpokaldem pro ni ale je, že jste s matkou dětí schopní se alespoň na zákaldních věcech dohodnout. Také záleží na věku dětí a třeba na tom jak daleko byste s matkou od sebe bydleli - střídání škol a není moc vhodné

Nejvíce zéleží na soudci jak pochopí situaci

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tr
Datum: 08.01.15 22:41

Pravidla se s novým občanským zákoníkem rochu změnila. dám sem příslušné paragrafy:

§ 858

Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.

§ 865

(1) Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům. Má ji každý rodič, ledaže jí byl zbaven.

§ 877

(1) Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.
(2) Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.

Takže i když má matka děti v péči, otec stále může rozhodovat o bydlišti dětí. nedávno toto potvrdil i ústavní soud a před rokem k tomu vydalo vyjádření i ministerstvo spravedlnosti. takže matka se může odstěhovat kde chce, ale to, že má děti v péči nově neznamená, že je bude stěhovat jako nábytek. O faktickém bydlišti dětí může, dokonce musí rozhodovat i otec, i když je nemá v péči. Je to povinnost a právo spojené s rodičovskou odpovědností, a ta se pro otce, svěřením dítěte do péče matky nemění. Nový občanský zákoník přeoral pěkně i rodinné právo (není tak vágní a neumožňuje tak široký výklad jako umožňoval zákon o rodině).

Dále je možné se setkat s argumentem, že paní na OSPOD rozhodla, že se matka s dítětem může odstěhovat.

OSPOD v tomto nemůže ze zákona rozhodovat. Rozhodují rodiče a nebo soud.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: oo
Datum: 08.01.15 23:04

Hezké, realita je ale jiná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.15 15:35
avatar

Dobrý den ,

není škoda takové záležitosti řešit přes soudy , když jste se dosud společně dokázali dohodnout? Víte přece jak to dnes u našich soudů chodí. Soud vydá rozsudek , jednomu z vás se to nebude líbit a začnete si dělat naschvály , poštvávat děti proti tomu druhému , skrývat se s nima apod. Sedněte si spolu a v klidu si o tom pohovořte. Máte dvě úžasný děti a když už jste se museli rozvést , tak alespoň v okamžicích, kdy řešíte záležitosti ohledně svých dětí, jednejte jako kdyby jste stále byli spolu. Zkuste společně vymyslet nějaké řešení.

Přeju ať máte štěstí

Petr Baier ( pb.consulting@mail.com )

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.