Peníze po smrti disponenta

Od: Datum: 31.12.14 00:48 odpovědí: 10 změna: 02.01.15 21:08

Mám účet u banky na mé jméno a manžel je disponující osobou. Co se stane s penězi v případě smrti dispozující osoby, tedy manžela. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.14 00:51

Smrtí osoby, která má dispoziční právo k účtu někoho jiného, se na účtě nemění nic. Opravdu jste se chtěla zeptat pouze na toto? Jeho dispoziční právo na nikoho nepřechází, pouze zanikne.

Ohodnoceno: 0x

Od: veruna
Datum: 31.12.14 00:58

Děkuji, tak trochu mi to pomohlo, ale mám obavy, zda by peníze připadly pouze mě a ne dědicům.

Datum: 31.12.14 01:04

Vím, že jeho dispoziční právo na nikoho nepřechází, ale co peníze?

Datum: 31.12.14 01:10

Aha, tak to se omlouvám za příliš rychlou a stručnou odpověď. Přiznávám, že nevím, jak se posuzuje, které peníze patří do společného jmění manželů a které nikoli. Přikládám dva zajímavé odkazy, ale budu doufat, že Vám lépe odpoví nějaký právník.

http://bezplatnapravniporadna…-umrti-jednoho-z-manzelu.html

http://www.penize.cz/16659-ja…unguje-spolecne-jmeni-manzelu

Datum: 31.12.14 01:22

Záleží na tom, kde se vzali peníze na účtu. Pokud jsou z výplat, důchodu a podobně, tak patří do dědictví a zdědí jich část i děti. A není důležité, na koho je účet napsán.

doplněno 31.12.14 09:52:

2 babajaga: Děti budou dědit holt proto, že právní řád Starého světa je tak udělanej. Společné jmění manželů (do kterého patří i peníze) se rozdělí na 2 díly a o tu polovinu zemřelého se podělí druhý manžel a jeho děti.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.12.14 07:27

Pokud jsou peníze z výplat či důchodů, nechápu, proč by je měly dědit děti. Zůstává naživu přece ještě druhý partner, společně si třeba šetřili na stáří a teď se má ten přeživší dělit s dětmi? Proč?

Proti dětem nic nemám, pomáhali jsme jim celý život a pomáhat budeme. A co po nás zůstane, to ať dostanou. Ale byla bych pro, aby nárok měly až po smrti obou rodičů. Zůstane třeba manželka, už tak dost zdeptaná odchodem svého partnera a ještě má navíc rozdávat peníze, které si společně našetřili? Připadá mi to postavené na hlavu. /Jiná věc by byla, kdyby děti rodičům na ten účet také pravidelně přispívaly. Ale takové děti neznám. *smich*

Jinak - dotaz je v této sváteční době tak trochu nejapný.

Jeden známý vždycky říkal v legraci své manželce: Kdyby, nedej pámbu, jeden z nás umřel, CO JÁ BYCH SI TADY, SÁM POČAL? *smich*

Od manželky sklidil pokaždé pohlavek, od ostatních salvu smíchu. Žijí oba dodnes a tak je to dobře. Jaga.

A pokud se ráda díváte na pohádky, manžel by mohl dědictví ošetřit prohlášením: VŠECHNO MÉ ŽENĚ FILOMÉNĚ!*haha*

Datum: 31.12.14 18:20

Připomněla jste mi vtip: "Až jeden z nás umře, tak si koupím chatu" ;)

Datum: 02.01.15 21:08

I já mám ten stejný názor, nevím proč by měly děti dostat peníze, když jeden z manželů ještě žije, když si celý život střádali.Nakonec pozůstalý bude živořit. Ale ty zákony jsou někdy postavené na hlavu.

Datum: 31.12.14 10:46

Horší by bylo,kdyby se stalo něco Vám.Pokud to nemáte ošetřené v bance,tak by byl Váš manžel v háji.Účet by automaticky zablokovali až do dědického řízení. mamina

Datum: 31.12.14 10:47

Účet je váš, disponent není majitelem účtu, může s ním pouze disponovat. V případě smrti disponenta se s penězi stane úplně to stejné, jako kdyby disponentem nebyl. Pokud tedy jeho děti budou mít nárok na nějaké peníze na účtě, to, jestli byl zemřelý dispomentem nebo ne, nebude mít žádný vliv.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.