Insolvence fyzické osoby

Od: Datum: 17.12.14 23:59 odpovědí: 8 změna: 18.12.14 23:53

Nájemnice nám s počátkem roku přestala platit nájem. Po několika kolech jednání, domluvě splátkového kalendáře a jeho neplnění jsme přikročili k výpovědi z nájmu. Zaplaťbůh je pryč a byt je volný. Máme podepsané uznání dluhu, ale člověk se učí "za pochodu" a tak jsou zřejmě definitivně pryč i dlužné peníze. Zatímco si ona osoba domlouvala splátkový kalendář, půjčovala si peníze vrchem spodem a za několik málo měsíců nasekala dluhy (kromě naší pohledávky) za skoro 300 tisíc, aby v tichosti požádala o oddlužení. Oddlužení splátkovým kalendářem bylo oné osobě soudem povoleno. Lhůtu na přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení jsme, stejně jako nejméně 5 dalších věřitelů o kterých nyní víme, nestihli. Tolik konstatování faktů.

Nyní dotazy: V návrhu na povolení oddlužení nejsme vedeni jako věřitel, prostě nás zatajila. Za to jí opravdu nic nehrozí?

To, že se nemůžeme přihlásit dodatečně, vím. Faktem ovšem zůstává, že nájem trval i po zahájení insolvenčního řízení a nájemnice tak nasekala nové dluhy, což by mohlo být důvodem pro zrušení povoleného oddlužení. Nojo - ale co z toho? Dočetl jsem se, že v případě zrušení povoleného oddlužení se řeší věc konkurzem na majetek dlužníka. To je hezký, ale co dál - ta ženská investuje akorát do toho, co se dá sníst, vypít nebo vykouřit, majetek 0. Není co brát. Co to znamená? Jaké jsou důsledky pro věřitele přihlášené do insolvenčního řízení a jaké pro nepřihlášené?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.12.14 00:24

Jestliže dlužník neuvede všechny své věřitele, tak mu opravdu nic nehrozí.

Nájem trval do kdy? Trval i po přezkumném jednání? To znamená po usnesení soudu? Tohle je pro Tebe nejdůležitější věc. Podle toho se pak odvíjí to, co se dá či nedá ještě dělat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.12.14 00:35

Přezkumné jednání ještě nebylo. Nájem fakticky skončil minulý týden, pokud budeme uvažovat za skončení nájmu to, že hodila klíče sousedům do schránky a my dostali SMS, což se asi za předání klíčů považovat dá.

Datum: 18.12.14 00:38

dej mi do vnitřní pošty iniciály té osoby. Kouknu, jestli se s tím dá něco udělat. jo a ještě mi napiš, kolik Ti dluží.

Datum: 18.12.14 22:09

Sebod, opravdu dlužníkovi nic nehrozí? Pokud vím, zamítne soud návrh na povolení oddlužení v případě, že "je návrhem sledován nepoctiví záměr".

Že by neuvedení všech dlužníků bylo poctivé? Nebo si toto pravidlo mylně vysvětluji?

Datum: 18.12.14 22:35

Ivzez. Opravdu nic nehrozí. Dlužník má třeba deset dluhů. Do Návrhu napíše pouze tři. Dokonce do seznamu závazků napíše, že výslovně prohlašuje, že seznam je úplný a správný. Soud tento Návrh přijme a povolí oddlužení (to není schválení! To znamená,že se o dlužníkovi bude jednat). A v tu chvíli se vyhlásí většinou třicetidenní lhůta na to,aby věřitelé přihlásili své pohledávky. A těch přihlášek přijde třeba osm. Dva věřitelé vůbec nevědío tom,že dlužník je v insolvencí a "prošvihnou" lhůtu. Soud nic z toho, co jsem popsala, nezajímá. Má osm přihlášených pohledávek a s tím se bude pracovat.Toto je vůči věřitelům velice tvrdé a nespravedlivé. Ale je to tak...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.12.14 23:17

Zdravím, sebod. Se soudy nemám zkušenosti (což se zřejmě během pár týdnů změní), ale nejsou soudy nižší instance vázány precedentním rozhodnutím nejvyššího soudu? Podařilo se mi nalézt rozhodutí nejvyššího soudu 29 NSCR 45/2010, které je v přímém rozporu s tím, co tvrdíš. Uvádím výňatek (3. odstavec odzadu): V tom, že dlužník v seznamu závazků zamlčel některé své věřitele (ty zahraniční) a že v seznamu svého majetku neoznačil část svého majetku (podíly v zahraničních společnostech), pak s přihlédnutím k R 14/2012 Nejvyšší soud spatřuje vzorový příklad toho, že dlužník sledoval oddlužením nepoctivý záměr.

Osobně v tom vidím jediný způsob, jak se bránit. Možná nám to nezachrání ani korunu, ale kromě peněz tu jde taky o princip.

Datum: 18.12.14 23:53

amper. V tomto případě šlo hlavně o to, že ty nepřihlášené pohledávky byly ve výši několika milionů a kdyby se dostaly do toho původního seznamu, tak by oddlužení nebylo schváleno a dotyčný by byl poslán do konkurzu. Tohle byl dost známý případ, ten dlužník měl další milionové nemovitosti v zahraničí, No, ON měl... Nebyl zapsaný jako majitel, ale všichni věděli, jaká je pravda. Těm zahraničním věřitelům šlo o dost velké peníze, které jim dotyčný dlužil, takže udělali vše možné i nemožné, aby se ke svému dostali.

"Normální" český věřitel se svého práva dovolává velice těžko. Prostě se na soudu dozví, že propásl lhůtu a konec. Mockrát jsem tady psala, že z toho, co se při své práci dozvím, je mi někdy smutno. Jsi chytrý, Ty si to správně přebereš.

Datum: 18.12.14 01:24

Já bych spíš zvážila, jestli její jednání nenaplňuje znaky skutkové podstaty nějakého trestného činu - krácení věřitele nebo podvod a případně podat trestní oznámení.

Momentálně v insolvenci toho asi moc nezmůžete. Teď vám už nic platit nebude, když má oddlužení a vy nejste přihlášeni. Nájemní smlouvu s vámi podepsala ještě daleko před insolvencí, takže žádný nový závazek v insolvenci nepřevzala, takže to není důvod pro zrušení oddlužení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.