Faktura / penále

Od: Datum: 30.12.14 18:58 odpovědí: 6 změna: 31.12.14 13:58

Dobrý večer,

zapomněla jsem zaplatit jednu fakturu. Uplynuly 3 měsíce a když jsem ji teď chtěla zaplatit, všimla jsem si na ní věty, že v případě pozdního zaplacení mi budou účtovat penále 0,5% denně. Což by byla šílená částka, protože takhle vysoká denní sazba penále vychází na 182% ročně.

Mám 2 otázky:

1. Mohli by mi vůbec takovou sazbu účtovat, když jsem nepodepsala žádnou smlouvu, objednávka byla ústní, nepodepsala jsem ani převzetí faktury, ani dodací list.

2. Můžu fakturu bez obav zaplatit nebo bych její úhradou vyslovila souhlas s větou "V případě prodlení vám budeme účtovat penále 0,5% denně"?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 19:15
avatar

komu a za co to bylo? tady každej napíše polovičatý informace a pak chce radit, pokud to bylo státní organizaci nebo některému dodavateli energií, pak si pište, že za svou sklerózu zaplatíte i úroky, pokud to byl nějaký jiný dodavatel, zkuste se s ním dohodnout, zda vám úroky z prodlení neodpustí, odebrala jste službú a nebo zboží? pokud ano, pak nemáte žádný právní nárok na to, aby vám byly odpuštěny, i když uhradíte fakturu, tu stejně neprodleně uhraďte a čekejte, zda vám dodavatel vyúčtuje i úroky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dop
Datum: 30.12.14 19:18

Každý den vám běží prodlení. Místo psaní sem, jste měla fakturu uhradit... Tak to udělejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 19:58

Smluvní strany si mezi sebou mohou dohodnout, že pro případě prodlení uhradí dlužník tzv. smluvní pokutu, nikoliv penále. Penále je sankce, která musí vyplynout přímo ze zákona, například ze zákona o drahách. Tudíž, nejste povinna platit věřiteli penále ve výši 0,5% denně, taková sankce z občanského zákoníku neplyne. Uhradíte-li fakturu, neznamená to, že vyslovujete souhlas s úhradou penále. Nicméně, věřitel má ze zákona právo na úrok z prodlení, který v tomto pololetí činí 8,05% ročně z dlužné částky ode dne prodlení do zaplacení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 20:08

Text ve faktuře je v pořádku a tuto částku má právo dodavatel vymáhat, ihned zaplaťte fakturu, snejvětší pravděpodobností po Vás nic vymáhat nebudou, a pokud je to nějaký hajzlík, tak se stejně nedohodnete. Poučení pro příště zní, hlídat si termíny plateb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 20:24
avatar

tazatelka mlčí, chce radu a dá to do témata volné diskuse (rady a tipy, vážená paní, se myslí, jako že tady dáte vy nějaké rady a tipy), ani nevíme, zda fakturu neplatila tak dlouho úmyslně, když nebyla písemná smlouva, no nic, snad se poučí (a my taky)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 13:58

Není to tak dávno, co jsem byla účastnicí soudního řízení v Brně. Jednalo se o zaplacení penále jedné firmy, které byla dodána dodávka zboží z naší firmy. Všechno vypadalo růžově, už, už to vypadalo, že penále dostaneme, když právník té firmy poukázal na to, že sice dodávku dostali, ale faktura přišla pozdě. Já neměla v ruce nic, ani podpis na dodacím listě, s datumem, ani podepsání faktury, zkrátka nic, než naši fakturu s datumem odeslání zboží. Jela jsem domů s dlouhým nosem. Buď firmu požádejte o fakturu s tím, že jste žádnou nedostala nebo zaplaťte fakturu a na penále si počkejte, případně se ještě domluvte s právníkem. Myslím, že stojí za to, být připraven. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.