Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Váha mailové konverzace

Od: hanher* odpovědí: 9 změna:

Hezký večer,

chtěl bych se zeptat, zda má právní oporu v zákoně mailová korespondence.

Jeden "známý" se mě písemně, pomocí mailu k něčemu zavázal. svůj slib nedodržel a já musím věc řešit.

Schránku používá jmeno.prijmeni@domena.cz. a využívá ji běžně ke komunikaci s úřady a podobně.

Díky za každou radu

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

buss
hodnocení

2x

Je na příslušném orgánu, zda to přijme, jakou tu váhu tomu přisoudí, ale bere to v úvahu. Je to důkaz jako každý jiný.

 

filip17*
hodnocení

0x

Dobrý večer, zksute si pročíst toto celkem zajímavé čtení právě ohledně elektronické komunikace.

 

hm*
hodnocení

0x

Jestli mail má, nebo nemá právní oporu, to nevím. Ale nedivil bych se, kdyby na něj nikdo (skoro žádný) ohled nebral. Mail se dá zfalšovat velmi snadno, klidně Vám ho pošlu z jakékoliv adresy, kterou mi dáte. Váhu bych mu přiznal tehdy, kdyby se podařilo získat i jeho kopii z nějakého serveru (např. při odesílání nebo příjmu ze/na seznam.cz apod.).

rgg

Hm,mail se dá velice snadno zjistit,z jakého počítače ho odeslali.A kde ten počítač se nachází.

hm*

Mail se dá především velmi snadno zfalšovat. Když už ho mám u sebe v PC, můžu v něm změnit cokoliv na cokoliv a vyrobím tak, podle tebe, věrohodný důkaz. Všechny ty údaje v mailu si upravím třeba podle nějakého starého mailu od dotyčného a tím pádem budu mít "snadno dohledatelné" cokoliv, co mě napadne. Když to někdo bude dohledávat, všechno bude souhlasit a jednoznačně ukazovat na "viníka". Ovšem jestli na takový důkaz někdo bude brát ohled větší, než zanedbatelný, tak je blbec.

Jediné potvrzení, jak už jsem psal, by byla kompletní kopie mailu na některém mailovém serveru, přes který ten dotyčný mail procházel. Protože domluvit se na podvodu se správci serveru, to už běžně možné není.

 

macro
hodnocení

0x

Píšete slib, slib je hezká věc. Pokud ale nemá podobu smlouvy, nejčastěji formou něco za / něco, tak nevím, jak a čeho se chcete domáhat. Udám příklad. Domluvíte se s někým mailem, že vám pomůže se stěhováním. Nakonec se na vás dotyčný vybodne s tím, že musel třeba s mamkou na nákup :D Vám s tím vznikne škoda, ok, beru. Otázka přesto zní, co a na základě čeho si na něm vemete?

doplněno 29.12.14 14:11:

Stručně chci říct, že pokud se chcete něčeho domáhat, měly by si být obě strany být vědomé toho, že se jedná o reálný, vymahatelný závazek, teda vlastně smluvní vztah. Jenom slib, kde si druhá strana není vědomá závaznosti a následků porušení, pude obtížně vymáhat :D

 

majsterjoe*
hodnocení

0x

Rozhodně má větší váhu, než například ústní dohoda.

 

aaella*
hodnocení

0x

Jednou z hlavních zásad, na nichž stojí nový občanský zákoník je mj. i zásada, že "daný slib zavazuje a smlouvy mají být plněny" (§ 3 odst.2 písm.d) z.č.89/2012 Sb.), tedy i ve Vašem případě může u známého vzniknout určitá právní odpovědnost za nesplnění slibu:

§ 1729 NOZ

[Nepoctivé jednání]

(1) Dospějí-li strany při jednání o smlouvě tak daleko, že se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes důvodné očekávání druhé strany v uzavření smlouvy jednání o uzavření smlouvy ukončí, aniž pro to má spravedlivý důvod.

(2) Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.

Co se týče e-mailové komunikace, ta je běžně v občanském soudním řízení užívána jako důkaz, problém by mohl nastat, pokud by se mělo jednat o důkaz stěžejní. Zde záleží na soudci, jak se s návrhem takového důkazu vypořádá. Zažila jsem ale i případ, kdy soudce naprosto akceptoval smsku, jež žalobce "vytáhl" z mobilu během soudního jednání, se slovy "ukažte, koneckonců za důkaz může být použito cokoliv", tudíž bych v mailové komunikaci neviděla až tak zásadní problém.

macro

Ten člověk - slibovatel může říct, že e-mail nepsal a že se mu tam někdo naboural, totéž u sms, prostě si někdo pujčí mobil...A to nepočítám případ, kdy slibovatel může říct, že email sice psal ale pak se s dotyčným, jiným komunikačnmím prostředkem, třeba osobně domluvil - zcela jinak. Prostě smlouva je jedna věc a plk/slib v emailu naprosto jiná :D Takových nedodržených slibů jsem v emailu už zažil, od různých nepoctivců, hamba jim!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]