Výpočet z úřadu práce

Od: Datum: 04.01.15 10:55 odpovědí: 3 změna: 04.01.15 12:46
avatar

Dobrý den,

když někdo byl vedený na ÚP,jak se započítává tato doba, do starobního důchodu? Bere se průměr z předchozího zaměstnání? Vím,že se započítávají maximálně 3 roky.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.15 12:00
avatar

Musí být jasno, že se zjišťuje splnění podmínek pro nárok na důchod a pro výpočet důchodu.

Do konce roku 1995 se doba v evidenci na úřadu práce započítávala v plném rozsahu, i když již nenáležela podpora v nezaměstnanosti. Pak došlo ke značnému omezení (nejen) této náhradní doby pojištění. Od roku 1996 se doba v evidenci na úřadu práce započítává do doby pojištění v omezeném rozsahu. Do doby pojištění se tato doba počítá 100%, pouze když občan pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Jestliže občan nepobírá podporu v nezaměstnanosti, tak se evidence na úřadu práce započítává do doby pojištění maximálně v rozsahu tří let. Doba tří let se přitom zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod (starobní i předčasný). Doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše jednoho roku, po dosažení 55 let se započtou 2 roky. Jestliže byla náhradní doba pojištění z titulu vedení v evidenci úřadu práce získána do 31. 12. 2009, hodnotí se pro posouzení nároku na důchod (pro získání potřebné doby pojištění) plně, ale pro výši důchodu jen v omezeném rozsahu 80 %. Doba evidence u úřadu práce získaná po 31. 12. 2009 se pro nárok na důchod i jeho výši hodnotí pouze v rozsahu 80 %.

Dobe evidence na ÚP je tzv. vyloučenou dobou pojištění. Vyloučená doba zjednodušeně znamená, že nedochází k rozmělnění průměrného příjmu, ze kterého se vypočítává důchod. Evidence na úřadu práce tak negativně neovlivňuje průměrnou mzdu, ze které se vypočítává důchod.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 04.01.15 12:14
avatar

Pro mě trošku komplikované ( zákony ),ale moc děkuji

Datum: 04.01.15 12:46
avatar

Podstatné je, ke kterému datu si žádáte o důchod, a od toho se (zpětně) odvíjí počítání doby na úřadě práce, rozdělené na dobu s podporou a bez podpory.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.