Archivy advokátů před r. 89

Od: Datum: 28.12.14 08:02 odpovědí: 13 změna: 31.12.14 01:54

Dobrý den, prosím moc o pomoc, jde nám o střechu nad hlavou.

Nemáte někdo ve svém okolí advokáta, který pracoval ještě před r. 1989? Jde o to, že nějakým nedopatřením máme dům na cizím pozemku a majitel nás žaluje o nekřesťanský nájem, a to i zpětně, za pozemek (dům je náš). Snaží se nás o dům připravit protože 20 000,- měsíčně za nájem zahrady nemáme. Pozemek byl koupen v r. 1961. Ale máme jen složenky o zaplacení a kupní smlouvu, která je podepsána kupujícími, ale ne prodávajícím. To měla zajistit advokátní poradna č. xxx v Praze, která zastupovala prodávajícího a i je na to doklad, že "podpis p. Vopičky zajistíme".

Jde mi o to, jestli nemáte někdo v rodině advokáta, který ještě pracoval pro advokátní poradny. Ty byly před r. 89. Kam přišly dokumenty, když se advokátní poradny zrušily? Přeci se to nemohlo skartovat. Obvolala jsem všechny pražské archivy a tam to nemají. Doporučili mi Českou advokátní komoru. Tam mají jen personální spisy. Ale kam se poděly všechny složky těch advokátů? Paní na katastru kde ještě sháníme nějaké dokumenty řekla, že je to blbost že by se to skartovalo. Ale kde to je?

Děkuji za přečtění elaborátu a případnou pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.14 08:39

Dobrý den,

myslím, že zjistit takové informace po tolika letech bude mravenčí práce. Myslím, že ani tenkrát, žádné seznamy neexistovaly. Já osobně bych se zkusila obrátit spíše na příslušné ministerstvo (myslím jako bývalé zaměsnavatele). Ale asi budu mít špatnou zprávu, protože advokát má povinnost uchovávat spisy pouze 10 let a poté je může skartovat. Tehdy tomu nebylo asi jinak.

Jinak bych šla cestou spíše žaloby o vydržení tohoto pozemku, tzn. že jste byli skoro padesát let v dobré víře, že pozemek je váš, a kupní smlouva je řádně uzavřena (zvláště, když třeba můžete nějak dokázat, že došlo k zaplacení kupní ceny). Potom by soud určil, že pozemek je ve vašem vlastnictví a nynější pan "vydřiduch" by měl smůlu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.14 08:55

Moc děkuji, a to víte jistě že advokáti museli archivovat 10 let? Jinak to řešíme už x let, právníka máme docela v poho. Vydržením to nejde. Jen žalobou na určení vlastnictví. Příslušné ministerstvo bude tedy asi Ministerstvo spravedlnosti nebo vnitra?

Datum: 28.12.14 09:00

jj obrátila bych se asi na obě ministerstva, zkuste nejdřív probrouzdat jejich internetové stránky, třeba tam něco najdete zajímavého. Jinak zkuste třeba projít portál www.justice.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 19:12

Uvádíte, že "to vydržením nejde", jen "žalobou na určení vlastnictví". Ano, žaloba na určení vlastnictví je správný postup, ale na základě čeho Váš advokát uvádí, že jste se stali vlastníky oné nemovitosti, pokud ne vydržením (myšleno, za této situace,kdy nedošlo k podpisu kupní smlouvy)? Z toho co uvádíte, mám za to, že vynakládáte síly zbytečně. Víte, že kupní smlouva z druhé strany nebyla nikdy podepsaná, co tedy konkrétně jako důkaz vlastnictví chcete nalézt?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.14 09:06

Kromě rady, kterou dává jeriko (a u které pravděpodobně skončíte), ještě návod na hledání jehly v kupce sena: Zkuste se obrátit na Českou advokátní komoru. Moje zkušenosti v jednání s úřady jsou takové, že většinou kupodivu narazíte na člověka, který má snahu pomoci a jeden telfonát mnohdy člověka posune tím správným směrem. Co se týká archivace, pokud dokumentace nebyla skartována, zkusil bych se obrátit na místně příslušný státní archiv.

Na vymahatelnost eventuelní pohledávky odpovědí jiní, ale pokud se nemýlím, lze jen 3 roky zpětně. Zda je nájem 20k měsíčně přiměřený, těžko soudit, ale pokud nejde o "Průhonice" přijde mi to hodně přitažené za vlasy.

Ještě doplňující dotaz pro jistotu, ať tu zbytečně neblbneme: V KN tedy nefigurujete jako majitel?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.12.14 09:21

Vy jste můj dotaz nečetl, píši tam že v archivech a to ani v jednom to není a ČAK to taky nemá. V KN figuruje ten pán se kterým se soudíme o určení vlastnictví. Zkusím ještě archiv Misnisterstva spravedlnosti a vnitra. Jinak děkuji

Datum: 28.12.14 10:08

jj. Máte pravdu poslední odstavec jsem nějak přehlédl :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 28.12.14 10:10

Hledejte tehdy účinný zákon o archívnictví a spisové službě (dnes 499/2004). Mají to vědět na min. spravedlnosti, advokátní komoře. Neříkejte, že nemůžete najít advokáta ve věku cca 55 - 60 let. Právník asi není v poho, když neví, na to si ho platíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.14 17:48
avatar

Jestli romu rozumím, doufáte, že najdete složku toho "starého" advokáta, kde by mohly být pro Vás významné dokumenty. Souhlasím naprosto s tou paní, která tvrdí, že se takové věci jistě neskartovaly. Takže, jistě dokážete najít adresu Advokátní poradny a jméno toho advokáta, který poskytoval právní služby při zakoupení toho pozemku. Zajděte do té kanceláře (osobně), s velkou pravděpodobností tam má kancelář nějaký mladší kolega a staré spisy tam možná někde v koutě leží a práší se na ně. Když vysvětlíte, o co Vám jde, jistě Vás neodmítne, dozvíte se něco nového, bylo by skvělé, kdybyste našli ten hledaný spis. Za zeptání nic nedáte, držím palce .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.14 20:44

Rada "bych se zkusila obrátit spíše na příslušné ministerstvo (myslím jako bývalé zaměsnavatele)" není dobrá. Advokáti přece neměli žádného zaměstnavatele, šlo o svobodné povolání, sdružovali se do sdružení advokátů a advokátních poraden.

-----

V archivu nenajdete - viz:

http://www.ahmp.cz/index.html…ed-fondu_justicni-sprava.html

Městské sdružení advokátů v Praze, 1957–1990. Obsah fondu tvoří písemnosti převzaté roku 1990 Archivem hl. města Prahy od Likvidační komise (s novým zákonem o advokacii zaniklého) Městského sdružení advokátů v Praze, a to jednak kompletně převzaté utajované písemnosti, jednak výběrově převzaté písemnosti administrativní. Fond je uspořádán a zpřístupněn formou inventáře. Součástí fondu nejsou a být ani nemohou tzv. klientské spisy jednotlivých advokátů, neboť tyto spisy nejsou součástí Národního archivního dědictví a jako takové nepodléhají archivnímu (ani jakémukoliv jinému) dohledu.

---

V současnosti platí: usnesení č. 9/1999 představenstva ČAK, čl. 3 (stavovský předpis): Advokát je povinen uschovat dokumentaci a klientský spis po dobu pěti let ode dne, kdy ukončil poskytování právních služeb, pokud právní nebo zvláštní stavovský předpis nestanoví jinak.

Nepředpokládám, že v minulosti byly lhůty výrazně odlišné. Tedy žádnou naději vám nedávám.

Zjišťovala jste, zda na adrese té advokátní poradny nyní působí nějaký advokát? Pokud ano, zeptala jste se tam?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pppp
Datum: 29.12.14 15:24

Před r. 1989 se pozemky prodávaly, prodej musel za/registrovat notář; zápis v evidenci nemovitostí byl nutný, ale druhotný. Doporučuji pátrat v KN, kde by měli umět dohledat jak majitele, tak listiny na jejichž základě se majitelem stal. Nebude-li Vaše kupní smlouva ve sbírce listin katastru, tak se obávám že máte smolíka. Pokud jste v minulosti komukoliv cokoliv zaplatili, tak na základě toho jste se vlastníkem pozemku nestal/i, to jen na straně příjemce těch peněz došlo k neoprávněnému majetkovému prospěchu (teď bezdůvodné obohacení), což byl povinen vrátit. Lhůta k vymáhání takového vrácení však již uplynula, takže tudy cesta také nevede. Nedohodnete-li si nájem, rozhodne o něm soud. Ve své době legálně postavenou stavbu nikdo odstranit nedovolí.

doplněno 30.12.14 14:27:

Záleží také na tom, kdo je resp. byl zapsán v katastru jako vlastník pozemku uplynulých 10, 20 let - pokud Vy, angažujte advokáta a namítejte vydržení vlastnického práva (x let jste byl v dobré víře, že pozemek je Váš) a pokud jste platil i daň, máte velkou šanci "vyhrát". Pokud ale byl v katastru vlastníkem někdo jiný, dobrou víru nemůžete uplatnit (mohl jste majitele zjistit v katastru). Nedohodnete-li se na nájemném za pozemek, určí je (na základě žaloby) soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 16:25
avatar

A kdo celou tu dobu platil a také nyní platí daň z nemovitosti toho pozemku? Pokud to platila tazatelka, protože byla přesvědčena, že ji pozemek patří tak by to možná mohlo být trochu v její prospěch. Pokud to platil ten kdo je v KN uvedený jako majitel tak by to zase mohlo trochu nahrávat jemu. Pokud to ale neplatil nikdo tak by to mohl být problém asi pro toho kdo nakonec bude uznaný majitelem toho pozemku, protože FÚ by asi mohl tu daň vymáhat zpětně za ty roky včetně nějakých sankcí za neplacení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 01:54
avatar

Pokud vím, tak v 60. letech se spousta věcí do katastru nezapisovala, protože zápis neměl žádný právní význam. Vlastnictví přecházelo registrací kupní smlouvy na státním notářství. Takže být vámi, tak hledám tam.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.