Jak pomoci bezdomovci

Od: Datum: 28.12.14 14:50 odpovědí: 44 změna: 30.12.14 09:49

Tento můj příspěvek je víceméně úvaha nad lhostejtostí naší společnosti a zejména zodpovědných institucí.

Předem podotýkám,aby se zdrželi ti ignoranti,kteří by mi chtěli napsat,atˇsi dotyčného vezmu domů.Před pár dny jsem zjistila,že na lavičce náměstí u parkoviště před okny se v noci prochází člověk asi 40cátník s pojízdným kufrem.Nemohla jsem usnout a v noci jsem volala policii,aby se tímto zabývala protože bylo pod nulou.Ti v autě projeli a ani se nezastali,což jsem na centrálu znova ohlásila.Nic.Ráno jsem volala přes charitativní neziskovky a ti mě odkazovali klidně na další,až na Armádu spásy,která byla u nás zrušena ( střed Moravy) a nachází se až v Opavě.Poté jsem rezignovala.Nemohu zaspat s tím,že někdo mrzne pod mými okny a okny ostatních více štastných než je on sám...:( Poradťe,kde se dá obrátit o pomoc.Upozorňuji,že tento muž se neopíjí,nežebrá a vždy,když jdu k autu kývně nesměle hlavou jako pozdrav.

doplněno 28.12.14 16:05:

Prosím vás některé,aby se pro své bezcitné argumentace vyvarovali odpovídat.Někteří z vás máte dokonce tituly ze odvětví Společnost,tak to fakt sedí.Jak může chodit do práce člověk,který nemá zázemí a chodí v mrazu po ulici,tak k těmto příspěvkům mlčím.V TV běhají tel.č. a čísla bank.účtů na charitu a pokud zkusíte volat a dotazovat těchto institucí,žasnete,jak jsou překvapeni,co od nich vlastně chcete

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.14 14:56

ehmm, promiň, ale vem si ho domů.

Sama nic jiného nezmůžeš. Takových lidí je více, bohužel. Můžeš mu aspoň dát nějaké jídlo, staré šatsvo.

Ohodnoceno: 2x

Od: quasi
Datum: 28.12.14 15:08

majsterjoe@ Kandidáte věd ze Společenosti budˇjste nečetl dobře nebo si ten titul nezasloužíte Æ

Od: uska®
Datum: 28.12.14 15:00

Asi mne nazvete ignorantem. Ale tento člověk by se neměl potupovat po parku, ale vyhledat třeba Azyl nebo Ubytovnu pro bezdomovce. Ve středu Moravy se otevřela nová třeba v Přerově u výstaviště atd. Pokud vy mu chcete pomoct, tak ho nasměrujte na nejbližší Azyl a dejte mu na jízdenku. Věřím, že místo jízdenky si koupí alkohol a další noc jej máte pod oknem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.12.14 15:44

Ano v Přerově je azyl pro matky s dětmi v tísni a nějaká ubytovna U výstaviště,ale,tam se platí nocležné,líbil se mi čin pražské charity,kde zajistí v době pod 0°C lidem spaní pod střechou a to jde...

Datum: 28.12.14 15:04

Co takhle získat nějaké kontakty na organizace, které mohou pomoci, a bezdomovci je předat?

Nechci Vám kazit nadšení, ale těchto organizací je opravdu hodně. Pokud se bezdomovec pohybuje na ulici nějakou dobu, tak o nich docela jistě ví. Nevyužívá jich ale proto, že vyžadují nějaký řád (mýt se apod.), a oni už jsou tak desocializovaní, že jim to prostě nejde. Bezdomovectví je totiž taková svoboda, které jinde nedosáhnete, a oni nejsou schopní se podřídit nějakým požadavkům. Viděla jsem kdysi nějaký dokument, kde bývalý bezdomovec (nyní s bytem a prací) vyprávěl, jak bylo těžké podřídit se tomu, že má jedno místo, kde bydlí, a nemůže jej jen tak změnit. Že se každý den vrací na to samé místo.

Takže je logické, že mě napadá otázka, proč tento člověk nezašel za někým, kdo mu může říct, kde najde pomoc? Hlídka policie, informační centrum, jiní bezdomovci... Ale možná je to člověk, který se na ulici nepohybuje dlouho a třeba tam jsou okolnosti, které já nedovedu domyslet. Jen se tím moc netrapte ;) pomocná ruka je totiž vždycky na konci vlastního ramene.

Datum: 28.12.14 15:19

Ano mohu částečně souhlasit,právě proto,že se vymyká od ostatních není součástí těch tlup bezdomovců pijanů,co se radí mezi sebou a vědí kam,ale tento je osamělý pohledný člověk,který jak říkám " Sám voják v poli " ...nechápu,jak to může být některým jedno a nemít v sobě špetku sociálního cítění ...volala jsem po čertech a dáblech a už ničemu nevěřím a tyto organizace nikdy nepodpořím,protože neslouží věci ... ráda bych mu peníze= jízdenku na vlak do Opavy dala,ale nevím jaké má vlastně problémy,že se dostal na ulici...lidé mu dali i štědrovečerní večeři měl to na velkém talíři se lžičkou,prázdný talíř uložil pečlivě do tašky ...je mi z toho smutno :-/

Datum: 28.12.14 15:09

Jestli mu chceš pomoci, pak s ním promluv a poptej se ho, co by potřeboval. Někdy jsou teplé boty a teplá večeře víc, než nocleh v místě, o které nestojí a kam odmítne se odebrat.

Myslím, že o tom, že existují noclehárny, charity, nemocnice, chráněné bydlení, azylové domy, jídelny a další podpůrná zařízení, ten člověk moc dobře ví od druhých bezdomovců a kdyby o ně stál, odebral by se do místa, kde se nacházejí. Dokonce ví, jak se tam odebrat zkratkou a kdo je tam doveze, když jim opravdu teče do bot. Pokud to neví, sám si o ně řekne a můžeš mu na ně najít kontakt a dát třeba na lístek na vlak, pokud nejsou u vás.

Vím, někdy je to moc těžké, akceptovat to a dívat se, jak se druzí ničí.

Mám několik zkušeností s bezdomovci, jednu z poměrně čerstvé doby a nikdy se z toho nevyklubalo nic dobrého. Někdy je lepší věci prostě nechat proběhnout samospádem a nesnažít se lidem zasahovat do života. Což neznamená být lhostejná, to v žádném případě.

doplněno 28.12.14 15:37:

Jinak pokud jsi s ním mluvila a pán je ochoten se odebrat na ubytovnu, či stojí o nějaký druh pomoci a jediný problém je v tom, že neví kam, je ochoten tam popojet, pokud to není ve tvém městě, klidně napiš, o co stojí a kde a dodám informace a kontakty, to není problém.

doplněno 28.12.14 15:47:

Tady aspoň něco

http://www.nadeje.cz/pobocky_a_ustredi

http://www.odchazim.cz/adresa…ve-domy-a-domy-na-puli-cestyI

A pak se můžeš poptat na farách a charitách, obvykle podávají jídlo, někdy mají matrace i deky a existuje někde i charitativní šatník.

Jak jsem psala, je toho více, ale nevím, jestli on o něco stojí a lde. tal se mi to zatím nechce podrobně zjišťovat.

Pokud stojí o materiální pomoc, je možno mu založit třeba stránku a napsat, co potřebuje, na facebooku to mělo celkem ohlas a našlo se hodně ochotných lidí.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.12.14 15:34

Taky je mi moc líto všech co žijí na ulici, je to nelidské a nedůstojné . Ale myslím si že horší je na ulici člověk starý , nemocný který vleče jediný svůj majetek igelitovou plnou tašku svých pokladů. Na štědrý den odpoledne jsem jela k dceři a měla jsem dvě plné tašky jídla na vylepšení tabule u dcery.Vyjela jsem z garáže , musela jsem jet kolem kontejnéru kde byl nahnutý čllověk a klackem štáral v jeho obsahu. Podíval se na mne unaveným pohledem a odevzdaně pokračoval ve své ponižující práci. Zastavila jsem , vyskočila z auta a ze zadního sedadla začla horlivě vyndávat dobroty a do krabice , které mám vždy sebou jsem dala pulku štoly , vánočku a cukroví. mrzelo mne že maso mám pouze syrové , taktéž klobásy . přihodila jsem tam čokoládu a pulitrovku dom. váječ. koňaku.Myslím že moje rodina to oželí a tomuto člověku trochu zpříjemním štědrý den.Byl evidentně dojat mou čiností a špinavýma rukama to ode mne převzal.Omlouvala jsem se mu že řízky mám pouze syrové a on mě ujistil že na večeři jde do az. domu, kde to mají pro ně připravené. Popřála jsem mu lepší časy aa odjela. při večeři jsem o něm mluvila a myslela na něho.A muj zeť prohlásil .. to je ta druhá tvář demokracie. No já mám na to jiné názory... hezký nový rok všem!

Ohodnoceno: 6x

Od: smiler
Datum: 28.12.14 15:15

Bezdomovci neexistujou ! Ale existujou lidi co nechtějí dělat ani se nijak začlenit ale jen jim vyhovuje,žebrat,nepracovat,poflakovat se a chlastat.Žádný slitování.Naopak jsou lidi kteří se opravdu shodou náhod a nepřízní osudu dostanou na chvíli do situace kdy jsou bez domova a peněz.Ale ti to hned řeší...zapadnou někam na ubytovnu nebo do azyláku začnou pracovat a postupně se škrábou zase vzhůru.Několik jich znám a klobou dolů.

Bohužel Vážená paní ten Váš co se denně prochází u Vás pod okny a ráno Vás zdraví když jdete do práce určitě nebude tento případ...Ten má viditelně dost času na procházky a lelkování pak už mu na práci samozřejmě čas nezbývá.

Od: ivik®
Datum: 28.12.14 15:18

Může s eale jednat třeba o duševně nemocného člověka,těch je mezi bezdomovci hodně...Třeba ho někdo vyhodil z bytu ven...

Datum: 28.12.14 15:15

Pro guasi: Jsem ráda, že nejste lhostejný/á/ k osudu jiných.Jsem z malého města a máme zde také asi 8 dezdomovců,ale město pro ně má ubytovnu a pokud životní minimum nepropijí, mohou na ubytovně bydlet a pracovat na veřejných pracech.Alespoň něco se tady pro ně dělá.Ale když vidím v televizi reportáže, jak jen v období vánoc se některé instituce a dobrovolníci snaží vzpomenout si na tyto lidi, tak to vypadá, že jen na vánoce mají ti lidé hlad a jinak si jich po celý rok nikdo nevšimne.Dalo by se využít spousta opuštěných budov, kde by si pod dohledem sociálních pracovníků tito lidé(vesměs muži) mohli budovy opravit a starat se o to, aby měli kde spát.Samozřejmě by jim musel někdo do začátku pomoci,např. ministerstvo pro lidská práva nebo někdo,kdo má sílu a moc s tím něco udělat.Každému člověku bez domova bych dala jednu, max. dvě šance, jak se postavit na nohy a pokud by nedodržel pravidla, měl by smůlu..Ale všechny házet do jednoho pytle není správné.Sytý hladovému nevěří...

Od: k2
Datum: 28.12.14 15:26

Vy si to predstavujete jak hurvinek valku.
P.S.: Ministerstvo pro lidska prava (zatim) nastesti nemame.

Datum: 28.12.14 15:31

Alespoň nějakou představu mám...Co vymyslíte vy?

doplněno 28.12.14 16:03:

Ministra pro lidská práva máme...

Od: buss®
Datum: 28.12.14 15:17

Quasi, co mají ve svobodné společnosti s tím zodpovědné instituce, když si každý za svůj život odpovídá sám? Ony nejsou povinny procházet ulice a nabízet jídlo, práci a j. Takže to se lhostejností společnoti nesouvisí. Každý si může vybrat, jak chce žít a ostaní poslat do ... Zkus mu tu práci nabídnout. Víš, že už není povinnost pracovat?
Neuvažuj co jiní, založ spolek a starej se. Jak jsi mu pomohla místo postesknutí si, že jiní jsou nečinní, nabídla jsi postel?

doplněno 28.12.14 15:32:

iviku, kdo to uhradí, ty? Pomoci se dá těm, kdo chce se z toho vyhrabat, ale drtivá většina do toho spadla vlastní vinou. Hlady neuírají a zase, měli by to jíní...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.12.14 16:02

Pro buss: asi jste nečetl můj příspěvek ,a nebo ho vůbec nepochopil. Mimochodem, v tomhle státě se vydávají těžký prachy za léčení narkomanů, gemblerů,alkoholiků.za různé zbytečné blbosti,rozkradou se peníze,tak proč by JEDNU jedinou šanci nemohl dostat ten, který ji potřebuje, bude si jí samozřejkmě patřičně vážit a bude se snažit dostat ze dna nahoru...Proč by se toho nemohly chopit polostátní firmy, které se napakovaly z našich peněz,jako např. ČEZ apod.Místo toho vydávají prachy na svoje pitomé reklamy.Tohle by je zviditelnilo mnohem víc a věrohodněji.

Vás to asi nepotká,ale mnohý z lidí se může ocitnout v takové nebo podobné situaci.Nikdo v dnešní době nemá nic jisté,práci, zdraví, rodinu, duševní zdraví,zázemí atd..

Od: buss®
Datum: 28.12.14 16:19

Ale ano, vy chcete aby se o ně staral někdo jiný než VY. Když vám to vadí jak žijí, postarejte se, nakrmte je, najděte obydlí, ubytujte doma. Bude-li se starat stát, jde to z našich daní. My jsme je do toho nenahnali. Mohou si vydělat kolik chtějí, chtějí? Pokud se někde něco vydává zbytečně, bojujte proti tomu, teď řešíte bezdomovce. Už jste jim nabídla práci?

doplněno 28.12.14 18:14:

Pomáhejte jak umíte, ale za své. Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám. Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života... Nechte je žíít.

Datum: 28.12.14 16:26

Já platím daně tomuto státu ze své práce už 32 let,tím přispívám na mzdy i těm,kteří mají v tomto státě sociální politiku na starost,takže si nechte ty své výpady proti lidem, kteří nejsou lhostejní ,a když nic jiného, tak se o tom umí slušně bavit s ostatními,což vy evidentně neumíte!A vyspělost státu a společnosti se pozná podle toho, jak se s takovými problémy umí vypořádat.Staráme se kde o koho kolem nás,ale doma si pořádek ne a ne udělat...

Datum: 28.12.14 16:06

A netykejte mi, děkuji...

Od: pb®
Datum: 28.12.14 15:28
Od té doby, co jsme nabídli bydlení a práci jednomu známému, co měl k bezdomovectví hodně našlápnuto,l a odměnil se nám tím, že práci dělal mizerně, chlastal a stejně k těm bezdomovcům zdrhnul, mě mrznoucí bezdomovci na ulici nechávají chladnou. Víc je mi líto těch psů, co vždycky někde seženou a vyhublé za sebou táhnou, ti volbu nemají. Lidi si to zvolí sami, v našem státě nikdo mrznout na ulici nemusí, nemajetným stát velmi štědře přispívá na živobytí, aniž by člověk musel dokazovat svůj majetek a vždy se dá vydělat na nějakou ubytovnu nebo jít do azylového domu. Ale to znamená makat a dodržovat disciplínu. Ten náš bezdomovec, pokud ještě žije nebo nesedí za neplacení alimentů, bude na jaře na ulici už pátým rokem. A takový pěkný chlap to byl, nebylo mu ještě ani 40, ale byl to alkoholik a násilník, co svojí ženu i další partnerku bil.
Další bezdomovec prochlastal byt v paneláku a bivakuje v nedalekém křoví. Docela pěkný tábor si tam postavil, i kamna má, denně se myje, ve křoví na zemi natažené koberce.

Datum: 28.12.14 17:33

Mám podobnou zkušenost. Dal jsem jednomu takovému jednoduchou práci - škrabání nátěrů, natírání, míchání betonu. pade na hodinu, 3x denně jidlo, jaké jsem jedl já, slušné ubytování hygienu a blečení. Vydržel to 3 měsíce a v pracovní době měl největší starost, co bude k obědu. Jakmile nebyl dohled, pracovní nasazení se vytrácelo, což ho tak vyčerpalo, že se musel posadit.

Od té doby mám k bezdomovcům chladnější postoj, maximálně pomůžu jídlem.

Datum: 28.12.14 15:54

On spíš čeká, že ho někdo pozve domů - proto s vámi navazuje kontakt . Kdyby chtěl tak v tomto počasí si najde nocleh na nějaké noclehárně ,ale to je asi pod jeho úroveň.

Datum: 28.12.14 16:49

Kapitalismus má bezdomovce, čech komunista by jej umístil do vězení, mnoho naivků v kapitalismu má dojem, že se nemůže stát bezdomovcem

Datum: 28.12.14 16:51

Čech-komunista žádné bezdomovce nepamatuje.

Datum: 28.12.14 17:21

Já si myslím lesdacos, ale možná, že by stálo za optání: "Pane, nepotřebujete pomoc?" A viděla byste, jestli je to bezdomovec nebo dezorientovaný člověk. A podle toho jednat dále. Takto se můžeme domýšlet být úplně vedle. ;) Jednou jsem takhle oslovila mladého mužského, který stál dlouho u stromu stranou od cesty. Bylo vidět, že se nemůže hnout. Rád přijal mou nabídku, souhlasil se sanitkou, kterou jsem přivolala. Měl ošklivě zlomenou nohu, měl kocovinu a byl kapku dezorientovaný. Asi měl za sebou rušnou a těžkou noc.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 28.12.14 17:49

Vážená paní, zeptala jste se toho "bezdomovce", zda o Vaší pomoc má vůbec zájem? Spousta z nich o to nestojí, jelikož v domech na přespání musejí být střízliví a o to oni nestojí. Za svou pracovní kariéru jsem potkal dost "bezdomovců", avšak s čistým svědomým mohu říct, že z nich byli tak 3 skuteční bezdomovci v tom pravém slova smyslu, zbytek jsou pro mne pouze opilci a feťáci. Dle mého názoru je bezdomovec ten, který za peníze které si vydělá sběrem šrotu, papíru a já nevím čím vším, utratí za jídlo, ne ten, které je utratí za fet či chlast. Bezdomovec je ten, který se Vás přijde zeptat, zda nepotřebujete natřít plot, poséct zahradu, pomoct s odvozem suti, s výkopy základu apod. aby si vydělal a ne ten, který Vám plot rozbije, zahradu rozryje aby našel kabely v zemi, z nezalitých základů vybere základové pasy apod. Již jsem to vysvětloval jedné paní, která krásně naříkala, že je to jen bezdomovec, že mu dává kafe, apod. Když jí ten bezdomovec udělal v jejím obchodě loupežné přepadení a vyhrožoval jí nějakým nožem, když mu nedá peníze ... tak to pochopila. Chápu, že chcete pomoci, ale také by to chtělo dost uvážit to, komu pomáháte. Jednou mne oslovil na ulici chlap, že potřebuje 20,-Kč na lék pro nemocného syna že mu prostě chybí dvacka, samozřejmě jsem mu jí dal. Když jsem ho o půl roku potkal o 20km v jiném městě, se stejnou historkou, tak mne to trklo,že stál schválně u bankomatu a zkoušel to na lidi co si vybrali peníze. Řekl jsem mu narovinu, ať vypadne, nebo, že mu rozbiju hubu. Ono si musíte uvědomit, že lidi lžou, jsou svině a na Vás by se v takové situaci každý vykašlal (rodinu v 80% nevyjímaje). Někdy méně je někdy více.

Datum: 28.12.14 18:14

Nevím,jestli jste si přečetli dobře mou vloženou otázku,která je v zásadě dotaz,kam mám zavolat,abych mohla v klidu spát,protože mi trhá srdce,že někdo postel v teple postrádá !

Nechápu,proč někteří píšete,že já jako se mám ujmout bezdomovců,tak nechápete vůbec nic.

Jak tu píše nade mnou pisatelka připadá mi,jako by se ztratil nebo má nějaký psychický problém a oslovit sama si ho netroufám.Jsou tu instituce,jak se vám snažím tady pořád opakovat,jejíž je to úkolem i placeným zaměstnáním.Jejikož jsem jako česká občanka plátcem daní a přispívatelkou do státní kasy,tak chci vyjádřit můj názor,že takovým lidem,jak je tento chudák v nouzi se musí pomct na rozdíl od jiných masivních poživatelů výhod sociální pomoci §.

Datum: 28.12.14 18:25

On nikdo nepřijde z těch institucí na ulici a nebude se ho vyptávat co potřebuje- bohužel tak to dneska je. Pokud chce někdo pomoc ,měl by si ji podle nich vyhledat sám .

Datum: 28.12.14 18:34

Zkuste se obrátit na pana faráře; i církev má charitu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.12.14 00:03

V podstatě si stěžujete na to, že nevíte jak udělat, aby bezdomovcův problém NĚKDO vyřešil. A apriori odmítáte zkušenosti těch, kteří se už pokusili pomoci sami.

A kupodivu existují i tací, kteří jim pomáhají i přes negativní zkušenosti. Ale obávám se, že nikdo nepoletí za bezdomovcem, kterého jim jen tak nahlásíte.

Datum: 29.12.14 18:12

1)Vy nečtete a melete si svoje,co není vůbec předmětem mého dotazu -

a za 2)hledám ty neziskové org.co to mají ve své náplni práce a že jich není málo

3) na nikoho si nestěžuju,ale hledám kompetentní složky

Od: rrr
Datum: 29.12.14 01:10

Normálně k lidem lhostejná nejsem, ale u bezdomovců ano. Asi 90% bezdomovců si za to může samo a těch zbylých 10% vyhledává ubytování a práci a snaží se. Znám u nás asi 10 bezdomovců, kteří chtěli být bezdomovci, chtěli prostě svobodný život. Opravdu bych jim nepomáhala. U nás kazždý den kolem obchodu chodí 2 bezdomovci a prosí o peníze na jídlo a děalají jak mají strašný hlad. Samozřejmě to vždycky skončí tak, že si koupí 10 krabic vína a jídlo žádné. Kdyby ten váš bezdomovec chtěl pomoc, najde si jí sám a pokud ne, asi se o to moc nesnaží. Když se narodíte máte na výběr, jaký život budete mít, pokud skončil takhle, může si za to sám a pokud ne, i tak by se každý člověk měl umět se o sebe postarat, když to neumí, nikdo mu už pomoct nemůže.

Datum: 29.12.14 05:23

S tím chlastem je to, bohužel, pravda.

Známá šla z nákupu, zastavil ji v parku bezdomovec, že má strašný hlad, už 2 dny nejedl. A´t mu dá nějaké peníze. Paní sáhla do tašek, vyndala balíček vakuovaného krájeného salámu a přidala 3 rohlíky.

Místo poděkování to na ni hodil a zařval: Já chtěl peníze, ty KRÁVO, tohle si strč...

Proč chtěl peníze? Kdyby opravdu 2 dny nejedl, sbaští to i s igelitem.

Známé to bylo velice líto, že chtěla pomoci a takhle to dopadlo. Od té doby říká: Nic, nic, nic, i kdyby na zemi ležel a prosil! Řada z nich si to dělá sama, že pak lidé nemají zájem pomoci. Jaga.

Datum: 29.12.14 18:24

Poslední aj.odpovědi tedy nechápu, proč tady popisují negativní zkušenosti a důvodně je odsoudili veškeré dezdomovce,za jejich chování,

ale mi nepište já to vím,ale ptala jsem na kontakty a tel.čísla či odkazy kompetetních neziskovek,charit,armád spásy ap.,abych já tomuto člověkovi pomohla,tím,že tito ho nenechají zmrznout,páč v Praze takové "sesbírávání lidi bez střechy existuje.V případě,že nic takového nevíte, nemusíte tady vypisovat,co se vám přihodilo negativního mně také.

Datum: 29.12.14 18:28

No a co zkusit Google a něco najít skrze internetový vyhledávač? Nemyslím si, že tady na poradně bude veliká kopa těch, kteří znají přesná telefonní čísla a adresy různých charitativních organizací.

Datum: 29.12.14 18:31

S vámi je to těžké. Dojal vás pohledný mladší bezdomovec a zlobíte se na celý svět, že mu nikdo nepomůže. Vítáte jen soucitné příspěvky o tom, jak je bezdomovectví tíživé a strašné, ale konkrétně pomoci osobně nemáte odvahu.

Nabízela jsem vám tu kontakty na dvě záchranné sítě, posílala vás s kartagincem na faru, navrhovala založit stránku s materiální sbírkou, ptala se vás, co vlastně potřebuje. Dozvěděla jsem se jen, že máte blok s ním promluvit. Ptala se vás, jestli potřebujete další kontakty. Bez odezvy. Ani nevím, jestli jste mnou zveřejněné kontakty zkusila, co vám řekli, kde se pán nachází atd. Nejste ani registrovaná, abyste to mohla poslat vnitřní poštou, když je to takové tajemství.

Pochopte, že vám je ho líto, vy musíte pomoci. Nefunguje to tak, že já se dojmu a vy se postarejte. Navíc, nenapsala jste ani o jaké město se jedná a kde přesně se pán vyskytuje. Jak tedy může někdo pomoci?

Pokud opravdu chcete pomoci, znamená se ho konkrétně zeptat, co se pro něj dá udělat a překonat svůj ostych. Případně mu dát něco k jídlu či pití, deky, matrace, atd. Pak lze kontakt navodit snáze a přirozeně, když mu dáte teplé jídlo nebo čaj či kafe v termosce, jistě se neurazí.

Chápu, že když jste se poprvé setkala s tímto problémem, narazila na limity různých organizací, bylo to asi zklamáním, je to tak skoro vždycky, ať řešíte cokoliv.

Pamatuji si, jak tu kdysi strejc řešil, co s kvadruplegičkou, kterou odmítla rodina. Dala jsem si tu práci a obvolala několik spinálních jednotek, ústavů, sociálek a našlo se jen jedno řešení, ale ne tam, kde jsem ho čekala, tedy Konto Bariéry, Paraple ap. Navíc někteří byli nepříjemní a neochotní.

Stejný problém budete mít, když se budete snažit o cokoliv jiného: jak dostat do ústavu duševně nemocného, jak najít bydlení sociálně slabému, jak umístit zvíře do útulku, jak najít hospic pro umírajícího člověka...

Pokud se necháte odradit a odbýt v organizacích, které jsou přeplněné, specializují se na jiný typ pomoci, tak prostě nepořídíte. Chce to vytrvat a hledat, neurážet se. Pokud to má být opravdu účinná pomoc a ne jen řeči. Jinak je lepší se na to vybodnout.

Pokud máte dojem, že je pán v ohrožení života nebo psychicky či fyzicky nemocný, můžete zavolat i sanitku.

Ohodnoceno: 7x

Od: uska®
Datum: 29.12.14 18:51

quasi - dostalo se vám zde rad mnoho a nevyužila jste nic. Vy jen chcete, aby se za vás někdo postaral. Když vás bezdomovec ráno zdraví, tak není problém s vaší odpovědí na pozdrav pronést další větu - potřebujete pomoct? Ale to si vy údajně netroufáte - je to jen vaše výmluva a jen chcete, aby se někdo postaral. Místo, abyste poděkovala za odkazy ( no, ty jste si na netu mohla najít i sama), tak jen kopete kolem sebe. Vy chcete pomoct , tak něco dělejte a nepřenášejte vaši špatnou náladu a odpovědnost za bezdomovce na všechny kolem sebe.

Kdyby bezdomovec chtěl bydlet někde jinde, tak se nefláká po parku a vám pod okny. Tam žádnou práci ani nocleh pod střechou nenajde, pokud si jej nevezmete domů. Nechte jej žít, on se také nestará jak žijete vy.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 29.12.14 19:19

uska@ co píšete? Žádnou povinnost k tomuto případu nemám,tak si nevymýšlejte,vznesla jsem jen dotaz.Zeˇjsem telefonovala a psala je moje činnost pro dobrou věc a Vy jen kritizujete.Tímto končím.

Datum: 29.12.14 19:08

Jen se sama krajně dojímáte vaší akcelerovanou pseudocharitativní dušičkou. Nechte to raději být a věnujte se jiné, pokud možno méně dojemné činnosti.

Datum: 29.12.14 19:23

Plodem naší společnosti jsou lidé Vašeho žargonu.

Datum: 29.12.14 19:34

Nejsem samosprašný žargon, tudíž nás v té naší (vaší) hrozné a nelístotné společnosti bude asi víc, že?

Opravdu, zkuste třeba pejsky. Opuštěné pejsky. Nebude to pro vás tak deprimující, ale stejně si svoje užijete.

Datum: 29.12.14 19:30

nechci být jedovatá - ale víte jistě, že někteří nynější bezdomovci "necinkali" tenkrát taky klíčema po náměstích?

Já bych se toho bezdomovce šla zeptat, jestli a co pro něj můžu udělat. Nic jiného asi udělat nemůžete, pokud se nechcete přímo zapojit do nějaké organizace pro pomoc těmto lidem. S bezdomovci se lze normálně bavit.

doplněno 29.12.14 19:40:

pt-

- počítat umím taky - napsala jsem "někteří" nynější bezdomovci, tito dnešní mohou být jejich děti, nebo příbuzní, kterým jejich předkové "vycinkali" lepší budoucnost. Pozor - já si sama za sebe nenaříkám ! - ale bezdomovce a žebráky nelze v dnešní demokracii přehlédnout a nevěřím, že jsou všichni jenom ožralové a flákači.

doplněno 29.12.14 20:51:

pt -

no, to se ptám taky a se mnou jistě čím dál více i mnoho dalších lidí - není tedy "něco shnilého" zrovna v této naší milé, české, "pravdoláskové" demokracii? Já jsem si tenkrát naivně myslela, že teď (-po r. 89) - když jsme svobodní a můžeme do světa, půjde naše hospodářství rychle nahoru. Zatím bylo rychle rozkradeno a demokracie v našich podmínkách znamená svobodu korupci, podvodníkům a vrahům. A je mi prd platné, že mohu svobodně volit - jako volič jsem našim "vládcům" jenom pro srandu, stejně se zase vytvoří koalice, která vyhovuje jejich zájmům, v lepším případě se politici volebním obdobím "prohádají". Ale na politickou debatu nemám, mluvím jen o tom, co se veřejně ví.

Od: pt®
Datum: 29.12.14 19:33

"culdabulda", pokud bezdomovec vypadá na 40, je mu možná ve skutečnosti méně, takže před 25 lety to byl žák Základní školy. Myslíte, že takové dítě cinkalo klíčema? - pt

doplněno 29.12.14 20:17:

"culdabulda", tak to pak ano. Ještě se zeptám, bydlela jste někdy pár desítek let v nějaké západní demokraktické zemi? Víte, že já jsem tam nikde nepotkala ani neviděla tolik bezdomovců, co jich je u nás? Čím to může být? U nás je prý demokracie 25 let a je tolik bezdomovců a jinde je prý demokracie od války téměř 70 let a bezdomovce jsem nepotkala, čili je jich snad minimum. Jak je to možné? - pt

Datum: 30.12.14 06:44

Můžu dodat ještě pohled z jiného úhlu? Všichni tihle mužští, kteří nezvládají alkohol a pravidla soužití, byli kdysi normálními chlapy. Byli ženatí, měli děti. A tyhle opuštěné rodiny po nich zůstaly. Opuštěných žen s dětmi se nikdo nezeptá, jestli mohou nebo ne. Musí! Musí zabezpečit děti, obléci je, nakrmit, dát jim střechu nad hlavou. SIPO, kasy v obchodech, poplatky za odpad, nikdo na ně nepočká, protože ony nemohou. Prostě musí. Pláčete nad člověkem, který si takový život zvolil sám, ale nezajímá vás osud ženy a dětí, kterým nesmírně ublížil a zanechal je bez pomoci. Tenhle chlap moc dobře ví, kde najde to, co potřebuje pro přežití. A jestli se procházel, mohl to být úplně někdo jiný, možná na procházce, možná nemocný, dezorientovaný. Nevíte, nevíme! *hej* Nejzákladnější pravidlo, zákon přežití je: každý člověk má zodpovědnost za svůj život, za své zdraví, za své myšlenky, za své činy!

doplněno 30.12.14 07:51:

Myslím si, že nikdo z nás nemá rád, když mu někdo druhý, navíc, koho vůbec neznáme, mluví do života. Ten člověk, o kterém pisatelka píše, má svůj život. Zvolil si ho, utvořil si ho. Když potřebuje, řekne si, naprosto bez problémů. *hej* Jak víte, že on trpí? Vy se jen domníváte, že něco prožívá, něco myslí. Ale nevíte. Třeba mu nepohodlí, které si sám zvolil, vyhovuje. Chce to tak, má to tak. Až to nebude chtít, změní to. Jen nejprve musí změnit své myšlení. *hej* Dalajláma: Být šťastný, není otázkou osudu. Je to věc volby.

Datum: 30.12.14 09:49

U takových příspěvků si vždy uvědomím, jak velká je to stráta, že už mezi námi není Paní Lidka (opravdu paní s velkým P).

Zkusila bych uvařit horký čaj nebo kafe, do alobalu zabalila obložený chleba, do krabičky pár kousků cukroví, vše bych měla v tašce a nejdříve se snažila s tím člověkem prohodit pár slov (snad bych zjistila proč je sám a na ulici) pak bych mu ze slovy aby se neurazil nabídla tu "svačinu" a poradila mu, kam se má obrátit pro pomoc aby v mrazu nezmrznul.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.