Hledám název dvou starých filmů

Od: Datum: 23.12.14 20:36 odpovědí: 5 změna: 23.12.14 21:41

Zdravím. Poněvadž je tento kolektiv opravdu schopný v pátrání po názvech filmů i písní, zkusím něco, po čem jsem pátrala naposledy a marně někdy před pár lety v diskusích na FDB a poté jsem to již vzdala.

Je mi 47 a oba filmy jsem shlédla tak nějak nepatřičně coby děcko, že se tak nějak ve tmě opomnělo, že se z kouta gauče dívám i já, či snad mne rodiče nechtěli ponižovat vyhazovem u obýváku, no prostě vůbec to nebyly filmy pro dítě, takže když teď vzpomínám na detaily, nejvíce si vybavuji samozřejmě ty erotické, na které jsem tehdy kulila oči o 106 A zároveň to naznačuje, že ty filmy běžely v TV tak před 40 lety.

První film začíná tím, že malá holčička je svědkem hromadného znásilnění a následné vraždy své matky. Otec se pak rozhodne holčičku vychovávat jako kluka. Tipla bych si jugoslávský venkov, či Balkán, nevím. Rozhodně venkov, příroda. Otec a již dospělá dcera pracují někde venku (snad v lese) s partou chlapů, ona převlečená za kluka. Po práci si všichni omývají obličej a ruce v nějaké horské říčce, ona si omylem namočí košili, či snad ji schválně postříká nějaký kolega, kterej už to asi čul .Pracovněprávní následky si nepamatuju ;) ale ti dva si spolu začnou. Taky tam paralelně a postupně nějak probíhá pomsta, otec (a snad i ty dcera vychovaná klukovsky) postupně likvidují vrahy té matky. Ta holka se svým milencem jsou v posteli (spíš pelechu) v takovém velkém starém domě, kam vede vysoké schodiště. Pamatuju se, jak na ten dům pražilo slunce. Ona pak tu postel zapálí a nejspíš se upálí s celým tím barákem, když ten milenec je zrovna venku. Její otec tam pak pláče.

Druhej film je z nějakého horského kraje. Žádný vedro, spíš tedy asi severské země. Když si chtěj sousedi něco říct, vylezou z chýše a začnou cosi halekat směrem ku protějšímu svahu. Takhle něco haleká jedna žena směrem na protější kopec (je v té chýši sama) a za chvíli je tam s ní chlap - asi si tedy přivolávala milence. Ten milenec jí nadzvedl takovou tvrdou halenu podivně krátkou a širokou (muselo pod ní táhnout) a mně tehdy přišlo velmi nemravné a vzrušující, že ta paní neměla podprsenku, ba ani spodní košilku, haha. Pak mne museli přecejen vyhodit, protože nevím, co bylo dál. Ale dnes myslím, že to byl film z dost zvláštního prostředí s dost těžkými životními podmínkami a že byl možná docela dobrej.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.14 21:07
avatar

První je bulharský film Kozí roh. http://www.csfd.cz/film/115238-kozi-roh/

doplněno 23.12.14 21:16:

Na čsfd nic nikomu nehledám, asi nějaký jmenovec, já jsem tam jako dejavu26 a spíš píšu komentáře k filmům nebo si tam hledám pro sebe, co potřebuji :)

doplněno 23.12.14 21:22:

Jinak ten druhý film zkuste najít sama. Klikněte na žebříčky, tam vyberte možnost rozšířené, zadejte období, kdy film vznikl, žánr a zemi původu a projeďte to. Když vám to vyhledá filmy, musíte je prohlédnout, což je dost úmor, tak se spíš orientuji podle názvu, co by to tak mohlo být. Takže takhle můžete postupně prohledat Švédsko, Norsko, Finsko a Dánsko, jestli nenajdete ten druhý, protože podle toho fragmentu, co jste viděla, se to najít nedá. Možná by si vzpomněli na víc rodiče, erotický film byl tehdy událost, i když si tam Ruska svlékla hodinky, takže to možná mají v paměti. :)

doplněno 23.12.14 21:30:

Já ten dotaz pochopila špatně, že něco hledám uživatelům přímo na fóru čsfd, až pak se mi rozbřesklo.

Jinak nejlepší je, když člověk zná aspoň jednoho herce nebo ví, v jakém filmu hrát ještě, pak se dá dohledat snadno podle filmografie toho herce, protože u každého herce je v pravém sloupci soupis všech filmů, v nichž hrál.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 23.12.14 21:11

No a já jsem to už málem vzdala! Děkuju Vám moc. Mimochodem, jak to děláte, že leckomu na CSFD najdete to, co tam ten chudak (v tomto případě já) marně hledal drahnou dobu?

doplněno 23.12.14 21:25:

Jasně a děkuju!

doplněno 23.12.14 21:36:

tak tak

mimochodem, je to fakt zvláštní pocit, že ten film Kozí roh uvidím znovu, tolikrát jsem na něj myslela. Je samozřejmě možné, že z dnešního pohledu se mi už nemusí líbit, ale to není podstatné; je to prostě jeden ze stěžejních filmů mého života. Podobně jsem se natrápila, než jsem se dopátrala filmu Raz, dva, tři, Slunce.

Od: ben®
Datum: 23.12.14 21:28
avatar

Dobrý den, já jsem měl asi přísnější rodiče, tak jsem o hodně přišel. Ale, vzpomínám si na (snad) dánský seriál, kde se hlavní hrdina jmenoval Rasken. Byla to strašná tragédie, zima, venkov, chudoba a bída. Rasken byl snad nejchudší a celou jejich rodinu živila jen jedna kráva - a ta jim později pošla. Píši to proto, že jste mohla vidět část z nějakého seriálu.

Také by to mohlo být něco od Bergmana (zkuste přes Vánoce pohledat viz odkaz). Zdravím!

http://www.csfd.cz/tvurce/2824-ingmar-bergman/

doplněno 23.12.14 21:55:

Jo, to je dobré - nedělní film. Ano, potom se zdá i Kolbenka jako ráj. A Kráva je dobrý film, ale bolí po něm celé tělo (jak pořád nosil ten chudák tu hlínu zpět do hor). Vzpomínám si, že když Rasken přišel o tu krávu, tak s ním soucítil celý tehdejší socialistický národ.

Škoda, že v té době ještě nebyl ten systém DMS - jistě by se našlo hodně přispěvatelů.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 23.12.14 21:41

Dobrý den, ty brdo, Raskenové, pamatuju, to byla taky síla. Tomuto žánru dnes říkáme "nedělní film". Nedělní film je takovej, po kterém Vám představa, že v pondělí ráno jdete do svého zaměstnání, přijde jako luxusní varianta . Například typickým představitelem nedělního filmu je film Kráva.

doplněno 23.12.14 21:42:

a díky !

Datum: 23.12.14 21:41

Ahoj. Z toho popisu, hned od začátku, mě napadl taky ten Kozí roh. Taky jsem byl ještě dost mladý. Spíš malý. Bylo to takové eroticko drsné. Asi ho i jednou někdy opakovali. Měl jsem za to, že ho dělali Jugoši. Asi ne.

A Raskeni, jsme říkali jedné rodině, kteří tak nějak žili taky. A bylo jich dost.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.