Jaká je to asi psychiatrická diagnóza?

Od: Datum: 06.01.15 20:25 odpovědí: 16 změna: 08.01.15 10:45

Dobrý den, popíši člověka a pokud je tady někdo z psychiatrického ranku, tipujte možné diagnózy. Radu typu, pošlete ji za cvokařem si ponechte. S psychiatrem je věc řešena. Zajímá mě názor širší veřejnosti.

Paní je stará 68 let. Je mobilní, ovšem po chvíli se zadýchává a musí odpočívat. S okolím nekomunikuje nebo sporadicky. Někdy udržuje oční kontakt s komunikkujícím partnerem, často těká a jakoby nevnímá, na řeč nereaguje, jako kdyby svět šel kolem ní a ona byla ve svém světě. Někdy je ale její stav lepší a je schopná alespoň částečné jednoduché komunikace, která dává smysl. Je omezená na jednoduché věty. Složitějším slovům jako třeba "borec", "hypochondr" vůbec nerozumí, jejich významu. Obtížně je schopná samostatného života. Léky si vezme, když si náhodou "vzpomene", nebezpečí užití, například s alkoholem si vůbec neuvědomuje. Jakoukoli nemoc vnímá neadekvátně. Například má zácpu a je přesvědčena pomalu, že umírá, čili je to osobnost do značné míry rovněž hypochondrická.

doplněno 06.01.15 20:40:

Paní je léčena také u psychiatra. Neříkám nač. Ptám se na Váš tip. Pokud máte pocit, že zatím nic psychiatrického nevidíte alespoň hypoteticky, potom nemusíte reagovat, děkuji.

doplněno 06.01.15 20:42:

Ještě dompním, že paní současně nemá sebemenší chuť do života, trpí depresemi a úzkostí, bere také na tohle léky. Když jsem zmínil tu zácpu, dopním, že paní má díky tomu tlak na dvou stovkách. Čili je tam také ta hypochondrie neoddiskutovatelná.

doplněno 06.01.15 20:47:

Ještě doplním. Paní byla doporučena hospitalizace na psychiatrické léčebně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.15 20:30

A kdo řekl, že jde o psychiatrickou diagnózu?

doplněno 06.01.15 20:46:

Někdo vyloučil neurologický problém?

doplněno 06.01.15 21:04:

Pokud má paní dlouhodobě takovou hypertenzi, bude mít pravděpodobně neurologický nález.

Mimochodem, jak dlouho příznaky trvají, objevily se náhle?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kondor*
Datum: 06.01.15 20:50

Paní oběhala spousty specialistů, také neurologa. Jediný, kdo chrlí diagnózu a recepty je psychiatr...

doplněno 06.01.15 21:15:

Příznaky trvají dlouhodobě neb paní má na to invalidní důchod. Ta nepřítomnost se objevila po smti manžela a trvá stále, již dva roky.

Od: faithoncemore*
Datum: 06.01.15 20:39

Mně paní přijde vzhledem k věku docela normální, možná trochu nedoslýchá a možná má lidí kolem sebe někdy už tak trochu dost, tak je ignoruje. Když se psalo o zadýchávání, už už jsem se v tom poznávala. A zácpa je fakt nepříjemná. A včera jsem utírala u maminky nádobí, měla jsem v ruce bílý talíř a řekla jsem "Mám doma dva tyhle tvoje červaný talíře." A jdu si nalít nějakou tu skleničku.

Jen doufám, že se nejedná o neškodnou starší osobu, kterou chce někdo šoupnout do blázince a nastěhovat se do jejího domečku.

doplněno 06.01.15 20:45:

Šmarjá ta apatie je důsledek antidepresiv, přece.

doplněno 06.01.15 20:46:

Trochu pochopení pro stáří, prosím. Kdo z nás ví, jak na tom v tomto věku bude?

doplněno 06.01.15 20:52:

Tak doporučeno odložit do blázince? Ano, takové doporučení jistě mohl nějaký lékař vyslovit. Ale milující potomci nemusí tohoto doporučení uposlechnout. Nejedná se o nebezpečnou osobu - kdyby okolí ohrožovala lopatou, to by byla jiná. Ale odložit člověka kvůli tomu, že je mu smutno a nechápe význam některých slov - nu, vypůjčím si tady od jedné kolegyně jedno slůvko a řeknu FUJ, pokud tohoto doporučení potomci využijí k získání svého klidu a klidného svědomí (a možná i majetku).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.15 20:43

Diagnozu bych měla, ale není psychiatrická. Únava materiálu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.01.15 20:54
avatar

Že by Alzhemerova choroba?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.01.15 20:58

Nejsem z oboru, ale znám tři 70ti leté babičky, jsou plně soběstačné, čiperky. 68 let není tak mnoho, není to náhodou schizofrenie?.

Říká se, že neexistují dva stejní schizofrenici – to proto, že příznaků této poruchy může být u někoho mnoho a u někoho málo a mohou se různě kombinovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kondor*
Datum: 06.01.15 21:04

Jsem téhož názoru. Máme babičku, ta má 80 ale ještě peče, hlídá vnoučata. Popisovaná paní rozhodně není klasická "babička". Máte pravdu, dříve navštěvovaný psychiatr uvedl schizofrenii. Ten aktuální ale zcela něco jiného...Tak si říkám, co na to hlas lidu :D

Od: kondor*
Datum: 06.01.15 21:00

Psychiatrie jsou plné pacientů, kteří jakoby nereagují na podněty okolí, oslovení a hrají si třeba s kostkama. Co by takové chování mohlo být za diagnózu?

Datum: 06.01.15 21:09
avatar

Zdravím,
můj tip je taky na Alzheimera - beru to podle projevů u již zemřelého otce, který ho měl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 21:21
avatar

Hm, já jí závidím, mě žena s dcerou ten klid nedopřejí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 21:22
avatar

Z psychiatrické léčebny se paní vrátí v horším stavu, nevěřím, že jí tam pomůžou. Léky na deprese ji tlumí, je schoulená do sebe, okolní svět nechápe, je na ní rychlý. Měla by mít režim, někdo na ní dohlédne a bude v pořádku. Jenom ji podat pomocnou a vlídnou ruku.

Pokud se nepoškozuje, neohrožuje druhé, neničí věci okolo sebe, tak je škoda ji vytrhávat z domácího prostředí.

Ve starším věku se všichni kontrolujeme a máme obavy z těžkých chorob, když nás někde zabolí, píchne.

Od kdy se jí takto povaha změnila? Není to od té chvíle, co zůstala sama? Zemřel manžel, děti odešly z domova? To s člověkem zacloumá a přestane mít chuť do života.

Léky na psychiku většinou tlak snižují, ne? A že by měla vysoký tlak kvůli zácpě?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.15 21:25
avatar

Alzheimer, stařecká demence?

zácpa bývá taky z nedostatku pohybu - nepodporuje se střevní peristaltika.

doplněno 06.01.15 21:33:

http://www.priznaky-projevy.c…nce-priznaky-projevy-symptomy

doplněno 07.01.15 15:37:

schizofrenici obvykle nebývají dementi, někteří bývají i dost inteligentní a onemocnění se obvykle objevuje v mladším věku.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: ph
Datum: 06.01.15 22:27

Nemá Vaše maminka nějaký neurologický nález? Není deprese jen vedlejší projev jiné nemoci? Moc mi to připomíná moji maminku, léčí se na Parkinsona, jejímž hlavním projevem není třes, ale deprese. Je nemluvná, kolikrát mám pocit, když s ní komunikuji, že mě nevnímá. Na otázky - i opakované - neodpovídá, jako by byla úplně v jiném světě. Avšak někdy má i světlejší chvilky a je veselá a snaží se. Ovšem mluvení jí moc nejde. Chce jen poslouchat a to jen někdy. Samozřejmě, postupem času i vlivem léků se objevila stařecká demence, která značně chování mé maminky ovlivňuje. Dále je možná špatná kombinace léků?Mojí mamince třeba psychiatr předepsal léky, které se absolutně vylučovaly s léky na Parkinsona a museli jí to rovnat na psychiatrii - apatie, zmatenost, padání atd. Přeji, ať se vše brzy vyjasní a najde se ta správná diagnóza.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: baru*
Datum: 06.01.15 22:55

Upřímně dost pochybuji, že by se jednalo o schizofrenii, ty příznaky sedí vážně spíš na nějakou formu demence (Alzheimer atd..), což vzhledem k věku je docela pravděpodobné. Vážně je důležité podrobné neurologické vyšetření, psychiatr samozřejmě také,ale profesionál a odborník který má zkušenosti. Přeji ať se paní daří dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 08:10
avatar

Rozhodovat o psychiatrické diagnóze pomocí hlasu lidu, je opravdu úsměvné. :-D Z příznaků, které jste popsal, nejde diagnóza jednoznačně určit, natož schizofrenie. Pro mne je spíš zajímavé, proč na této diagnóze tak lpíte, jestli kvůli tomu, že doufáte ve zlepšení, nebo vám přijde nějak ušlechtilejší a zajímavější, než třeba deteriorace, způsobená demencí. Ale jestli je něco pro schizofrenii typické, pak jsou to především bludy a halucinace. Co se paní honí hlavou, jste tu naprosto nepopsal, takže nevím, proč zrovna schizofrenie by měla být správnou diagnózou.

Pokud má problémy s vysokým tlakem, především by ji měl vyšetřit neurolog, jestli tam nedošlo k mrtvici, která způsobila trauma. Totéž může mít na svědomí tumor, porucha prokrvení nebo atrofické procesy mozku. To by vysvětlovalo poruchu porozumění textu, kdy by došlo k senzorické afázii, ale toto opět není možno diagnostikovat jen z textu nepochopení dvou slov, na to je to málo a při senzorické afázii má pacient problém porozumět mluvené řeči vůbec. Byla popsána přechodná zlepšení tohoto stavu, kdy se zapojovaly jiné korové oblasti mozku, když se jednalo o zpívaný text, někdy se muzikoterapie využívá s úspěchem právě u pacientů s tímto i jiným postižením mozku.

Nepravděpodobnější je diagnóza demence, a jestli je to demence na základě Alzheimerovy nemoci, pak je důležité, aby byla diagnostikována včas a byly podávány léky, které by zmírnily progresi tohoto onemocnění a zpomalily by jeho postup.

Je hodně důležité, aby paní nebyla zavřena jen na nějaké uzavřené gerontopsychiatrické oddělení, kde bude v pokoji třeba se 12 dementními ženami bez podnětů, kdy ji lékař uvidí jednou za týden a psycholog jednou za 14 dní a sestra tam vleze, jen když je nutno, ale aby se s ní něco dělo, nějak se stimuloval mozek a probíhala tam nějaká činnost, jinak se bude rychle zhoršovat. V tom můžete podstatně více pomoci, když ji budete navštěvovat, chodit s ní ven, povídat si s ní a v případě, že tato diagnóza bude potvrzena, ji, pokud už domácí péče nebude pro vás únosná, převedete do ústavu, který je na léčbu Alzheimeriků zařízen a kde mají nějaký režimový program a péči. Jsou taková zařízení. Samozřejmě jejich kvalita je různá.

doplněno 08.01.15 06:57:

Tady pro nahlédnutí máte přehled demencí http://www.uzis.cz/cz/mkn/F00-F09.html - vidíte sám, jak složitá ta problematika je a vůbec není jednoduché to správně diagnostikovat. Důvěřujte lékařům a snažte se neztratit s paní kontakt a věnovat se jí i po dobu hospitalizace, aby v nemocnici nestrádala. Pokud vám na ní záleží, samozřejmě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.15 10:45

Každý člověk je orginál a jinak na léčbu reaguje, pokud jste ochoten nechat provést celkové vyšetření a pokusit se léčit celkový stav a nikoliv jenom část ozvěte se, není to placeno pojišťovnou ale z výsledků se nechá zjistit co tělo potřebuje

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.