Práva rodičů

Od: Datum: 31.12.14 08:41 odpovědí: 7 změna: 31.12.14 11:07

Dobrý den, mají rodiče právo na informovanost o zdravotním stavu dítěte? Je mi 17 let, mám jisté potíže, ale nepřeji si, aby to rodiče věděli. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 31.12.14 08:50
avatar
Ke tvé smůle právo o tvém zdravotním stavu mají.Nejsi plnoletý.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: neduvera
Datum: 31.12.14 08:53

Tak to je opravdu super. Člověk nemůže mít žádné tajemství, vše vyčmuchají jeho rodiče. To jsou zákony.

Datum: 31.12.14 08:58
avatar

Dobrý den, rodiče mají právo na přístup ke zdravotnické dokumentaci dítěte do 18 let a nepřetržitý kontakt se svým hospitalizovaným dítětem. Na druhou stranu i dítě má svá práva a má právo nesouhlasit s nějakým zákrokem, který si přejí rodiče ap. Více informací např. zde.

O jaký konkrétní problém se jedná?

Ono se to dost liší případ od případu, co může nezletilý, např. u umělého přerušení těhotenství mohou dívky od 16 do 18 let podstoupit přerušení samostatně, avšak rodič o něm bude ex post informován. Co se týče antikoncepce, může o ni požádat nezletilá i bez rodičů. Na druhou stranu zákon o zdravotních službách umožňuje lékaři, aby následně informoval rodiče o zdravotních službách, které jsou nezletilému pacientovi poskytovány. Lékař zde nemá povinnost, nýbrž jen možnost tyto informace poskytnout, takže to odvisí na něm.

doplněno 31.12.14 09:50:

Problém psychického rázu - myslím, že v tomto případě se s lékařem většinou velmi dobře dohodnete a bude vám ochoten vyjít maximálně vstříc. Pokud ne, zkuste jiného. Platí obecné pravidlo, které psychoterapeut nebo psychiatr může využít, tedy že do 5 konzultací to hlásit rodičům nemusí. Navíc, pokud by se jednalo o problém např. se závislostí, tam třeba některá drogová centra jdou ještě dál a pacientům nad 15 let umožňují nějaký typ služby i bez informování rodičů. Je to však individuální, jsou mezi nimi rozdíly, dobře se domluvíte v Press centru, 233 355 459 - tam vás mohou nasměrovat i na další služby pro léčbu závislostí. Můžete využít i anonymní linku bezpečí, kde s vámi proberou jiné možnosti léčby, pokud se jedná o jiný typ poruchy, než závislost a poradí, co by pro vás bylo nejlepší, tel. 241 484 149.

doplněno 31.12.14 10:23:

Není zač, doufám, že jsem vám pomohla a hlavně doufám, že najdete důvěryhodného terapeuta, který pomůže s problémem, který máte. Je moc dobře, že se chcete léčit, když se necítíte v pořádku. Kdyby to nevyšlo hned a doktor se vám nelíbil, nevzdávejte to, jděte jinam. Jde o vás, vaše zdraví, váš život, je to na vás!

doplněno 31.12.14 10:28:

Pokud byste potřeboval ještě poradit, neváhejte a napište mi na email coracos@seznam.cz

Ohodnoceno: 5x
 
Od: neduvera
Datum: 31.12.14 09:06

Jedná se o problém psychického rázu, podrobnosti tady nechci zveřejňovat, leda že by jste mi dal email.

Datum: 31.12.14 10:27
avatar

Jestli potřebuješ vyhledat psychologa nebo psychiatra, udělej to a zeptej se na rovinu, jestli trvá na tom, aby Tví rodiče byli informováni. Pokud ano, můžeš jít jinam, i když to takto bude zdlouhavější. Co vím, tak třeba gynekologové jsou v tomto ohledu rozumnější; je jasné, že plno dívek nechce, aby rodiče věděli, že berou antikoncepci.

Na druhou stranu, jsou i takové psychické problémy, o kterých by Tví rodiče měli vědět a dokonce v některých podstoupit terapii i s Tebou. Ale to snad víš lépe Ty sám, protože my netušíme, co za problémy máš.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: neduvera
Datum: 31.12.14 10:11

Tak díky moc, zkusím se s ním poradit a doufám, že bude vůči mým rodičům diskrétní.

Od: jq
Datum: 31.12.14 11:07

Nechcete sdělit, co máte za potíže, o kterých by rodiče neměli vědět? Pak se lépe radí, navíc se na váš problém podívají jiní s odstupem a napíšou, jak by reagovali oni. Víte - je problém a problém. Ani lékař nesděluje vše rodičům, takže jde o to, zda zdravotní stav ohrožuje zdraví nebo jde o věc, která trápí jen vás v "hlavě" a nemá žádnou souvislost s újmou na zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.