Přišel jsem o řidičák

Od: Datum: 02.01.15 12:02 odpovědí: 40 změna: 03.01.15 14:48

Nevěděl by prosím vás někdo znalý zákonů nebo ze zkušenosti vlastní, jak to je s řidičákem, pokutou a všeho, co se toho týká, když mě chytnou policajti a dají mi líznout a test je pozitvní? Stalo se mi to začátkem listopadu, pozitivní test, odběr krve, ihned mi vzali řidičák a já stále čekám. Nijak do toho nezasahuji, jen jsem zavolal tam, kde o tom jednají, v jaké je to fázi, abych věděl kolik si nechat na pokutu, a bylo mi řečeno, že je to v jednání. Že nevědi, jestli policie jednala oprávněně v tom, že ihned zabavila řidičák. Rád už bych věděl na čem jsem a zároveň se nerad nechal ošulit. Prosím jen odpovědi k věci. Rady jiného typu, které se tu ve valné většině poskytují, mě nezajímají. Díky a zdravím.


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.15 13:06
 
avatar
Dobrý den, neuvedl jste, na jakou látku byl test pozitivní.
Ale:policista je povinen zadržený řidičský průkaz odeslat nejpozději následující pracovní den po jeho zadržení příslušnému obecnímu úřadu. Pokud by tak policista neučinil, bylo by další zadržování řidičského průkazu protizákonné. Pouze obecní úřad je oprávněn rozhodnout o zadržení řidičského průkazu až do pravomocného rozhodnutí o přestupku či trestném činu. Toto rozhodnutí je přijímáno ve správním řízení, které musí obecní úřad zahájit do pěti dnů od doručení zadrženého řidičského průkazu (tedy do pěti dnů musí držiteli zadrženého řidičského průkazu oznámit zahájení takového řízení). Co se ale stane, pokud obecní úřad v této lhůtě správní řízení nezahájí? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Podle jednoho názoru je tato lhůta propadná, její marné uplynutí má za následek nemožnost dalšího zadržování řidičského průkazu. Ministerstvo dopravy ve svém stanovisku zastává názor, že nedodržení této lhůty nemá vliv na možnost dalšího zadržování řidičského průkazu.
Zahájilo se již řízení? Jinak nikam nikdy netelefonovat, vše resit jen písmeně nebo osobně a vše si nahrávat. Jinak připomínám, že před jakýkoliv vyjádřením, které po vás úředník nebo policista bude chtít, je povinnen vás předem poučit o možnosti odepřít výpověď.
doplněno 02.01.15 13:15: To fek: nechci se nikoho zastávat, ale třeba po marihuaně je člověk pod vlivem max 24.hod, ale testy testují metabolity THC, které nijak mysleni a reflexy neovlivňují a muzou být přitomne klidne měsíc. Proto podle zákona nedošlo k poruseni. Ovšem jestli si pan dal brčko a nebo peří a pak hned vyrazil, tak to opravdu na silnici nepatří.
doplněno 02.01.15 13:32: Jinak ještě doplním:
Za řízení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta od 2 500 Kč do 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok a ztráta 7 bodů. Doba, po kterou máte zadržený ridicsky prukaz se od doby zákazu řízení odečte, takže pokud se rozhodne v únoru, dostanete 12 měsíců, tak ridit budete moci v listopadu 15. Jen pozor, poté si budete muset o vrácení zažádat, musíte se nechat přezkoušet a nejsem si jisty, ale možná i psychotesty.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: dzarda
Datum: 02.01.15 14:32
 

Díky za odpověď. Bylo to po marihuaně, v sobotu večer použité a v pondělí ráno mě čapli. Možná to je dobře, protože jsem netušil, že tak dlouho to můžu mít v sobě. Teď jsem se dozvěděl, že řidičák nebyl policisty ve lhůtě odevzdán na příslušný úřad a tedy tam nastal nějaký problém mezi policií a úřadem. Na poště jsem prý měl dopis do vlastních rukou, bohužel jsem si ho nevyzvedl, byl jsem s manželkou 4 týdny na dovolené. Dnes jsem se vrátil, tak to začínám řešit. Potěšující je ta maximální výše pokuty, čekal jsem vyšší. Díky za zájem, jste frajer. Jde Vám jednoznačně o odpověď a ne moralizování.

Datum: 02.01.15 15:34
 

Především - nenašli Vám v krvi THC, ale cosi neškodného, co tam máte možná dodnes. Nelze tedy dokázat, že jste "řídil pod vlivem".

 
Datum: 03.01.15 14:01
 
avatar

Policie ČR používá orinetační testy DrugWipe, které jsou jako jedny z mála pdobných testů schopné detekovat ve slinách delta-9-tetrahydrocannabinol. To je hlavní psychoaktivní kanabinoid konopí. Pozitivita ve slinách je zde max. 10 hod. po užití. Test nereaguje na ostatní nepsychoaktivní metabolity (na rozdíl od testů z moči, kde je lze prokázat v době týdnů). Jako jediný relevantní důkaz o vašem ovlivnění delta-9-tetrahydrocannabinolem je analýza krve. V krvi se dá detekovat max. 6-8 hodin po použití drogy. Tedy, pokud jste nalízal v době blížící se 10 hodinám po vykouření jointa, je téměř jisté, že v krvi prokázán nebude.
Poněkud divný je jen váš údaj o tom, že jste hulil více než 30 hod. před tím. Zde by test zcela jednoznačně neměl detekovat nic, o krvi nemluvě.

 
Od: dzarda
Datum: 03.01.15 14:48
 

Na tom časovém rozpětí se pozastavil i můj kamarád, ten tvrdil, že po 24 hodinách bych měl být pro test čistý. Druhý den, tedy neděli jsem byl rád, že žiju a léčil jsem se po náročné oslavě narození dítěte právě toho zmiňovaného kamaráda. Když mě v pondělí ráno testovali policajti, bál jsem se spíš zbytkového alkoholu. A to nejsem žádný pravidelný uživatel marjány, letos to bylo 3 x a víceméně z hecu na oslavách.

 

Datum: 02.01.15 14:35
 
avatar

Za alkohol VŽDY psychotesty ,byť by byl ŘP zadržen jen na 6 měsíců (do 0,2 promile) tuším,že toto bude platit i pro jiné drogy,Navíc pokuta je za alkohol od do 50 000kč,pochybuji,že za drogy by byla hranice nižší ale,jak se říká myslet znamená h...vědět!

doplněno 02.01.15 19:41:

Vypadá to tu,že všichni přísně abstinují atd a pkd ne tak za volant sednou asi až za dva až tři dny po požití byť i jednoho piva! Teda alespoň dle reakcí pár ...

Mnohdy se stává ,jako třeba známému,dal si pivo na stavbě svého domečku,po asi dvou hodinách,ukončil práci sedl do auta a jel domů.Jenže policie měla hlášku a čekala na úplně jiného,permanetního pijáka-řidiče,samozřejmě do toho spadl-ještě po těch dvou hodinách měl alkohol,sic pod hranicí 0,2 promile (tudíž jen přestupek ne trestný čin) ale o ŘP přišel na půl roku + nevím jak vysoká pokuta.A současně i stím-placení zkoušky na každou skupinu + psychotesty.

Kdo Z vás co tady tak kritizujete jste vždy jisti že jste čistí? (teda pokud nejste AA !)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.01.15 13:26
 
avatar

neboj jen cekej , ono se ti to uz zapocitava do trestu + dostanes krasny flastr... kdo si pocka , ten se docka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.15 13:46
 
Nesnasim fetky za volantem! Copak sis dal za dobrotu? Počítej s tim, že čekají na znalecký posudek, podle ceho urceji, jestli se jedna o prestupek nebo trestny cin
Ohodnoceno: 3x
 
Od: klaban*
Datum: 02.01.15 13:42
 

Já bych Vám ho už nikdy nevrátil a do smrti bych Vás nechal chodit pěšky. Feťáky (i ty marihuaňáky) bytostně nesnášim. Alkohol a fet už vůbec za volant nepatří.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dzarda
Datum: 02.01.15 14:49
 

Danys, klaban, ivik, chápu, rozumím. Já zase nesnáším za volantem kuřáky, telefonisty a ochlasty. Pak taky podrazáky, zloděje a donašeče. Potom takové ty snaživé blbečky bez IQ. S řidičákem mít problém nebudu ani s psychotesty. Vlastním spedici a i když jako majitel moc ježdění neřeším a nechávám vydělat moje řidiče, přesto si profesák a psychotesty pravidelně obnovuji. Teď se holt musím nechat vozit. Rád bych, abyste si vzpomenuli na vaše poklesky, kde jste co ukradli, komu ublížili, koho ochcali, komu koho naprášili a pak házeli kameny...ať hodí kamenen kdo je bez viny.

Datum: 02.01.15 15:06
 
avatar

Po návykové látce se dělá řidičák, psychotesty ne. Po půlce flastru si zažádej o podmínečné odpuštění zbytku trestu. U soudu sklop uší, že toho lituješ, potřebuješ řidičák, abys živil rodinu a splatil pokutu, bla bla bla. Pokud jsi bezůhonný, tak ti zbytek odpustí, ale musíš být zbytek podmínky samozřejmě hodnej. Do řidičáku ti dají harmonizační kód, podle kterého budeš mít stigma grázla. To aby fízlové při kontrole věděli, s kým mají tu čest.

Já mám za volantem a vůbec raději lidi, co se občas zkouří nebo ožerou, ale nemají v hlavě nasráno, než blbé ovce, které chtějí například více pravomocí pro policii... Tož tak.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ertl
Datum: 02.01.15 15:10
 

a jak mu tam dají harmonizacni kod, kdyz mu vrati ten samy ridicak co mu vzali?

 
Datum: 02.01.15 15:14
 
avatar

Pokud dostane zákaz činnosti, bude dělat přezkoušení způsobilosti, tak fyzicky nedostane ten samej...

199. Zkušební doba podmíněného upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti.

doplněno 02.01.15 15:19:

To je ten národní kód.

 
Od: ertl
Datum: 02.01.15 15:23
 

mně vrátili ten samý. měl jsem odebráno za alkohol na 6 měsíců.

 
Datum: 02.01.15 18:11
 
avatar

JO ale na podmínku po půlce trestu ti tam dají tu 199tku, aby fízli věděli, že jsi v podmínce. Tys to asi odkroutil celé...

 
Datum: 02.01.15 19:33
 
avatar

Za alkohol se po POLOVINĚ NEPROMÍJÍ! Promíjí se za vše ostatní ale ne za alkohol a asi i za drogy!

 
Datum: 03.01.15 01:14
 

Ernie, buď máte tak špatné informace nebo žijete v jiném levelu! To co zde píšete platilo možná za komunistů!

 
Datum: 03.01.15 13:44
 
avatar

Diesel a danys:

Za alkohol se promíjí po polovině a harmonizační kód 199 platil v roce 2010. Mohu dokázat.

 
Od: ivik®
Datum: 02.01.15 18:19
 
avatar

Je mně úplně jedno,koho vy nesnášíte!Vlezl jste za volant v takovém stavu, v jakém jste byl, dobře, že budete potrestán.A co se mojí morálky v životě týká: na životě bych svojí nezodpovědností nikdy nikoho ohrozit nechtěla...podle toho se také snažím chovat...A nejsem žádný snaživý blbeček bez IQ atd.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dzarda
Datum: 02.01.15 18:40
 

Asi snaživá jste, když tu odpovídáte na něco, k čemu neznáte odpověď. Jde vám o bodík za okomentování dotazu, či si honíte nějaké ego nebo jak to tu funguje... Nechápu, že někdo odpovídá a neví k dané otázce nic. Právě takto snaživí jsou nebezpeční a to nejen sobě, ale i okolí.

Od: ivik®
Datum: 02.01.15 18:42
 
avatar

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

 
Od: dzarda
Datum: 02.01.15 21:22
 

No tak šupky dupky do jiné rubriky. Věřím, že aspoň v jedné oblasti se budete moci realizovat a někdo vaše vzdělání, um, praxi a dobré srdce ocení...

Datum: 02.01.15 18:46
 
avatar

iviku, nesnáším za volantem feťáky, opilce a všechny, kdo ohrožují ostatní tím, že se nevěnují řízení nebo jezdí jak by neměli, ale tazateli byla ve slinách detekována návyková látka (dle mě, ikdyž je neužívám, méně návyková a nebezpečná než alkohol), která byla požita dva dny před jízdou (tedy nijak bezprostředně bezpečnost neohrožovala) a nejsou známy ani výsledky krevních testů. A vy tady děláte, jak kdyby jel s promilí v krvi a někoho zabil...

Ohodnoceno: 5x
 
Od: ivik®
Datum: 02.01.15 18:50
 
avatar

Já že tady dělám? Já pouze reaguji na reakce na moji odpověď a názor...A to, že ho tady omlouváte, je váš problém...

 
Datum: 03.01.15 01:11
 

To víš, že jo. A já jsem po dávce pika ředitel zeměkoule! :)

 
Datum: 02.01.15 18:38
 

pokud někdo příde o papíry už by je neměl nikdy dostat,hned by bylo na silnicích líp

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.01.15 21:53
 

Asi se většina z nás shodne na tom, že feťáci a alkoholici za volant nepatří. Ale...ale tazatel přeci není žádný feťák *zed*. jestli měl mařenu v sobotu a v pondělí řídil, tak se domníval, že je čistý. A jeho reakce, postřeh atd byly nejspíš v naprostém pořádku. Souhlas s *dieslem*. Kolik lidí si dá k obědu jedno pivo, jede za cca 3 hodiny a nadýchá. Nezlobte se na mě, ale to je podle vás také alkoholik, kterému nepatří už nikdy volant do ruky? Někdy se mi opravdu zdá, že zde na poraďte je morální výkvět národa bez jediné chybičky na charakteru. Nebo to bude tím, že moralisté mají větší potřebu se k tematu vyjádřit, než lidé chybující?

doplněno 02.01.15 22:52:

Martino. Máš pravdu. Neznám tazatele, nevím, jak často kouří. Ale nezná ho nejspíš nikdo z nás tady a přesto zde nálepku feťáka dostal. Proč? To, že by se dávky musely automaticky zvyšovat je také hloupost. Může to být člověk, který si dá jednou, dvakrát za měsíc a víc do toho nespadne. Můžeš ale mít pravdu v tom, že časem bude dávky zvyšovat a stane se z něj závislák. Ale na základě této dedukce ho přeci nemůžeme dnes odsoudit. To bychom potom na každého, kdo si dá jedno pivo, museli koukat jako na budoucího notorika.

Prostě mně se nelíbí to, že když se zde někdo zeptá na něco "trošku mimo zákon" , tak tady na něj ihned vyrukuje Armáda spásy. Ať už to je tento dotaz, nebo se někdo zeptá na interupci, nebo na nemanželský styk... Bez hlubšího poznání každého případu dostane tazatel cejch hanby.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.15 22:19
 
avatar

Sebod, o tazateli víme, že není feťák? Víte, jak často hulí a jak často pak sedá za volant? Ano, lze říci, že byl v pondělí v pořádku. To souhlasím. A co když příště pojede pět minut po vykouření jointa? U pravidelných uživatelů drog se většinou užívání stupňuje a stupňuje, u bývalého jsem to sama zažila a věřte, že zážitek, kdy úplně zhulení a vysmátí sedli do auta a jeli se kamsi projet, dodnes patří mezi moje nejhorší noční můry. Proto jsem proti huličům poměrně tvrdě vysazená.

Říci ovšem, že volant nepatří do roky pravidelným uživatelům omamných a podobných látek, také obecně nelze. Můj táta chodí do hospody často, nikdy neřídil pod vlivem ani se zbytkáčem a nikdy za skoro 40 let řízení neměl jediný problém... naproti tomu známý si dá dvě piva a jede tři ulice domů z hospody. Ano, on může tvrdit, že mu nic není a všechno ok, ale v momentě, kdy se něco po.ere, už bude pozdě si sypat popel na hlavu.

 
Od: ertl
Datum: 02.01.15 22:21
 

dovolil jsem si reagovat a byl jsem smazán. narozdíl od moralistů a bezchybných občanů této země, kteří očividně a evidentně porušují pravidla této poradny a přesto mají prostor. ivik a spol.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dzarda
Datum: 02.01.15 22:41
 

Ertl, koukám na to, že jsou některé Vaše příspěvky pryč. Vždyť tam nebylo nic proti ničemu, žádné urážky, žádná sprostá slova. Tady je to fakt divný. Nechci ty chytré a moudré, kterým jde o fundovanou odpoavěď házet do jednoho pytle s těmi druhými, ale divím, se že je to tu s těmi druhými ještě baví. Nějak prosít by to tu chtělo a znechucen odcházím...

Od: ivik®
Datum: 03.01.15 08:07
 
avatar

V čem podle vás a podle admina porušuji pravidla poradny?

 
Od: dzarda
Datum: 03.01.15 11:26
 

Tak to je smutné, že to nevíte. Tento portál se jmenuje PORAĎTE, od slova RADIT. Až bude portál KOMENTUJTE, to bude vše parketa. Ach jo...

Datum: 03.01.15 11:45
 
avatar

Dzardo spíše by se to mohlo jmenovat na KAMENUJTE a ne KOMENTUJTE!

 
Od: ivik®
Datum: 03.01.15 12:10
 
avatar

Smutné je, že vám vzali řidičák...

 
Od: ria®
Datum: 02.01.15 23:52
 
avatar

Kámoška slušná holka po silvestru ráno sedla do auta, aby zajistila zásobování pro svá zvířata na statku - namátkou jí chytili - ne po nějakém přestupku, nadýchala 0,5procenta, dostala pokutu, sebrali řidičák a druhý den skočila z okna a zabila se - bylo by to proní naprosto likvidační..

doplněno 03.01.15 00:34:

né 0,5promile, pardon, - prostě po silvestru a povinnosti.. No úplácet nemohla.. to je fakt.

 
Datum: 03.01.15 00:10
 
avatar

Půl PROCENTA? To je 5 promile, to se nedivím, že se jim to nelíbilo...

 
Datum: 03.01.15 00:15
 
avatar
A co jako? Měli se jí omluvit? Tu likvidační pokutu jí vyměřili na místě?
 
Datum: 03.01.15 12:27
 

Po právní stránce se má věc takto (pokusím se to zjednodušit): policie zadrží řidičský průkaz a je povinna jej předat do úschovy obci s rozšířenou působností. Obec je povinna do 5 pracovních dnů ode dne doručení oznámení o zadržení ŘP zahájit správní řízení, na základě kterého správní orgán rozhodne o zadržení ŘP do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku nebo trestném činu. Lhůta 5 dní pro zahájení správního řízení je lhůtou pořádkovou,jednoduše řečeno, pokud ji správní orgán nedodrží, vlastně se nic nestane. Nejedná se o lhůtu propadnou. Vám by mělo přijít oznámení o zahájení správního řízení (poštou či datovou schránkou, máte-li ji zřízenu). Nepřijde-li Vám žádný "papír", požádejte písemně (ve Vašem případě "zdvořile", přece jen je tam "nález") o sdělení, v jaké fázi se nachází projednávání Vaší záležitosti (neuvádějte přestupek) ohledně zadržení ŘP, zda tedy bylo zahájeno správní řízení ve věci či máte očekávat vrácení ŘP. Obvykle, souběžně s řízením ohledně odebrání ŘP, probíhá samotné přestupkové řízení ohledně projednání přestupku a uložení příslušné sankce. Neberu-li v potaz morální stránku, která není předmětem Vašeho dotazu, do obou řízení máte možnost docela výrazně zasáhnout, v obou řízeních musíte být správním orgánem upozorněn na možnost vyjádřit se k důkazovému materiálu. Vezmete-li si zkušeného advokáta na dopravní právo, můžete být ve výsledku "příjemně"překvapen.

§ 118c z.č.361/2000 Sb.,:

[Řízení o zadrženém řidičském průkazu]

(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností do 5 pracovních dnů ode dne doručení oznámení o zadržení řidičského průkazu podle § 118b zahájí řízení, na základě něhož lze rozhodnout o zadržení řidičského průkazu do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku nebo o trestném činu; jde-li o podezření ze spáchání trestného činu, zahájí řízení po předchozím souhlasu státního zástupce. Rozhodl-li obecní úřad obce s rozšířenou působností o zadržení řidičského průkazu, oznámí to bez zbytečného odkladu obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému k vedení registru řidičů držitele řidičského oprávnění a postoupí mu zadržený řidičský průkaz k úschově.

(2) Obecní úřad obce s rozšířenou působností vrátí zadržený řidičský průkaz bez zbytečného odkladu jeho držiteli, jestliže

a) nerozhodne o zadržení řidičského průkazu podle odstavce 1,

b) v pravomocně skončeném řízení o skutku, pro který byl řidičský průkaz zadržen, nebyl uložen trest nebo sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.

(3) Doba zadržení řidičského průkazu se započítává do doby výkonu sankce nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, pokud byla tato sankce nebo tento trest řidiči uložen za skutek, za který mu byl zadržen řidičský průkaz.

 
Od: dzarda
Datum: 03.01.15 13:11
 

Děkuji Vám, smekám a posílám virtuální pugét růží. Bohužel mám kladné body vyčerpané. Už jsem myslel, že si tuto webovku vymažu z oblíbených a to jen kvůli pár osobám, kteřé tady, co by komentátři (natož poradci), nemají skutečně co dělat. Jenom kazí dobré jméno těchto stránek. Ale k věci, ve stejném duchu mi odpověděl právník a v pondělí se pokusí pro mne něco udělat. Prý nemám házet flintu do žita...

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.