Likvidace písemností po zemřelém

Od: Datum: 28.12.14 18:43 odpovědí: 10 změna: 29.12.14 19:19
avatar

Pěkně zdravím. Ve volných chvílích přebírám věci po zemřelé mamince. Nevím si rady s některými písemnostmi. Mám zde pár stovek kopií lékařských zpráv, desítky stovek dokladů o finančních transakcích: o důchodu, výpisy z banky, penzijní připojištění, paragony a faktury se jménem...

Nemám skartovačku a nechce se mi ji kupovat. Topím plynem, takže pálit v kamnech nemohu. Ohýnek na zahradě? Už vidím, jak by ohořelé kusy papíru rozvál vítr po okolních zahradách.

Je rozumné to normálně hodit do kontejneru? I kdyby se náhodou nějaký papír někde zatoulal, není na něm nic tajného, nic mimořádného.

Další dotaz: Jaké písemnosti mám uchovávat do projednání pozůstalosti? Samozřejmě nevyházím všechno, ostatně bezvýznamných papírů, ke kterým ale mám citový vztah, si nechávám až až.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.14 18:55
avatar

pro projednání pozůstalosti je dobré nechat si doklady o vlastnictví majetku, výpisy z účtů apod. - to ostatní bych asi postupně přidávala k normálnímu odpadu, a tak se toho zbavila... upřímnou soustrast, také jsem tuto situaci nedávno řešila...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.14 19:01
avatar

Já takové věci proženu na chalupě kamnama. Pro pozůstalost doklady, kupní smlovy apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 28.12.14 19:56
avatar

Zřejmě se nic nestane, když ty nedůležité písemnosti postupně vyházíte do popelnice, nebo je můžete spálit na zahradě v nějakém velkém starém hrnci, nebo já nevím, co ještě, ale osobně bych si pořídil tu skartovačku. Nemusí to být skartovačka kdovíjakého utajení, začínají na cenách asi 600 Kč, rozumná bude tak za 1000 Kč. Bude vám pak sloužit doma i dál.

Do vyřízení (ne jen projednání) si určitě nechte vše, co se týká jakéhokoliv majetku, i řešeného v minulosti. Občas něco někde v úředních zdrojích chybí a pak je dobré prokázat, že stav je už dávno jiný, než si notář myslí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.14 20:30
avatar

A nebo zkuste se zeptat něakého známeho či kamarádky zda by jste jim nemohla zatopit v kamnech...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.14 21:54

bimbam. Také jsem to letos v létě řešila. Dala jsem to do kontejneru s papírem. Nebylo tam nic, co i kdyby se někomu dostalo do ruky, tak aby to nějak vadilo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ju®
Datum: 29.12.14 11:24

Zahradu máte - do bečky, zalít vodou za 14 dnů je z toho kaše - vylít na kompost, zaházet hlinou...či vykopat díru někde u plotu zaházet, zalít vodou...je po problému..

Na projednání pozůstalosti - notář si zjistí vše sám, popřípadě Vás požádá o čísla účtů, doklady od nemovitostí, ale neměl by potřebovat teoreticky nic, jedině pro urychlení vyřízení pozůstalosti některé z jmenovaných dokladů, ale ty by jste stejně nelikvidovala...

Do kontejneru bych nic nedával - nikomu po tom nic není...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 17:40
avatar

Dobrý nápad, na dobu od jara do podzimu jedinečný. Teď v mrazech vyzkouším rozmočit malou část papírů v kýblu ve sklepě.

Datum: 29.12.14 12:11

Také nemáme možnost takové věci doma spálit - není problém je roztrhat na malé kousky, pokud je chcete zničit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 29.12.14 17:47
avatar

"bimbam", pokud máte starý kýbl plechový nebo pozink, tak si ho vemte na zahradu, do něj dejte na dno pár papírů, zapalte sirkou a postupně přidávejte po dvou listech a všechno v kýblu shoří a nelítá po zahradě. Vemte delší klacek, občas v kýbli promíchejte a bude jen popel. - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.14 19:19
avatar

Také dobrý nápad na pár papírů. Ale já jich musím zlikvidovat opravdu veliké množství

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.