Ověření podpisu

Od: Datum: 17.12.14 21:11 odpovědí: 7 změna: 18.12.14 08:55

Dobrý den potřebuejeme ověřit podpis na darovací smlouvu a děda je nemocný s rukama a má silné dioptrie. Toto postižení jej vždy znervozní. Musí mít podpis celé jméno a musí být čitelný? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.14 21:28
avatar
Přece se prokáže občankou... Pak stačí tři křížky
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.12.14 22:04
avatar

Nemusí být celé jméno a nemusí být čitelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.12.14 22:05

Žádný zákon neříká, jaký má být podpis, jak má vypadat! Ověřuje příslušný orgán.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.12.14 22:06

Děda ať se podepíše tak, jak mu to jde, není to stejná situace, jako když se podepisuje dle podpisového vzoru, například v bance. Nicméně, tady doporučuji jít si podpis ověřit k notáři nebo na obec, nenechat si podpis ověřit od advokáta. Ověření od advokáta nemá totiž, dle výkladu Nejvyššího soudu, stejnou právní sílu, jako od notáře či na obci (pošta).Tedy, děda ať se podepíše, jak umí, a aby někdo v budoucnu nezpochybňoval jeho podpis, ověřte to u notáře (obec, pošta).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.14 05:03
avatar

Naše babička se už taky podepisuje všelijak, jsou to staří lidé, co naděláme. Nemusí to být krasopisně, ani nemusí být celé jméno. Babička se podepisuje stylem: Nováková M. Čitelné to taky moc není. I když má těžkou demenci, dosud ví, co má udělat, když jí někdo řekne, aby se podepsala.

Pro ověření podpisu jsme ji dovezli do sousedního městyse na úřad, kde se podepsala před matrikářkou. Ta připojila takové velké razítko, které vyplnila s tím, že podpis je ověřen. Stálo to 30 korun, tedy žádná velká suma.

Jestli máte blíž poštu, ověří dědovi podpis stejným způsobem i tam. Dělá se to ale, myslím, jen na těch větších, některé maličké vesnické pošty tuto službu neposkytují. Opět za poplatek.

Podpis je ale třeba provést před někým, kdo to odsouhlasí. Tedy nelze podepsat papír doma a pak ho jet ověřovat. To neuznají.

I notář je řešení, ale jezdit k notáři někam do města je dost zdlouhavé. Za mě nejlepší ten městský úřad, bylo to hned. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.14 07:11
avatar

Jenom doplním, že podepsat papír doma a před úředníkem prohlásit podpis za svůj je také legální a i takový podpis může být ověřen (ta ověřovací doložka má dvě varianty - "...podepsal se" nebo "...prohlásil podpis za svůj").

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.14 08:55
avatar

Ověření podpisu se odborně nazývá legalizace. Legalizovat podpis může notář, pracovník pověřeného městského úřadu, pracovník pošty a kapitán na lodi.

Při legalizaci podpisu se počítá i s tím, že se člověk podepsat neumí (analfabet), nebo nemůže (stáří, zlomenina ruky...). Všechny tyto případy jsou nějak ošetřeny, detaily si nepamatuji, ale úředník poradí. Není to nijak problematické, tuším, že u toho má být ještě další osoba - svědek. Se "škaredým" osobním podpisem problémy nejsou vůbec žádné.

Legalizovat podpis je možné i v nemocnici nebo v domácím prostředí, úředník vezme příslušnou knihu, razítka a vyrazí na požadované místo.

Cena za legalizovaný podpis - tuším 30 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.