Kontrola neziskovek

Od: Datum: 17.12.14 20:51 odpovědí: 4 změna: 19.12.14 07:25

Kam se obrátit o pomoc, když se neziskovka nechová tak, jak by se chovat měla. Nemá žádný nadřízený orgán. Nejedná se jenom o finance, ale vůbec její jednání a správu. Na MV jsou pouze zaregistrovány její stanovy, ale to je vše, MV kontrolu nevykonává. Kdo je příslučný k její kontrole, kam se obrátit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.12.14 07:39
avatar

I neziskovka musí vykazovat nějaké účetnictví, takže ji může kontrolovat finanční úřad.

doplněno 18.12.14 15:25:

Přijde na to, o co se konkrétně jedná. Můžete to nějak specifikovat, co vám na dané neziskovce přesně vadí?

doplněno 19.12.14 07:23:

To je ale velice vágní upřesnění, takhle se nikam nedostaneme. Mohu k tomu jen dodat, že neziskovky mají nějaké stanovy, v jejichž rámci by se měla jejich činnost pohybovat a ty stanovy by měly mít vyvěšeny na svých stránkách.

Pokud ze stanov nějak vybočují a je to natolik závažné, že se domníváte, že je to rozporu s obecnou etikou a smyslem jejich existence, můžete na to upozornit ministestvo, pod kterým jsou registrované, případně je napadnout mediálně, pokud máte dostatek důkazů.

Ale vzhledem k tomu, že se i zde velice pečlivě vyhýbáte konkrétnímu popisu, co vám na dané neziskovce vadí a co tak strašného provedla, že máte chuť ji nahlásit kontrolnímu orgánu nebo ji nějak zničit, ačkoliv jste ji nejmenoval/a a jste tu anonymně, pochybuji, že touto cestou půjdete do otevřeného souboje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: navis
Datum: 18.12.14 14:46

A kdo kontroluje to oststní, mimo financí?

Od: navis
Datum: 19.12.14 05:34

Spousta drobností, které tu neziskovku posunují někam jinam, než bylo její původní poslání.

doplněno 19.12.14 06:56:

Navenek se ale zachovává dekorum.

Datum: 19.12.14 07:25
avatar

Pokud se chcete něco konkrétního dozvědět, nesmíte být tak konspirativní.

Není snad nutné psát přímo, že ředitel neziskovky Pepa Novák jel se svou sekretářkou Máňou Kropáčkovou za firemní peníze na Kanáry, ale mohl byste přidat konkrétně, co Vám na té neziskovce vadí. My ji neznáme, takže nikam na Vás žalovat nepůjdeme. Ale určité věci, které Vás znepokojují, byste popsat mohl.

Když se takhle skrýváte, jako že Vám vadí různé drobnosti, různé věci, to se toho asi moc nedozvíte. Není totiž z čeho vycházet. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.