Dary a dědické řízení

Od: Datum: 24.12.14 10:01 odpovědí: 9 změna: 25.12.14 20:15

Dobrý den,

chci se zeptat, zda se do dědického řízení bude uvádět dar, který jeden ze sourozenců obdržel před smrtí rodiče a to v hodnotě 300 000. Zda se bude jednomu se sourozenců krátit podíl na dědictví?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 24.12.14 10:53

Podle práva nevím. Ale z praxe - pokud to nahlásíte notáři, tak ten může obdarovanému podíl na dědictví pokrátit

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.12.14 11:01
avatar

jedná se o "započtení daru". tady je to vysvětleno i s příkladem. jestli se to nějak nezměnilo s příchodem paskvilu NOZ 2014...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: memomoreno
Datum: 24.12.14 11:46

Obdarovaný sourozenec dostane z dědictví o tolik méně o kolik již byl obohacen v podobě daru za života zustavitele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.12.14 13:23

Ano, jedná se o tzv. započtení daru: jednoduchý příklad: Hodnota dědictví je 500.000,-Kč. Dědicové jsou 2. Hodnota daru, kterou obdržel jeden z dědiců je 300.000,-Kč. 500.000,-Kč + 300.000,-Kč = 800.000,-Kč. 800.000,-Kč : 2 = 400.000,-Kč. Jeden z dědiců však již obdržel částku 300.000,-Kč (dar za života zůstavitel), v tom případě jeho podíl nebude oněch 400.000,-Kč,nýbrž 400.000,-Kč - 300.000,-Kč = 100.000,-Kč.

Ve výsledku: z hodnoty dědictví ve výši 500.000,-Kč obdrží jeden dědic 100.000,-Kč, druhý 400.000,-Kč.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jaspe
Datum: 25.12.14 16:12

Toto vše jsou jen teoretické úvahy, praxe je poněkud odlišná od reality. Sestra dostala dům, já kulový...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fdh
Datum: 25.12.14 16:16

Dar byl za života a nemá nic společného s dědickým řízením.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.14 17:28
avatar

Fdh má pravdu. Dar nespadá do děditsví. Dokonce se tento způsob používá právě v těch případech, kdy jsou třeba sourozenci a je majetek. Rodiče si můžou, nebo prostě vlastník toho majetku, si může vybrat jednoho z nich, a tomu už za svého života darovat část, nebo i celý majetek. Je to jeho právo a nikomu do toho nic není. Znám ze života. V žádném případě se dar nezapočítává do konečného děditství a obdarovaný nemůže být krácen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.14 18:22
avatar

Fdh nemá pravdu a Aalella má pravdu částečnou. Je dobré nahlédnout do občanského zákoníku, kde se v § 1660 odst. 2 praví: Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.

Pokud tedy došlo k darování předmětu v hodnotě 300 tis. Kč nepominutelnému dědici v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, pak se k tomu při vypořádání dědictví přihlédne a to tak, jak uvádí aalella výše. Pokud došlo k darování dříve, záleží na tom, jestli zůstavitel rozhodl, zda se k tomuto darování v pozůstalostním řízení přihlédne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.14 20:15

A pak tu je další problém a to jak dar prokázat. Modelová situace. Jsou dva sourozenci, jeden přijede k rodičům na návštěvu, ti vyndají z matrace 300.000,- Kč a dítku to dají. Jsou u toho jen oni, nic se nesepisuje. Bohužel se sourozenci rozhádají i kvůli daleko menší částce, než je oněch 300.000,- Kč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.