Na co dát pozor při koupi družstevního bytu?

Od: Datum: 04.01.15 13:55 odpovědí: 11 změna: 07.01.15 13:50

Dobrý den, prosím Vás o radu,

na co si mam dát pozor při koupi družstevního bytu? Respetktive družstevního podílu v panelovém domě...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hie
Datum: 04.01.15 13:57

Nekupujete držstevní byt! Kupujete podíl v družstvu, který je roven velikosti bytu. Byt není váš, ten patří družstvu, na kterém máte podíl... Pozor na to!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 04.01.15 16:15
avatar

Ten , kdo "prodává " družstevní byt, dopouští se vlastně "podvodu".Jak je psáno v odpovědi výše,nekoupíte byt jako takový, ale pouze podíl v družstvu, pouze právo byt užívat...Je s podivem, že tykto byty již několik let "prodávají" i RK...Kupte byt pouze v OV, ověřte si v Katastru nemovitostí, kdo je vlastníkem a zda na něm neváznou nějaké pohledávky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ftr
Datum: 05.01.15 00:57
Tak to je snad samozrejme, ze se neprodava primo byt, ale podil v druzstvu. (Ktery ma hodnotu toho bytu). Pro zjednoduseni se tomu obecne rika prodej druzstevniho bytu, proc by to mel byt podvod?
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.15 18:05

Pro Vás je důležité, aby člen družstva nebyl v exekuci a Vy nezjistila, že jste koupila podíl zatížený exekucí, resp. zaplatila peníze za něco, co nemůžete získat. Mrkněte se na www.madluhy.cz, zda-li prodávající (zadejte si případně oba manželé) nemají dluhy (bude Vás to stát 120,-Kč /2x60,-Kč) za přístupový kód, ale oplatí se to). No a potom je problém, zda družstvo nemá problémy s dluhy, ale to se hned tak nedozvíte. Nejlépe je zajít za předsedou družstva a přímo se zeptat, zda-li má prodávající nějaké dluhy za družstvem či zda je jeho podíl v exekuci (to by družstvo vědělo). Musíte si zjistit, zda je členský podíl ve společném jmění manželů a pokud ano, tak smlouvu musí podepsat oba manželé, nestačí podpis jednoho (resp. k bezproblémovému soužití je lepší, když smlouvu podepíšou oba manželé). Bohužel, 100% jistotu ohledně stavu družstevního bytu mít nebudete, můžete zjistit jen více informací o prodávajícím a družstvu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 04.01.15 18:14

Družstevní byt se neprodává! Není totiž toho, kdo tam bydlí, ale je družstva. Jednejte s družstvem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fruk
Datum: 05.01.15 01:02
Ano, vyhlednu si nejaky druzstevni byt, s druzstvem se domluvim a stavajiciho najemnika vystehuju :-D
Druzstvu je po tom az na vyjimky houby. Vlastnik podilu v druzstvu(tj.kdo v byte bydli) muze svuj podil prenechat-prodat komu chce a druzstvo o tom nasledne jen informuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.15 18:34
avatar

Od stávajícího uživatele družstevního bytu si vyžádajte nájemní smlouvu a porovnejte ji s občanským průkazem uživatele, neboť jen ten má právo převést na vás družstevní podíl. Nahlédněte do platného evidenčního listu k bytu, abyste věděla, jaké částky uživatel platí. Na internetu si otevřte veřejný rejstřík ( https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik ) a podle názvu družstva nebo jeho IČ si najděte základní identifikační údaje družstva a také nahlédněte do sbírky listin, kde by měly být uloženy stanovy družstva a účetní závěrky. Ve stanovách nebo v zápisu členských schůzí by měla být uvedena výše poplatku za administrativní úkony související s převodem družstevního podílu. Pokud tento údaj nenajdete, zeptejte se předsedy. Některá družstva tento poplatek nevyžadují. Od předsedy byste se měla také dovědět, zda družstvo neplánuje větší investice (revitalizace, rekonstrukce výtahu, kotelny a pod.) a má-li družstvo úvěr nebo si jej hodlá vzít. To by pak mělo vliv na výši příspěvku do fondu oprav.

doplněno 05.01.15 10:52:

Rádce Fruk nade mnou nemusí mít pravdu. Např. v nemovitostech našeho BD má majetkovou účast město. Pro převod družstevního podílu stanovilo pravidla, kde je např. uvedeno, že podíl nelze převést na člověka, který vlastní nějakou nemovitost (byt, dům a pod.). Ve stanovách máme také zakotveny další podmínky pro přijetí za člena bytového družstva - tedy kdo se může či nemůže stát členem družstva. Dvakrát se mi jako předsedovi družstva stalo, že byt si předali mezi sebou původní a nový uživatel a já jsem se o tom dověděl dodatečně, přičemž máme určeno, že byt se fyzicky předává družstvu. Nový člen pak chodil za mnou, že nemá klíče od toho a od tamtoho, nebyl zapsán stav vodoměru atd. Jednou se převedl podíl bez předchozího oznámení družstvu a nový člen dodatečně zjistil, že byt je zatížen hypotékou a že ji bude muset splácet několik let. Původní člen mu tuto skutečnost zatajil. Proto vždy chci, aby budoucí nový člen družstva mě před převodem navštívil, abych mu poskytl seriozní informace.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lenkaa
Datum: 06.01.15 21:36

Je mi jasné, že kupuju družstevní podíl, nikoliv byt. Děkuji za rady a ještě se chci prosím zeptat, co se stane, když náhodou nebudu mít na měsíční poplatky vůči družstvu? Co mi poté zbývá? Byt urychleně prodat? Nebo mě družsto může " vyhodit " bez odškodnění? Jak je to v tomto případě neschopnosti platit?

Datum: 07.01.15 13:43
avatar

Skutečně se často stává,že při provinění proti stanovám družstva(třeba vlastnictví jiného bytu)může představenstvo rozhodnout o vypovědění nájemní smlouvy.Upozorňuji,že je pak zbytečné se soudit o náhradu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 13:50
avatar

Když dostanete výpověď z bytu, zůstanete stále členem družstva, nebydlícím členem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 12:52

Ještě jedna důležitá věc: rozhodně si ověřte, zda Vašemu převodci nebyla dána výpověď z nájmu bytu. Toto lze ověřit dotazem u bytového družstva. Převodem členských práv a povinností totiž na nabyvatele přechází členská práva a povinnosti v tom "stavu", v jakém se "nacházejí" ke dni účinnosti dohody o převodu čl.podílu. Pokud by se převodce nacházel ve výpovědní lhůtě a v této lhůtě na Vás převedl čl.práva a povinnosti, nabyla byste i Vy členská práva zatížená výpovědí, což by byl docela zásadní problém. Blíže - viz. rozhodnutí Nejvyššího soudu z 10.9.2014, sp.zn. 31 Cdo 1147/2012.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.