Kde začíná občanskoprávní spor?

Od: Datum: 06.01.15 15:05 odpovědí: 4 změna: 06.01.15 16:23

Hezký den,

u které instituce je třeba začít v případě občanskoprávního sporu?

Jedná se o zamítnutí oprávněné reklamace.

Česká obch.inspekce toto bohužel neřeší,odkazuje na vyvolání sporu a poté na výrok soudu.

Takže mé první podání by mělo směřovat kam?

Díky za info


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 06.01.15 15:12
avatar

Dobrý den, pokud potřebujete výrok soudu, tak se musíte asi soudit - vzít si právníka a ten podá žalobu (pokud to po posouzení uzná, že je to žalovatelné). Zdravím!

doplněno 06.01.15 15:31:

aaella - ta předžalobní výzva by se měla odesílat před každým sporem nebo pouze, když jde o peníze (vymáhání)? Tedy, pokud vůbec existuje spor, kde o peníze nejde.

doplněno 06.01.15 17:06:

aaella - děkuji Vám za vysvětlení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.15 16:23

Předžalobní výzva se zasílá tam, kde se žalobce domáhá "splnění povinnosti" (úhrada peněz, vyklizení bytu, apod). Není jí třeba například u určovacích žalob, rozvodu, určení výchovy u dětí, apod. Pokud tedy žaloba směřuje k tomu, že je žalovaný něco "povinen plnit", tak by tam měla být předžalobní výzva, chce-li žalobce uplatnit úspěšně náklady soudního řízení. Smysl je totiž ten, že žalobce dal žalovanému možnost plnit mimosoudně, a tím se vyhnout nákladům soudního řízení vůbec.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.01.15 15:25

Vaše první podání by mělo směřovat k podání tzv. předžalobní výzvy dle ust. § 142 občanského soudního řádu. Jedná se o dopis, v němž vyzvete prodávající k tomu, co po něm požadujete a čeho se budete domáhat žalobou.:

§ 142a z.č.99/1963 Sb.

(1) Žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.

(2) Jsou-li tu důvody hodné zvláštního zřetele, může soud výjimečně náhradu nákladů řízení zcela nebo zčásti žalobci přiznat i v případě, že žalobce žalovanému výzvu k plnění za podmínek uvedených v odstavci 1 nezaslal.

Dopis zašlete doporučeně, ideálně na dodejku, abyste měl doklad o tom, že se dopis dostal do sféry dispozice budoucího žalovaného. No, a poté můžete podat žalobu na plnění. Žaloba se podává okresního (obvodního) soudu v místě bydliště (sídla) žalovaného. To je pouhé obecné pravidlo, které má spoustu výjimek. Co máte žalovat, zda peníze či jiné plnění by měl posoudit advokát, který by Vám rovněž měl sdělit, zda jsou splněny podmínky pro úspěšné uplatnění nároku u soudu. Občanskoprávní řízení je zahájeno dnem, kdy je mu doručen soudní návrh (žaloba).

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 06.01.15 15:33

Okresní soud.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.