Zamítnutí úvěru

Od: Datum: 06.01.15 23:45 odpovědí: 28 změna: 09.01.15 13:06

Dnes jsem byla v bance informovat se o možnosti a podmínkách splnění pro hypoteční úvěr. Paní u přepážky si mě zapsala do pc, předala na mne kontakt kolegyni na druhé pobočce, která je specialistkou na úvěry a mohla by nám daleko lépe poradit co a jak... Odpoledne jsem přijela domů a přišla mi jen sms od paní specialistky, že na základě posouzeni mých klientských dat není možné bohužel v současné době poskytnout hypoteční úvěr.

Jak tomu mám rozumnět? Nejsem si vědoma, že bychom byli jeden z nás v registru dlužníků...Co se insolvence týče, tak jsme čistí, ale pro náhled dlužníků bych se musela nějak složitěji registrovat... Co vše má tedy na zažádání vliv? Své závazky jsme vždy platili včas, ale je pravda, že se stane, že např. za telefon přijde upomínka.. Může se i tohle projevit, jako že jsem "problémový" platič? Jinak tomu dost dobře nerozumím... Opáčila jsem se na paní zpět sms dotazem, následně jsem jí napsala i mail, zda je možné mi sdělit, z jakého důvodu jsme nevyhovující. V příjmech problém není...

Byla jsem zaskočena, že nedošlo ani k osobní schůzce, měla jsem donést daňové přiznání, potvrzení o mých příjmech... a najednou zpráva. (mimo jiné jsem ještě nedostala odpověď).

Pozn.- hypotéku jsme chtěli na rekonstrukci domu (strop 1 mil.). Bydlíme v domě s matkou (ona je výhradní majitel nemovitosti, ale s přepsáním podílu není problém. Pokud je to jedna z podmínek a jako že z 99%je, počítali jsme s tím, že na nás přepíše podíl a zapíše se do katastru)...

No, asi to je, jak má být, tak počkám a půjdu se dotázat osobně pravděpodobně.. Mám právo vědět důvod, nebo nejsou povinni nám to sdělit?

Děkuji za Váš čas a Vaše názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 06.01.15 23:56

Dobrý den,

nevím sice, proč konkrétně Vám byl úběr zamítnut, ale pokud máte pravidelný měsíční příjem, tak se mi opravdu nejpravděpodobnější zdá to, že máte zápis v Solusu či podobném registru. (může to být za nějakou kreditku z obchoďáku, o které už ani nevíte)

A rozhodně se banky o klienty perou a úvěry si různě přebírají, dělají, co mohou, aby klientovi úvěr nacpali, takže bych se zeptala na úvěr ještě i v druhé bance. Což bych stejně udělala v každém případě, i kdyby potíže nebyly, pro srovnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 00:13

Kreditku nemám a ani nechci Užívám pouze klasickou platební kartu... Do Solus se právě nemůžu dostat, ale už jsem se teda registrovala a zkusím to nějak zjistit...

Datum: 07.01.15 00:02
avatar

Banka nemusí svoje rozhodnutí komentovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 00:11

Dobrý večer,

přesně tak jako říká kolega nademnou banka to komentovat nemusí a i pozdě zaplacený paušál se počítá, takže to má na to také vliv. Dále, záleží jaké máte příjmy, co LTV? chtěli jste 90% hypo? nebo míň?

doplněno 07.01.15 00:12:

Jinak rozhodně bych nešel jen do jedné banky, buď to se poradil s poradcem pokud nějakého využíváte nebo si to obešel sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 00:18

Komentovat to tedy nemusí, ale na druhou stranu po nás se chce pomalu vědět, co jsme měli k večeři, když to vemu nadneseně Ale teď vážně, příjmy vpořádku, kdybychom chtěli, mohli jsme dosáhnout minimálně ja jednou takovou hypotéku, ale nepotřebujeme to. Pro info-nemovitost pojištěna, poslední rok aktuální odhad nemovitosti necelých 4 mil, požadovali jsme zatím "pouhý" milion.

Určitě se poptám i v jiné bance. Poradce oficiálně nemám, pouze kamaráda přes bratra. A ten mi právě už na podzim loňského roku zjišťoval podmínky právě v bance, ve které jsem dnes byla a tehdy pro mne mohli mít nachystané materiály, ale ještě jsme chtěli počkat a nakonec úrok ještě šel dolů...

Nu což, budu pátrat dál...

Děkuji za podněty.

Datum: 07.01.15 00:18
avatar
Nevime vase platy , kolik vas je celkem , jakou mate smlouvu atd... Tech faktoru je vice.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 00:23

Manžel živnostník +- 30tis.čistého (živnost zahájena cca před deseti lety), já příjem 12tis, smlouva na dobu neurčitou, přes tři roky ve stejné práci... Chápu, že je toho více, jen jsem byla opravdu překvapena z tak rychlého verdiktu, tak jsem se o to musela poděli. Ale jak psali výše, zkusím pátrat, co se děje... Za blbost se platí, např. občasné upomínky za tel, ale na druhou stranu je spoustu lidí kolem mne známých, co také později zaplatili tel, ale hypo dostali... To jen tak pro srovnání.

Od: hjc
Datum: 07.01.15 00:23

Prosím vás, než psát sem a registrovat se na nějakých Solusech (pozor ať si nenaběhnete s Centrálním registrem dlužníků), je rychlejší si obejít další 3 banky a máte jasno. A ne že vám nějaká slípka pošle SMS (mimochodem - odpověď na svoji SMS stejně nedostanete). Z takové banky odejtěte hned se svým účtem jinam (poud ho tam máte).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 00:26

Děkuju za pondět. Účet tam nemám...

Datum: 07.01.15 00:31

Pokud se někde spozdíte s platbou např. týden nebo deset dní, pak se do žádného registru dlužníků nedostanete..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 07.01.15 00:38
Aby nebyl problem v tom prijmu.. nechci vas zpovidat, ale manzel zivnostnik ma prijem 30 tisic cisteho? Zjednodusene: pokud vyfakturuje jako OSVC za rok milion, pri vyuziti 80% pausalu ma cisty prijem cca 13 tisic cisteho...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 06:44
avatar

Všichni už napsali svůj názor a já si myslím, že je to jen část důvodu k odmítnutí. Další část je ta, že chcete rekonstruovat cizí dům a banka nemá žádnou záruku, že přejde někdy do vašich rukou. Kdyby se cokoliv s jedním z vás stalo, že vlastně nemáte čím ručit. Jste bez majetku, pouze s dluhem. Chcete rekonstruovat cizí dům. Navíc, jestli nejste sezdáni, pak jste na dluh úplně sama. Pohledem banky. Nemůže to být takto?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka3112
Datum: 07.01.15 09:07

Vyse jsem psala o manzelove prijmu, z cehoz plyne, ze sezdani jsme...co se ruceni tyce, je logicke, ze se necim rucit musi, a ano prave nemovitosti se melo rucit. Nektere banky si kladou za podminku, ze musite byt bud majitel nebo spolumajitel. A vyresit jsme to chteli na osobni schuzce, kde by nam pravdepodobne rekli, at provedem prepis podilu, jednalo by se teda az dal po tomto kroku. Obavy banky bych chapala, kdyby si nas pozvali, prosli nase nachystane papiry a podle toho vyvodili zaver. Nevideli nic, nevideli jsme se osobne, nevideli manzelovo danove priznani..proste mi to prijde zvlastni. Ale nejsou jedina banka, se kterou jsem byla ochotna jednat, tak pujdu pro informace jinam..

Datum: 07.01.15 07:25
avatar

si prosím uvědomte, že o hypotéku se žádá trochu jinak, než si asi myslíte. Nemůžete se jen tak přihlásit a říct že chcete hypotéku. Bance musíte splnit řadu podmínek. Například dokument Obchodní podmínky České spořitelny pro poskytování hypotečního úvěru má sedmnáct stránek.

Jaké jsou ty podmínky. Například :

Musíte mít solidní a trvalý příjem.

Musíte mít solidní dluhovou minulost. To znamená žádné hříchy, žádné debety, žádné exekuce a podobně

Musíte mít účet u ČS.

Musíte doložit výpis z katastru, že nemovitost je vaše.

Musíte písemně doložit, že peníze skutečně budete čerpat na rekonstrukci vaší nemovitosti. To znamená ukázat smlouvy o dílo, objednávky, projekt, rozpočet a tak dále, řada podmínek pokračuje.

Když podmínky nesplníte, pak se může stát, že si vás vyhodnotí jako rizikového klienta a hypotéku vám nedají.

doplněno 07.01.15 10:31:

vážená paní. Já jsem neřekl že jste hloupá. Jenom zřejmě nevíte, že když namontujete novou střechu na domek vaší matky, tak podle práva ta nová střecha patří vaší matce a ne vám. Je úplně jedno, kdo ji platil. Z toho drobného detailu vyplývá, že nikdo vám nedá hypotéku na rekonstrukci domu, který není váš.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zuzka3112
Datum: 07.01.15 09:11

Vazeny pane, ja nejsem hloupa, vim moc dobre, jak se veci maji. Tohle vsechno jsme ochotni podstoupit, naopak mame nachystane dokumentace a ani se neobtezuji si to projit. Mit ucet u dane banky je uz to posledni. Dnes uz to neni prekazka, ho nemit, staci zalozit a hotovo... Tim jsem si 100% jista.

Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 11:31

My jsme se spíš nepochopili...znovu naprosto chápu, že nám nikdo nedá hypotéku na něco, co není naše. Ale od toho slouží přeci kontaktní schůzky, kde řeknou co a jak, podnikneme tyto kroky, počkáme na přepis do katastru a jedeme dál. Já po nich nechtěla, aby nám daly hypotéku hned, já pouze chtěla informace, co pro to mohu udělat. Toť vše. Konec, tečka.

Od: paw®
Datum: 07.01.15 08:25

Zajdete za svym financnim poradcem. Ten ma vetsinou prehled, co je a co neni treba a poradi vam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 07.01.15 08:56
avatar

Paní Zuzko, sama píšete, že máte manžela živnostníka. On se před zakázkou také musí podívat na rizika. Už se vám někdy stalo, že pracoval měsíc zadarmo? Jestli ne, vybírá si ty správné zákazníky.

Banka nemá povinnost vám poskytovat půjčku. Má své nastavení a je na posouzení zaměstnanců firmy, jestli je výhodné pro banku půjčit nebo není. Posoudí rizika, posoudí výhody a nevýhody.

Pokud za vámi přijde soused, o kterém víte, že "pravidelně neplatí včas 300,-Kč za telefon", půjčíte mu 20 tis.? Když nedokáže včas zaplatit takovou částku, přece není logické, aby vám včas platil sumy 10x vyšší a bez vymáhání...

Těch podmínek a parametrů jsou desítky - můžete mít na domě již jednu hypotéku či zástavní právo a zástava tedy nebude pro banku vhodná. Můžete mít obrat na účtu 30tis měsíčně, ale druhý den částku vybírat nebo přeposílat... není to pozitivní informace. Můžete být v registrech NRKI, BRKI - ani nevíte...

A sdělovat klientům informaci, že není možné schválit úvěr - to přece není trestné - to je jejich věc, jaké mají směrnice a postupy. Když vám je prozradí, existuje riziko, že je dokážete obejít a v podstatě je připravit podvodným jednáním o milion.

Neosočuji Vás a Vaši rodinu - vysvětluji, že poskytnutí úvěru není povinnost banky - je to jejich business.

Jak radili ostatní - je mnoho bank - zkuste jinou...pokud vám nedají úvěr ani v dalších dvou, třech (a bez poskytnutí informace), pak máte problém na svém či manželově rodném čísle v některých z mnoha registrů...

doplněno 07.01.15 09:43:

Banky a jiné finanční instituce si moc nepotrpí na "své ego". Takže pokud někdy někdo odešel, stěžoval si nebo nadával na pobočce - to vše není důvodem k neposkytnutí úvěru. Jde jim o peníze a z půjčky jsou peníze hezké... Zajištění však musí mít, pokud nemají jiné "výhody"... Ve Vašem případě to vidím právě na potíže se zápisem v katastru nemovitostí. Zástava nemovitosti jinde, jiný vlastník či spoluvlastník.. A pokud je uvedeno třeba "zástavní právo soudcovské" - nikdo vám dnes neřekne, jak za pár týdnů či let rozhodnou soudy a komu vlastně nemovitost bude patřit - tato nejistota je zásadní K.O.

Pokud máte dlouhodobý účet, pokuste se získat úvěr právě u své banky. Jsou různé nástroje zajištění - nejen zástavní právo v katastru..

Blíže Vám jistě poradí finanční poradce dané banky. Osobně jsem ztratil důvěru ke všem "finančním firmám" typu Partners... Tam je dle mých zkušeností rada vždy podle výše provize pro zprostředkovatele. Nevýhody jsou mlženy a zatajeny :(

Tak hodně štěstí v jednání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zuzka3112
Datum: 07.01.15 09:34

Dekuji za Vas delsi prispevek... Me by prave nenakrklo ani to, ze jsme podle nich nevyhovujici, ale pristup, s jakym jednali. Prislo mi to vsechno nejake divne, ze si nas ani nepozvali na schuzku s potrebnymi materialy. Do te banky jsme sli proto, protoze ano na dome je zastavni pravo prave te banky, u ktere jsme zadali. Po rozvodu rodicu pripadl doplatet ix let stare hypoteky na matku-vymenou za to, ze ji a nam detem zustane domov. A prave nekdy zacatkem podzimu lonskeho roku a pri prepisu hypoteky na matku-a prepisu plateb z meho uctu, jsme dostali nabidku, ze pokud budem zadat o hypoteku, tak nejvohdnejsi by to bylo u nich, protoze by refinancovali tu matcinu a bylo by to vyrizene. Byla jsem uz ve dvou jinych bankach, tam jsme vyhovovali kriteriim, ale zase byl problem, ze na dum je hypo matky u jine banky a u druhe banky byl pozadavek, aby prijezdova cesta k nasemu domu byla v nasem vlastnictvi nebo alespon bremeno. A to je neproveditelne, cesta je jednoho problemoveho cloveka, spor tahnouci se uz treti generaci nevyresim, to jsem uz vzdala... Je toho opravdu hodne, tech podminek, my byli ochotni jednat, ale nejak se jim nechtelo zase... A jako perlicka me napada jeden z duvodu, ze me maji evidovanou jako tu, co kvuli nespokojenosti zrusila studentsky ucet... Bydlela jsem v Praze, po dokonceni VS jsem se sestehovala zpet na Moravu, v Praze provedla veskere kroky, aby preposlali mou osobni slozku do zlinske pobocky, zmena kontaktni adresy atd atd..a brala jsem to jako vyrizenou vec..v te dobe mi koncila i karta a mela jsem ji menit, vyplnila zadost, vse ok, po mesici nic, karta nikde, jdu se dozadat na pobocku co je, pry se nemam obavat, uz je odeslana. Po dalsim cca mesici v bance rekli, ze karta byla poslana zpet, ze si ji nikdo doporucune nevyzvedl..sem cumela jak osel. Tohle se opakovalo asi trikrat dokolecka, trpelivost odchazela a pak mi volala pani z najmu, kde jsem bydlela, ze mi tam chodi posta z banky. Tak jsem ji poprosila, at to otevre a precte a bylo tam psano, ze pro neprijeti a neaktivaci byla karta zablokovana a pro nepouzivani nebo co ucet automaticky zrusen. Uz si vazne nepamatuju, jak to bylo psano, ale doletela jsem na pobocku, byla jsem samosebou rozcilena a ucet sem teda ukoncila-resp.uz byl neaktivni... Proste tehda holubmik dobry.

Omlouvam se za dlouhe povidani, ale pokladala jsem to za jiny pohled, proc by me mohli take zamitnout, protoze jsem byla ten vecne nespokojeny zakaznik az jsem od nich odesla

Dekuji vsem za Vase podnety a rady, zaridim se dle nich dal, zkusime to zase jinde

Od: hfcw
Datum: 07.01.15 09:51

Zuzko, proboha.. jděte se zeptat na úvěr do jiné banky. Obdivuji vás, proč zde stále vysvětlujete nesmysly. Zde vám úvěr nikdo nedá ani nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 11:34

Pro mne to nesmysly nejsou. Od nikoho zde úvěr nežádám a naopak se mi rad dostalo. Přeji hezký den.

Datum: 07.01.15 09:52

Myslím si, že se jedná o nedorozumění. Zažádala jste o hypotéku na nemovitost, která není ve vašem vlastnictví. Na této nemovitosti je navíc zástavní právo k hypotéce vlastníka. To stačí k zamítnutí žádosti o hypotéku. Domluvte se v bance na schůzce a požádejte je o navrhnutí způsobu (tj. převodu nemovitosti, převodu stávající hypotéky a její navýšení) dalšího postupu. Jestli jste solventní, banka jistě vyjde vstříc.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: zuzka24*
Datum: 09.01.15 13:03

Tak si představte, dostalo se mi odpovědi, že to má co dělat s mým účtem v oné bance, který jsem tehdy ukončila... Takže mám domluvenou osobní schůzku, vysvětlí mi, co a jak... Přeji hezký víkend.

Od: buss
Datum: 07.01.15 11:29

Vězte, že banka není povinna úvěry poskytnout. Prověří vás a odmítne, důvody nesděluje, jste pro ně prostě z jejich pohledu rizikový klient. Nebo se chcete soudit? Zkuste to přes matku...,jinou banku. Zda je nějaký dluh je třeba požádat o výpis za úplatu registry, odkud banka čerpá info.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: zuzka24*
Datum: 07.01.15 11:36

Soudit rozhodně ne, to je nesmysl. Zkusím to samozřejmě jinak, jinde, už to, že můžu požádat o výpis z registru je pro mne cenná informace. Za zkoušku člověk nic nedá. Přeji hezký den.

Datum: 07.01.15 16:13
avatar

Zdravím ,

banky nejsou oprávněny sdělovat důvod zamítnutí Vaší žádosti o úvěr či hypotéku avšak bankovní poradce Vám alespoň může sdělit informaci zda-li zamítli žádost na základě vnitřních kritérií dané banky anebo zda-li byla žádost zamítnuta na základě negativních hodnocení bankovního registru CBCB či nebankovního registru Solus. Je-li problém v registrech, je možné se pak informovat přímo v těchto registrech s žádostí o výpis informac í (služba je však zpoplatněna cca 100 - 200 Kč za výpis).

Banky a nebankovní společnosti ale i mobilní operátoři , kabelové televize i energetické společnosti zasílají informaci do registrů o tom že máte nějaký dluh minimálně po třech měsících od doby kdy dluh vznikl.

Přeji hezký den.

Petr B. ( pb.consulting@mail.com )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zuzka24*
Datum: 09.01.15 13:06

Děkuji za Váš čas a za Vaši odpověď. Již se to řeší... Opravdu v registrech nejsem, opravdu nejsou problémy v příjmech ani nic jiného, ale řeší se okolnosti ukončení mého účtu před lety v té bance... No jsem zvědavá na osobní schůzku, naštěstí jsem si veškerou dokumentaci a korespondenci z té doby schovala... Přeji hezký víkend.

Datum: 07.01.15 16:31
avatar

Jenom pro doplnění, založit si účet kvůli hypotéce nebo žádat jako dlouholetý klient není totéž - banka je ráda, když zná dlouhodobé hodnocení zákazníka.

Nemít v minulosti žádné dluhy (myšleno např. půjčky, kontokorent, kreditky atd) také není samo o sobě plus. Plusem naopak je spoustu dluhů v minulosti, ale všechny vzorně splácené (nikoliv předčasně.)

Čili důležitá je historie dlužníka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.