Opakovaná výběrová řízení na stejnou pozici

Od: Datum: 07.01.15 00:30 odpovědí: 10 změna: 08.01.15 02:20

Hledám si momentálně práci. Reaguji na inzeráty firem a zúčastnila jsem se už několika výběrových řízení. Třeba začátekm prosince jsem byla na výběrovém řízení, kde se sešlo spolu se mnou ten den 8 uchazečů (možná byly pohovory i v jiné dny - to nevím). Splňovala jsem všechny požadavky na danou pozici, vyplnila jsem test, který jsem měla pravděpodobně správně, a z pohovoru jsem měla dobrý pocit, že by ta práce možná mohla vyjít, když budu mít štěstí. Měli se ozvat s výsledkem výběrového řízení do konce roku. Dodnes se neozvali a když jsem se dnes dívala na internet, viděla jsem, že tu samou pozici inzerují znovu - zcela totožný inzerát jenom s novým datem vložení. Nejednalo se o žádnou pozici s vysoce speciálními požadavky. To si ze všech těch uchazečů nikoho nevybrali? (Mám jim tam CV poslat znovu? ;) )

Toto ale nebyl první a jediný případ, kdy firma vypsala výběrové řízení na stejnou pozici opakovaně. Už jsem se s tím setkala i ve státní správě. Některé firmy, jak jsem si všimla, vypisují výběrová řízení na stejnou pozici pravidelně i po dobu celého roku.

Existuje pro to nějaké vysvětlení?

doplněno 07.01.15 00:53:

Proč si firmy nevyberou některého z uchazečů, který splňuje stanovené podmínky, když je uchazečů dostatek, a proč vypisují opakovaně další výběrová řízení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 07.01.15 00:44

Vysvětlení je následující: Vzhledem k dlouhodobé situaci na trhu práce nemají firmy a instituce žádný důvod si uchazečů o práci vážit a zachovávat základní pravidla slušného chování - nepotřebují to, i bez toho se jim vždy přihlásí mnoho dalších (či stejných) uchazečů. Takže když se občas setkáte se slušností, je to proto, že na dané pozici je slušná osoba, které to prostě osobně nedá a odepíše těm, kterým cítí, že odepsat má.

doplněno 07.01.15 01:03:

Aha, no asi se jim z první várky uchazečů nezdál nikdo dokonalej. Ona je většinou na konci VŘ větička, že zadavatel si vyhrazuje právo VŘ zrušit či nikoho nevybrat. Tak oni to udělají a VŘ vyhlásí znovu, ale prostě nepovažujou za slušný to těm z prvního VŠ sdělit. Myslím.

doplněno 07.01.15 01:04:

oprava: VŘ, né VŠ. V každém případě je to smutné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: anina*
Datum: 07.01.15 00:50

Děkuji za odpověď, i když ten dotaz byl spíš směřován na to, proč se opakovaně vypisují výběrová řízení na stejnou pozici, i když jsou k dispozici uchazeči, kteří splňují podmínky pro výkon práce.

Že firmy mnohdy nesdělují výsledky výběrového řízení, to už beru skoro jako běžnou praxi.

Datum: 07.01.15 13:37
avatar

Posouzení, jestli uchazeči splňují podmínky výběrového řízení, je na zaměstnavateli, nikoliv na uchazečích. Přestože se domníváte, že podmínky splňujete, nemusí tomu tak být – vedení firmy může mít jinou představu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anina*
Datum: 07.01.15 18:41

Skutečnost, že mám VŠ vzdělání požadovaného směru, praxi v oboru (pracovala jsem na stejné pozici), trestní bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B a ovládám angličtinu (vlastním čerstvě certifikát C1) snad dokážu posoudit i sama. Tohle jsou věci, u kterých zrovna nepotřebuji, aby mi to kvitoval i zaměstnavatel, že to tak je.

A zda mám aktivní přístup k řešení problémů, schopnost pracovat samostatně, pečlivost, flexibilitu a jiné obecné řeči vyskytující se v inzerátech, to snad ani ten zaměstnavatel na jedné schůzce nepozná, navíc to nejsou věci, které by se daly nezávisle objektivně zhodnotit.

Od: faithoncemore*
Datum: 07.01.15 19:06

Já Vám rozumím, člověka tak nějak rozhořčuje to, že ho nechtějí ani vidět, i když vše bohatě splňuje - vzdělání, praxi, jazyky, řidičák atd. Že člověku nedají tu šanci přijít se osobně představit. Bez ohledu na to, koho pak vyberou. Nejpikantnější jsou situace, když přijde mailem takové to blabla, že si vybrali někoho, kdo lépe odpovídá jejich požadavkům, a to jejich oznámení je plné hrubek. No co si pak pomyslet? Nu ano, pokud jejich představám a kultuře jejich firmy lépe odpovídá nějaká blbka na styčném pracovním místě firmy, tak asi má pan ředitel na své podřízené skutečně jiná měřítka, než jsou znalosti a inteligence.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 02:20
avatar

Vhodnost toho kterého uchazeče na vypsanou pozici posuzuje zaměstnavatel – ten, kdo bude s vybraným uchazečem denně ve styku, a ten, který bude za vykonanou práci platit.

Podívejte se na situaci z opačné pozice: Potřebujete nového zaměstnance a přestože uchazeči mají předepsané vzdělání i požadovanou praxi, žádný z nich Vám "nesedne", nezapadl by do stávajícího týmu apod. Přesto někoho zaměstnáte? Nebo radši budete hledat dál?

Myslím si, že zaměstnavatel má právo výběru ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: au1
Datum: 07.01.15 10:08

u nás jsou ty inzeráty třeba vyvěšený na netu nonstop, a přitom firma nikoho nepotřebuje. je to jen šmé na úředníky, aby firma prokázala, že stále nemůže najít patřičně kvalitního pracovníka na danou pozici, a je nezbytné udělit pracovní víza asijským kolegům, kteří sem jezdí na výlety a pravidelně se střídají :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 16:42
avatar

Nebo to může být že čekají na konkrétní ososbu.Což se stalo mně a další osobě,oba jsme splnovali,poprvě SŠ,podruhé již VŠ a nakonec vzali také bývalého kolegu jako třetího,bez VŠ,ale byl vedení blíže než my dva .

doplněno 07.01.15 20:58:

vypisují neboť musí!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 07.01.15 16:48

Ano, tento důvod zní (bohužel) dost pravděpodobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anina*
Datum: 07.01.15 18:53

Jestli čekají na konkrétní osobu, tak proč vypisují výběrové řízení? Proč rovnou nezaměstnají tu vytipovanou osobou? Jedině že by se jednalo o nějakou pozici ve státní správě, kde ten výběr musí vypadat alespoň trochu transparentně, tak se vypíše výběrové řízení jen tak pro forma.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.