Daň z nemovitostí - pronajímaný dům

Od: Datum: 02.02.15 21:40 odpovědí: 3 změna: 02.02.15 22:34

Dobrý den

potřebovala bych poradit , jakou sazbu zvolit u daně z nemovitých věcí, u rod. domu, který má podnikatel zařazený v majetku, a pronajímá tento dům ( k bydlení ). Půjde o stavbu H (obytný dům - sazba 2 kč/m2 ) nebo Stavba užívaná pro podnikání " O " - Ostatní druhy podnikání ( 10 Kč /m2 )?

děkuji rádcům..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 02.02.15 21:46
avatar

Dobrý den, asi záleží na tom, zda to pronajímání je podnikání nebo není. Tedy, může jen pronajímat byty (bez dalších služeb) - pak bych to viděl na sazbu "H", ale také to může být vedeno jako ubytovna (a tedy podnikání) - pak asi sazba "O". Zdravím!

P.S. A daň z příjmů (z toho domu) je za podnikání nebo pronájem?

doplněno 02.02.15 22:17:

Tak, nyní jsem zmaten. Příjem z pronájmu by se měl zdaňovat podle paragrafu 9 (jenže, já to znám jen pro F.O.). Ten odvoz odpadu není služba (vzhledem k podnikání) - to by byl např.

úklid, podávání obědů nebo praní ložního prádla (v ceně toho pronájmu). A to zde není. Snad Vám to upřesní ještě někdo jiný - já bych zůstal u sazby "H", protože si myslím, že to není ta nemovitost určená k podnikání. A že by Vám to nejpřesněji řekli na F.Ú. je asi jasné.

doplněno 02.02.15 22:44:

No, nyní to zase vypadá na tu sazbu "O". Také by ty daně měly být v souladu - když je to tedy zdaňováno jako příjem z podnikání, je to v majetku společnosti a tak to tedy bude nemovitost k podnikání. Na "normální" pronájem není třeba mít Ž.L. - tam stačí příjem zdaňovat. Fakt bych nechtěl poradit špatně, protože jde o peníze. Jinak, na podání toho formuláře je podle TV ještě pět dní - F.Ú. to prý toleruje (normálně to je do konce ledna).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xy
Datum: 02.02.15 22:04

děkuji vám.

jedná se o pronájem bez dalších služeb. jeden dům pronajímán celý, v dalším domě pronajímány dva byty.

vlastně je poskytována služba - odvoz komunálního odpadu.

Příjmy jsou zdaňovány v paragrafu 7 - příjmy z podnikání

Od: xy
Datum: 02.02.15 22:34

ještě jednou díky. Podnikatel ( můj šéf ) začal kdysi domy pronajímat v době, kdy na to získal živnostenské oprávnění. Pronajímá i nebytové prostory dalším FO. u těchto nemovitostí je sazba jasná.

Vlastně jsou to dva podnikatelé, nemovitosti spoluvlastnili a mají sdružení osob bez právní subjektivity, dnes se to nazývá tuším společnost. Oba jsou taky od té doby plátci DPH. ty rodinné domy byly pár let nepronajaté, prošly rekonstrukcí a teď je zase začíná pronajímat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.