Zaplatí mi zaměstnavatel?

Od: Datum: 03.02.15 01:29 odpovědí: 6 změna: 03.02.15 14:41

Zdravím všechny a předem děkuji úplně za všechny odpovědi.
Měl jsem brigádu (dohoda o provedení práce) uklízel jsem v jedné xxx firmě. Několik měsíců vše probíhalo úplně bez problémů. Problém nastal koncem listopadu. Firma změnila majitele a nový majitel si na mojí pozici chtěl dát zřejmě svého známého člověka. 17. prosince (pár dnů před Vánočními prázdninami) za mnou majitel přišel s tím, že se mu moje odvedená práce nelíbí, a že se domluvíme na ukončení pracovního poměru. Byl jsem naštvaný, pač smlouva mi měla končit k poslednímu dni v roce a prázdniny jsem měl mít normálně proplacené, ale nezbylo mi nic jiného než dohodu podepsat a smířit se s tím, že nový majitel nějakou tu korunu ušetřil. Výplata mi měla přijít jako každý měsíc a jak bylo uvedeno ve smlouvě do 18. dne následujícího měsíce. V tomto případě 18.1.2015. Vyplata nedorazila. Od ostatních zaměstnanců jsem měl info, že jim se výplata také opozdila, ale 2.2.2015 již měli výplatu všichni na účtě kromě mě. Zašel jsem za majitel firmy. Ten mi oznámil, že jsem v prosinci již neuklízel a on nebyl s mojí prací spokojený a výplatu mi nedá. Od příbuzných jsem se dozvěděl, že na to nemá právo a těch 17dní je povinen mi zaplatit. Chtěl bych se zeptat jak v tomto případě mám dále postupovat? Soudní cestou a vymahat to po něm? Zřejmě bych k tomu potřeboval právníka, ale jedná se o cca 7000,-. Nebude mě právník stát více než je tato částka, abych ještě nezaplatil více než právník vysoudí?
Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.15 03:59
avatar

Se zaměstnavatelem komunikujte výhradně písemně. Začněte písemnou výzvou k vyplacení dlužné odměny (mzda je za práci v pracovním poměru; za práci na základě dohody náleží odměna).

K výzvě (nepsat jako žádost nebo prosbu!) přiložte např. kopii docházky, vyčíslete odpracované hodiny i odměnu. Uveďte číslo účtu pro převod nebo adresu pro zaslání složenkou (aby se zaměstnavatel neměl nač vymlouvat).

Stanovte termín, do kdy má zaměstnavatel peníze převést nebo odeslat (dejte mu cca 10 až 15 dnů ode dne odeslání).

Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Nevyhoví-li zaměstnavatel v uvedeném termínu, budete jej muset žalovat.

––– K výzvě přikládejte kopie. Originály si ponechte pro případný soudní spor.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 03.02.15 08:50

Určitě zaměstnavatel má povinnost vám za provedenou práci zaplatit. Jak psal už někdo přede mnou - komunikujte s ním výhradně písemně, doporučeným dopisem. Musíte mít vyčíslenou částku, kterou vám zaměstnavatel dluží. Jestli ani přes výzvu nezaplatí, tak to asi budete muset vymáhat soudní cestou.

Pokud byste potřeboval pomoct s vypracováním výzvy nebo žaloby a nechcete chodit za advokátem, zkuste se mi ozvat do zpráv. Můžu s tím poradit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.02.15 09:18
avatar
Co se týká té dohody, tu jste podepisovat nemusel. Prostě jste se dohodli.
doplněno 03.02.15 15:29:

To je dobré - bál jsem se vyhazovu na hodinu, tak jsem radši odešel sám Za prvé - na hodinu vás vyrazit nemůže, za druhé - na dohodu jste měl přistoupit za předpokladu, že před podpisem vycáluje odpracované dny na dřevo. Tak se to dnes dělá... Na soud rovnou zapomeňte, na to nemáte peníze. Ale na IP bych zašel...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 09:26
avatar

Zdravím,
asi byla chyba podepsat dohodu o ukončení - docela by mne zajímalo, co by zaměstnavatel dělal...
Nicméně - než budete něco psát - doporučím vám se sebrat a jít na Úřad práce (na recepci) s tím, že máte tento (výše vámi popsaný) problém a jestli by vám mohli poradit, co s tím máte dělat. S největší pravděpodobností budete předán někomu (možná vedoucímu) s vyššími pravomocemi znalostmi, kterému problém sdělíte a on vám řekne, co máte (přesněji co můžete) dělat.
Výsledek:
- zorientujete se v problému a možná vám poradí řešení, které by normálně nikoho nenapadlo (když zamestnavatel do určitě doby po ukončení práce nevyplatí mzdu, lze na něj podat návrh na insolvenci atd..)
- určitě bude jen dobře, aby o "vychytralém" panu podnikateli věděli úřady, protože jeho jednání není nejen slušné, ale nemělo by být ani normální

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 09:38

Zdravím.Takovou zkušenost jsem také měl.Oznamte majiteli,že vše nahlásíte na Inspektorát práce a dáte to k soudu.On Vám jistě rád zaplatí na co máte nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: snus
Datum: 03.02.15 14:41

Zdravím opět všechny,
opět moc děkuji za odpovědi, všechny jsou velice užitečné.

Mám pár doplňujících informací a otázek..
1. Jak vypočítám kolik mi přesně dluží? Počítá se 30 pracovních dnů jako 100% nebo když má prosinec 31dní tak je to 100%. Když budu vědět tuto informaci, tak si to již dovedu spočítat. :)
2. Výhružky, že budu majitele žalovat atd.. nemají smysl. Za dobu co byl můj nadřízený jsem se dozvěděl, že se soudí rád a zřejmě je u soudu jako doma. Také má více firem a píše si různě firmy na firmy, takže se obávám, že ani to, že o něm budou na úřádě vědět jaké má chování ho moc nezastaví.
3. Dnes jsem se dozvěděl, že to samé udělal dalším zaměstnancům. Výhoda pro mě. Nejsem v tom sám a můžeme to řešit a domlouvat se na dalších postupech společně.

doplněno 03.02.15 14:57:

Dohodu jsem podepsal, protože jsem se bál vyhazovu na hodinu a dalších případných problémů v další práci.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.