Pochybení soudu - náhrada škody

Od: Datum: 06.01.15 09:15 odpovědí: 6 změna: 06.01.15 14:46

Podal jsem žalobu na neplatiče. Byl soud, na který se žalovaný nedostavil. Byl tedy odsouzen k zaplacení, protože se údajně neomluvil. Ale dodatečně se zjistilo, že poslal omluvenku od lékaře včas ale tu soud někde založil. Tedy žalovaný se odvolal a bude nové jednání. Jak uplatnit náhradu škody + cestovné u soudu za 1. jednání?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 06.01.15 09:51
avatar

Dobrý den, na to Vám nejlépe odpoví Váš právník, který Vás u soudu zastupoval. Ale, ten soud neodsoudil protistranu za to, že se nedostavila k jednání, ale protože uznal Váš nárok na dluh. A protistrana by se odvolala stejně, protože s placením dluhu nesouhlasí. Pokud vše vyhrajete, tak náklady zaplatí protistrana a škodný nebudete - tedy, zřejmě až se podaří i exekuce.

Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 06.01.15 09:55

Tento nárok vznesete u soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 12:43

Náhradu škody tam nevidím žádnou, otázka je, v čem Vám vznikla škoda? Pokud odvolací soud rozhodnutí soudu I.st. zruší a věc vrátí zpět k projednání, protože nebyly splněny podmínky pro vynesení rozsudku pro zmeškání či z jiného procesního důvodu, máte právo, v případě, že budete ve věci plně úspěšný, na náhradu nákladů soudního řízení (soudní poplatek, odměna advokáta, hotové výdaje, k nimž patří i ono cestovné).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wow
Datum: 06.01.15 12:51

Jakou náhradu škody? Na cestovné máte nárok a soud prvního stupně se vás jistě ptal, zda uplatňujete nějaké cestovné atd? Vás u soudu nezastupuje právník?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paja®
Datum: 06.01.15 13:20

Právníka nemám. Skoda vznikne tím, že jsem jako podnikatel mohli dělat něco užitečnějšího a ne strávit 5 hodin zbytečně + jízdné autobusu, kvůli chybě soudu. A právě je tu otázka, jak pochybení soudu uplatnit. To není standardní náhrada při výhře.

Datum: 06.01.15 14:46

Jedná se o hotové výdaje - ušlý zisk. Výše náhrady se vypočítá způsobem uvedeným v ust. § 29 vyhl.č. 37/1992 Sb., o jednacím řádu pro okresní a krajské soudy (nárok vznesete u soudu při uplatňování nákladů soudního řízení, tedy v nejbližším či dalším nařízeném jednání):

Část šestá

Náhrada nutných výdajů osobám zúčastněným na řízení (§ 29-33)

§ 29

[Rozsah a způsob výpočtu náhrady]

(1) K hotovým výdajům účastníka náleží jízdné, stravné a nocležné.

(2) Podklady pro výpočet ztráty na výdělku účastníka, který je v pracovním poměru nebo v poměru obdobném pracovnímu poměru nebo pracovnímu vztahu, tvoří průměrný výdělek vypočtený podle zvláštního předpisu.3) Výši průměrného výdělku prokáže účastník potvrzením zaměstnavatele, u něhož pracuje, kde je uvedeno, zda a jakou částku zaměstnavatel srazí za dobu nepřítomnosti v práci, a zda účastník může nastoupit do práce na zbytek směny.

(3) U účastníka, který není v pracovním poměru nebo v poměru obdobném pracovnímu poměru, je však výdělečně činný, podklad pro výpočet náhrady za ztrátu na výdělku tvoří částka, vypočtená ze základu daně z příjmů fyzických osob, dělená počtem pracovních hodin stanovených zvláštním právním předpisem připadajících na týž kalendářní rok. Pro výpočet náhrady ušlého výdělku se použije částka základu daně, podle které je určena poslední známá daňová povinnost, nejvýše však 486 000 Kč; pokud nelze výši ztráty na výdělku tímto způsobem prokázat, přísluší účastníku náhrada za ztrátu na výdělku za hodinu v částce odpovídající výši minimální mzdy za hodinu podle nařízení vlády o minimální mzdě, nejvýše však osminásobek této částky za jeden den.

(4) Potřebuje-li účastník stižený těžkou tělesnou chorobou nebo vadou nebo v jiných závažných případech průvodce, tvoří nutná vydání průvodce a jeho ušlý výdělek součást nákladů řízení účastníka. Součástí nákladů řízení účastníka jsou rovněž nutná vydání a ušlý výdělek důvěrníka dítěte nebo podpůrce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.