Nárok na přestávku

Od: Datum: 29.12.14 18:02 odpovědí: 4 změna: 29.12.14 19:11
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat. V případě 12ti hodinové směny mám nárok na jak dlouhou pauzu? Pracuji na 6ti hodinové směny, takže v tomhle případě jsem bez nároku na pauzu, ale když musím dělat celý den, tj. 12 hodin zaměstnavatel mi dovolí jen půl hodiny pauzy, což myslím, že by mělo být více..
Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.14 18:10

Nevím přesně, jak je to v Zákoníku práce, nicméně máte pravdu, že byste měla mít nárok na delší předstávku. Půlhodina je opravdu málo. Jinou možností je poskytnutí následně nějakého volna, kdy po vás zaměstnavatel nemůže požadovat žádnou práci.

Doplnění: Nejméně půlhodinu musíte mít přestávku po 6 hodinách, může být rozděleno např. na dva menší úseky - 15 minut. Logicky tedy po 12 hodinách by měla být pauza větší...ale je možné, že to s vámi zaměstnavatel řeší právě tím volnem, což je asi taky v pořádku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.14 18:14
avatar

Zákoník práce paragraf § 88

§ 88

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lego®
Datum: 29.12.14 18:42
avatar

Zrovna dneska o tom pisou na http://finance.idnes.cz/porad…chtext&utm_content=clanek-box . Treba najdes odpoved nebo zkus jejich poradnu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.14 19:11

ze zákona je minimum půl hodiny pauzy po šesti hodinách práce, čili na dvanáctihodinovou směnu opravdu vychází jenom jedna půlhodinová přestávka.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.