Otroctví v USA

Od: Datum: 20.12.14 17:12 odpovědí: 12 změna: 08.02.16 19:02

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otroctví v USA. Jakto, že někteří černoši byli svobodní a někteří otroci? V čem byl ten rozdíl, černoch jako černoch ne? Tak buď měli být všichni občané černé pleti otroky nebo potom nikdo. Černošská rasa neměla ve společnosti nižší postavení než rasa bělošská? Mohl se stát i běloch otrokem? Jak mohl mít svobodný, bohatý černoch své otroky, kteří pro něj pracovali a byli to zároveň také černoši. Jak se vlastně ze svobodného člověka stal otrok a mohl se otrok stát svodobným člověkem? Děkuji za každý příspěvěk, který mi pomůže objasnit situaci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.12.14 17:21
avatar

Dobrý den, podívejte se viz odkaz na tu prezentaci (klepnout na Start). Zdravím!

http://www.newslab.cz/slavery/

doplněno 20.12.14 19:14:

Nemáte zač.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.14 19:13

Hezká prezentace, obsahuje hodně informací. Děkuji

Datum: 20.12.14 17:27
avatar

Otroci byli skoro na celém světě, v Evropě asi dost málo. Obecně se lidé stávali otroky tím, že je někdo zajal a pak prodal do otroctví. Nebo někdo prodal do otroctví své blízké.

Do USA se dostávali jako otroci v drtivé většině černoši z Afriky. Dováželi je tam obchodníci s otroky, kteří je kupovali v Africe. Od jiných obchodníků nebo přímo od Afričanů (zajatce).

V USA mohli získat svobodu. Třeba od majitele jako dar za věrné služby. Nebo se mohli vykoupit. Nebo je mohl vyplatit někdo jiný. Děti svobodných otroků byli svobodné. Ve státech, kde nebylo otroctví, tam byli černoši svobodnými občany. A černoši kteří utekli z otrokářských států se taky stali svobodnými.

Mimoto se mohli do otrokářských států přeistěhovat svobodní černoši odjinud - ale to byla asi výjimka:)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.12.14 19:19

Děkuji za Vaši odpověď.

Datum: 20.12.14 17:31
avatar

Dá se sice říci "černoch jako černoch", ale ne "území jako území". Otroctví bylo rozšířeno v jižních státech, kde pracovali na planrážích, zatím co průmyslový Sever byl oporou abolicionistů. Třeba v knížce Marka Twaina "Dobrodružstsví Huckleberryho Finna" autor popisuje putování Huckleberryho Finna a jeho přítele Jima, uprchlého černošského otroka, na voru po proudu Mississippi do svobodných států (tedy států bez otroků) Ostatně tohle hnutí mělo výrazný podíl na vále Jihu proti Severu. Ale celé je to samozřejmě velmí komplikované, i po vítězství Severu přetrvával zejména v jižních státech rasizmus (Ku Klux Klan, například) a vůbec.

Jinak o černošských otrokářích v USE jsem nějak neslyšel, ale nechci se hádat.

A na těch plantážích zkoušeli snad i indiánské otroky, ale ti při těžké práci umírali. Ale o tom moc nevím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.12.14 19:22

Děkuji.

Datum: 20.12.14 17:44

Předpokládám, že tazatel naráží na film dvanáct let v řetězech http://www.csfd.cz/film/304544-12-let-v-retezech/?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.14 19:16

Ano, včera jsem na to byl v kině a dostal jsem takovou myšlenku. Velice dobrý film, sem tam sice moc zdlouhavé scény.

Datum: 20.12.14 19:03

Já se někdy cítím jako svobodný otrok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.14 19:49
avatar

To chce rozvod :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubomirdrahozal
Datum: 08.02.16 18:48

Když se začala osídlovat Amerika, tak kromě černých otroků tam byli také bílí otroci. Těch bylo samozřejmě míň. Viděl jsem obraz z obchodu s otroky v Americe, kde byla nabízena nahá bílá irská žena.Jestli chcete, tak vám ho pošlu. To bylo ještě v době , kdy USA byly britskou kolonií. Také jsem viděl obraz z Alžírska ze začátku 19.století. To bylo v době , kdy Alžírsko ještě nebylo kolonií Francie. Na tom obraze vedli Arabové v řetězech bílé otroky a o kus dál je pozorovali britští cestovatelé, kteří se divili, že jsou otroci bílí , tedy evropského původu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubomirdrahozal
Datum: 08.02.16 19:02

Svobodní černoši před válkou Sever proti Jihu byli sice svobodní, ale neměli stejná práva jako běloši. Neměli například právo volební. Bílé ženy taky neměli volební právo. Ale majetek, jako např. dům, plantáž, anebo černé otroky, samozřejmě mohli vlastnit. O tom , že v usa černoch vlastní černé otroky , jsem se už tady na internetu dověděl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.