Periodická prohlídka u lékaře

Od: Datum: 05.01.15 04:02 odpovědí: 4 změna: 10.01.15 06:20

Pracuji v podniku cca.1,5 roku a jdu na druhou periodickou prohlídku.Co se stane když neprojdu,mám nárok na odstupné?...děkuji za názory.Jaroslav


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.15 06:00
avatar
Jedním z důvodů výpovědi podle § 52 je
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,
A podle § 67 o odstupném u výpovědi podle § 52 písmeno e odstupné nepřísluší...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.15 11:16
avatar

Pokud se jedná o větší podnik, myslím, že než hned odcházet, zkuste požádat o přeřazení na jinou vhodněší pozici, kde by na Váš zdravotní stav nebyly požadovány tak přísné zátěžové nároky.

Práce dnes moc není. Pokud odejdete ze zdravotních důvodu, noví zaměstnavatelé by u Vás byli opatrnější. Báli by se, že budete třeba více marodit a přednost dají zdravému uchazeči.

Samozřejmě záleží, v jakém oboru pracujete a kolik je volných pracovních míst na danou pozici. Některá podobná pozice může mít měkčí požadavky na zdravotní způsobilost.

Možná, že se zbytečně stresujete a vše bude dobré..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.15 11:27
avatar

Bezpečnost a zdraví zaměstnanců je priorita ve všech větších firmách.Vyjímku nečekejte-buď projdete lékařskou prohlídkou kde Vás uzná za schopného nebo máte smůlu.Pochybuju,že by nechali někoho pracovat bez prohlídky,to je nereálné.Chrání tím sebe i Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 06:20
avatar

Pokud byste na základě posudku závodního lékaře nebyl schopen dále vykonávat sjednaný druh práce, byl by zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci. Pokud by takovou práci neměl, mohl by Vám dát výpověď.

Odstupné by záviselo na důvodu, který by zaměstnavatel uvedl v písemné výpovědi. (Např. v případě organizačních důvodů nebo nemoci z povolání, by nárok vznikl.)

Pokud by Vás zaměstnavatel do 15 dnů nepřevedl na jinou práci, mohl byste pracovní poměr zrušit (to není výpověď) a v takovém případě byste měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (většinou za dva měsíce).

Viz ZP, okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (§ 56, odst. 1 písm. a + odst. 2)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.