Výpočet starobního důchodu

Od: Datum: 02.01.15 10:38 odpovědí: 19 změna: 03.01.15 14:32
avatar

Dobrý den,

během příštího týdne si chci zajet na ČSSZ, abych požádala o výplatu starobního důchodu. Nárok budu mít od poloviny února. Vím, že se tam určitě vše potřebné dozvím, ale zabývám se už teď jednou otázkou:

Od listopadu 2010 až do současnosti pečuji o silně dementní tchyni. Tehdy jsem ještě chodila do práce, nějak jsme to s manželem prostě "fackovali", jak se dalo. Někdy doma on, někdy já, byly i chvíle, že byla sama. Když ale zapálila gauč /byli jsme naštěstí právě s manželem doma/ , uznali jsme, že už nemůže být v žádném případě sama. Rozvázala jsem proto svůj pracovní poměr, zaměstnavatel mi vyšel vstříc. Neberu žádné peníze, pouze za mě stát hradí zdravotní pojištění.

Zajímalo by mě, jak mi bude tato doba počítána. Zda i z ní budu mít nárok na nějakou částku, která se odrazí v důchodě, případně, podle čeho se vypočítá. A zda je mi počítaná tato doba do odpracovaných let.

Předem děkuji. Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 02.01.15 10:42

zašel bych na ČSSZ a požádal o předběžný výpočet důchodu..nebo se tam rovnou poptejte , nemyslím že se tu dozvíte výsledek..možná zkusit kalkulačku důchodu..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 10:52
avatar

Dík, mně nejde o to, spočítat, kolik dostanu, na to si počkám, ale zajímá mě:

ZDA VŮBEC za tu dobu pečování něco dostanu, zda to berou jako mé zaměstnání, nebo zda jsem prostě byla doma zadarmo.

A taky, JESTLI SE TO POČÍTÁ do odpracovaných let. Pracuji sice od 19,5 roku, školy jsem si dodělávala dálkově při zaměstnání, ale bojím se, aby mi nechyběla odpracovaná léta, tím, že jsem byla doma s babičkou.

Mám obavy, abych nedopadla podle hesla: KAŽDÝ DOBRÝ SKUTEK MUSÍ BÝT PO ZÁSLUZE POTRESTÁN. *:)* Jaga.

Od: 111®
Datum: 02.01.15 10:56

no to vám právě nejlépe zodpoví na CSSZ

nebo koukněte sem: http://www.duchody-duchodci.c…pojisteni-starobni-duchod.php

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.15 11:07

Zajeďte si tam co nejdříve ,mohla jste tři měsíce předem ... ale i tak Vám kdyžtak důchod vyplatí zpětně pokud to nestihnou vyřídit.jak to bude se starostí o tchýni- netuším ...ale papír žádný nemáte ... jistě počítají se odpracované roky .Zda se ty 4 roky započítají do výpočtu důchodu by vám na místě měla úřednice říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnomne
Datum: 02.01.15 11:13

Funguje to asi takhle. Staráte se o člověka, kterému byla přiznána alespoň 2ka stupeň závislosti, potom si ji na sociálce napíšete, že o ni pečujete a ta doba je vám pak počítána jako kdybyste byla v práci. Snadné.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.01.15 12:02
avatar

"Neberu žádné peníze, pouze za mě stát hradí zdravotní pojištění.

Zajímalo by mě, jak mi bude tato doba počítána." Pokud ta tchyně vyžadovala opatrování tak byl snad i nárok na nějaký příspěvek ze sociálky na to. Pokud jsi nic takového nepobírala tak se dá usuzovat, že ani na sociálce to nebylo nijak hlášené a asi ani nemáš žáden doklad o tom, že jsi se o ni skutečně starala a opatrovala ji. Podle toho bych usuzoval, že to asi byla chyba nežádat na její opatrování příspěvek a proto se ti to k důchodů asi počítat nebude. Je to ale pouze moje úvaha ohledně toho a možná se mýlím.

Jinak to musí každý sám žádat o výplácení starobního důchodů při dovršení věku na jeho nárok? To ČSSZ sama neuvědomí člověka, že má nárok na starobní důchod a nezačne mu ho vyplácet nebo to s ním případně nějak řešít? To když si to někdo sám nepohlídá tak ma smůlu a důchod mu nezačnou vyplácet?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.01.15 12:21

snad by se to dalo zpětně dohonit - lékař by měl vystavit potvrzení ,že bylo o tchyni pečováno... jde o to zda to uznají, škoda, že jste se tehdy neporadili a nezašli na ČSSZ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 12:21
avatar

ČSSZ sama nikoho neupozorní, že už je čas...Proč by to dělala? Ušetří. A každý ať se stará o sebe.Nedávno byl v TV dokument, jak 70 letý syn žil s 90 letou matkou, kromě jejího důchodu nebrali nic. Neměli příspěvek na péči, syn nebral starobní důchod. Paní zemřela a on tak zůstal bez koruny. Byl tak trochu "momentálně"...a v TV sami řekli, proč si nepožádal, mohl už 10 let pobírat. A asi nikdo rozumný nebyl nablízku, kdo by poradil. Maminka už taky byla mimo.

Ale já si myslím, že si dneska ten odchod do důchodu hlídá každý sám jako pes kost, no a až přijde čas...Žádá se prý zhruba 3 měsíce před důchodem. Já mám brát od 18. 2., ale paní na ČSSZ mi někdy v létě řekla, že prý stačí přijít až po Novém roce.

Jinak potvrzeno mám, že o tchyni pečuji od sociálky. Mám to napsáno od 14. 5. 2010, to jsem o ni sice pečovala, ale přitom jsem chodila do práce, ještě se to dalo. Nebo mě vystřídal manžel, její syn. Od 8. 11. 2010 jsem ale už byla nucena opravdu zůstat doma. Už to nešlo.

Ten dokument se jmenuje: POTVRZENÍ PROKAZUJÍCÍ DOBU POSKYTOVÁNÍ PÉČE.

Babička jinak pobírá příspěvek na péči. A důchod. Někdo možná namítne, že ten příspěvek je pro mě, když pečuji. Ale často k nám jezdí mobilní sestry, paní na rozcvičení, dovoz stravy, zkoušeli jsme i sestru na koupání /už ji nedostanu do vany, sprcháč nemáme/, a to všechno se hradí. Takže slovy pohádky: "na pana krále zbylo opravdu málo." *:)* Ale co nadělám, posloužit se musí. Jen mě zajímalo, zda na tom nebudu bita v důchodu. Ale i kdyby jo, stejně se už s tím nedá nic dělat. Zdraví Jaga.

Datum: 02.01.15 12:26

Tak to Ti bude Jaguško určitě započítáno .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 13:03
avatar

"ČSSZ sama nikoho neupozorní, že už je čas...Proč by to dělala? Ušetří. A každý ať se stará o sebe." Tak to je dost blbé, že se o to musí každý starat sám. ČSSZ má přece evidenci lidi a měli by vědět kdy kdo má nárok na důchod a podle toho ho na to včas upozornit a nebo to s ním začít řešit.

"Ale já si myslím, že si dneska ten odchod do důchodu hlídá každý sám jako pes kost, no a až přijde čas.." Lidí si to asi hlídají, ale problém může být v tom, že asi ne každý dobře ví kdy přesně má na starobní důchod nárok. Ono se to v posledních létech neustále mění a možná bude i dále měnit a ne každý má v tom dostatečný přehled a vyzná se v tom. To co platí nyní třeba za rok už nemusí platit a může to být úplně jinak. Možná se jednou dočkáme, že místo důchodu budeme mít pouze nárok na eutanázií, nebo ji povinně dostaneme, čímž stát ušetří nemalé peníze na vyplácení těch důchodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 13:15
avatar

Babajaga a vlazy. Toto je holý nesmysl."ČSSZ sama nikoho neupozorní, že už je čas...Proč by to dělala? Ušetří. A každý ať se stará o sebe

Požádat musíš, sice neupozorní Tě, ale důchod ti vyplatí od doby kdy máš nárok ne od doby kdy požádáš.Vlastní zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 15:56

do dvou let od ukončení péče lze zažádat na OSSZ o uznání této pečující doby pro účely důchodového pojištění. Důležité jsou ty 2 roky a stupeň u dospělé osoby od II. stupně nahoru. Proběhne správní řízení, budete potřebovat doložit spousty dokumentů (rodné listy, možná oddací list, potvrzení o péči, prohlášení jak jste se starala...). Zavolejte na OSSZ a optejte se, jaké přesně dokumenty musíte doložit pro zahájení správního řízení. Pak Vám přijde papír, že Vám dobu péče uznávají pro účely důchodového pojištění...jak je počítáno finančně nevím

Pro ostatní -- příspěvek na péči dostává nemocná osoba, nikoli osoba pečující

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 02.01.15 16:14
avatar

Jak se tato specifická doba péče hodnotí pro důchod?

Doba takové péče se pro účely důchodového pojištění hodnotí jako doba pojištění, tedy obdobně jako např. doba zaměstnání nebo doba samostatné výdělečné činnosti. Uvedená doba péče se hodnotí plně jak pro účely nároku na důchod, tak pro účely jeho výše. Doba péče o osoby závislé, které nejsou osobou blízkou a ani nežijí s pečující osobou v domácnosti, není považována za dobu důchodového pojištění ani náhradní dobu pojištění.

http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/…ce-ma-vliv-na-duchod-pecu.htm

Péče o osobu blízkou a důchod

Při posuzování zápočtu péče o osobu blízkou pro nárok na důchod a jeho výši, je třeba si opečovávané osoby rozdělit do několika skupin. Obecně se při výpočtu důchodu v období péče nehodnotí žádné výdělky.

http://www.naseduchody.cz/cla…nek_49-prispevek-na-peci.html

Jak se doba péče o osobu blízkou promítá do důchodu?

Doba takové péče se k účelům důchodového pojištění hodnotí jako doba pojištění – tedy obdobně jako doba zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti. A celá uvedená doba péče se započítává a hodnotí do samotného nároku na důchod i do jeho výše. Jinak je tomu u doby péče o osoby závislé, které nejsou osobou blízkou a ani nežijí s pečující osobou ve společné domácnosti. Zde není doba takové péče považována za náhradní dobu pojištění.

http://pomocvdomacnosti.cz/do…ma-vliv-na-duchody-pecujicich

doplněno 02.01.15 16:22:

http://www.e-sondy.cz/aktualn…izke-se-do-duchodu-zapocitava

Výši důchodu ovlivňuje více faktorů (zaměstnání s důch. poj., podnikání, péče o osobu blízkou a jiné)

doplněno 02.01.15 17:01:

Hlavně je potřeba tuto skutečnost (péče o osobu blízkou) nahlásit od počátku (myslím nejpozději dva roky zpět) na OSSZ nebo na OSDZ, toto platí asi od roku 1993. Zřejmě se bude dokládat rozhodnutí od PSSZ, či OSSZ o přiznání bezmocnosti a o výši stupně bezmocnosti.

Já měla také péči o osobu blízkou, ale pře rokem 1993 a výpočet důchodu podléhal doložením dokladů podle tehdejších zákonů. Takže úplně konkrétně neporadím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.15 16:49
avatar

Princip je ten, že o starobní důchod musíte požádat, dokud to neuděláte, a nemusíte to udělat nikdy, tak se s tím ČSSZ nebude zabývat. Dobré je ale předtím požádat o informativní osobní list důchodového pojištění, kde jsou uvedena Vaše zaměstnání a příjmy, z toho uvidíte, zda péče o tchyni je zohledněna. Zřejmě je dobu péče možné započítat do odpracovaných let, ale bez příjmu, ale možná to teprve budete muset prokazovat, takže pozor, abyste o ta léta nepřišla, určitě máte na to, abyste to prokázala. Datum, odkdy chcete, aby vám byl důchod vyplácen, si určíte sama, jde to samozřejmě i zpětně, tj. že určíte datum do minulosti. Jinak určitě využijte kontakty, které najdete na stránkách MPSV, důchodové pojištění, starobní důchody, kde jsou velmi zkušené a ochotné pracovnice, které vám jsou schopny podat perfektní informace. Neleňte a kontaktujte je, teď je ještě čas, později se vše napravuje hůř.

doplněno 02.01.15 17:00:

Nenechte se znervóznit tím, že nárok máte "už" od poloviny února, důležitější je, aby Vaše podklady byly v pořádku a to může ještě pár týdnů nebo měsíců trvat, než se věci náležitě vyjasní. Přitom ale o nic nepřijdete, jak už řečeno, vyplatí Vám to zpětně, datum určujete Vy, špatné by bylo, kdyby podklady nebyly uvedeny správně, o to tu teď běží. Jinak úřad si běžně stanoví lhůtu pro vyřízení tři měsíce (musí to náležitě zpracovat a lidí je hodně), ale bývá to i dříve. Takže klid a dobré pořízení .

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.15 17:23
avatar

Děkuji všem za rady. Pracovní smlouvy, kde jsem dělala, už mám všechny pohromadě, ačkoliv děda se mi vždycky posmíval, že to dohromady nikdy nedám. Dala jsem a nic mi nechybí. Tak teď ještě ten zbytek - rodné a oddací listy...

Moc děkuji rádci Tiffany, bohužel, už jsem "vystřílela" všechny svoje body. Tak aspoň dík za porozumění. Jaga.

 

Datum: 02.01.15 20:59
avatar

Bude se Vám doba péče o babičku počítat. Myslím, že byste měla i v minulých letech nárok na peníze za péči, moje kamarádka se starala o tatínka 5 let a brala 12 000, byl tedy úplně ležící, ještě tehdy dostali příspěvěk na úpravu koupelny s madly a na sezení ve sprše... O ten informativní list si napište, je dobré ho mít, když jsem žádala o invalidní, hned se mě ptali, zda ho mám doma. Ale jestli máte všechna potvrzení ze zaměstnání, tak ho možná nebudou chtít, já měla oboje a dávala jsem jen ten informativní. Pak je ještě důležité vědět, jestli budete chtít důchod zasílat na účet, či na poštu. Ještě se u žen přikládají rodné listy dětí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 21:29
avatar

Nj, ono to člověka trochu rozklepe, je to přece jen jednou za život ... .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 01:46
avatar

Většinu už Vám odpověděli výše, tak jenom doplním: Doba péče o osobu blízkou se Vám započte do odpracovaných let – do tzv. "vyloučených dob". Doba péče tak nerozmělní dříve dosažené výdělky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vapa
Datum: 03.01.15 14:32

Také se divím, že jste nepožádala o příspěvek na péči o osobu blízkou. Není to sice mnoho / cca 3.700,-Kč měsíčně/, ale na ulici to nenajdete. Švagrová byla odejita ze zaměstnání v posledních 3 letech před nárokem na starobní důchod a tak si požádala o tento příspěvek, říkala mi to. Starala se tak cca 5 let o částečně nemohoucí a dementní tchýni a navíc s ní nebydleli ve společné domácnosti, pouze denně za ní na několik hodin dojížděla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.