Započítává se do důchodu?

Od: Datum: 05.01.15 09:13 odpovědí: 6 změna: 10.01.15 09:46

Dobrý den, započítává se do starobního důchodu,dohoda o provedení práce a brigáda?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 05.01.15 09:57

Z každého platu - mzdy - výdělku pokud je odvedeno sociální pojištění, tak je toto započítáváno do důchodu.

Ohodnoceno: 0x

Od: ivik®
Datum: 05.01.15 10:00

Nechala jsem s před dvěma měsíci poslat výpis z evidenčního listu a měla jsem tam započítanou i brigádu, na které jsem byla v 16 letech v 1.ročníku SŠ A to je hodně dávno...

Datum: 05.01.15 11:58

DPP až od 10001kč/měsíc, DPČ od 2500kč/měsíc...pod tyto částky se neodvádí důchod. pojištění, nezapočítavá se tedy na důchod

Datum: 05.01.15 18:20

Hanko, slovo "brigáda" nám neřekne nic o tom, o jaký pracovně-právní vztah (zda pojištěný nebo nepojištěný) se jednalo.

Dohoda o provedení práce se na důchod nezapočítávala nikdy, protože se z výdělku sociální pojištění neodvádělo. Od 1.1.2012 se odvede z dohody o provedení práce, když odměna v jednom měsíci přesáhne 10.000, nebo součet odměn vyplacených u jednoho zaměstnavatele z více dohod o provedení práce je vyšší než 10.000. Co podléhá odvodu pojistného, to se započítává na důchod.

Brigáda mohla být dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti (tam se do 31.12.2008 postupovalo podle vyhlášky 165, už nevím z kterého roku, a to že když se vyplatilo v měsíci 400,- a víc, odvedlo se, a navíc se částka odměny z DPČ přepočítávala na odpracované dny - př. odpracováno 17 dnů, vyplaceno 264 Kč. 264 se podělilo 17 a vynásobilo počtem dnů v tom měsíci a pak se posoudilo, jestli vyšlo víc nebo míň než 400 a podle toho se odvádělo. Od 1.1.2009 platí zákon o nem.pojištění, který vynalezl takzvané Zaměstnání malého rozsahu. Pokud se na DPČ (nebo i na pracovní poměr) vyplatí víc než 2.499,- Kč v měsíci, je to pojištěné. Pokud se vyplatí míň, záleží na znění dohody, ale tím Vás nebudu zatěžovat, trvá to už 6 let a stále v tom nemají některé účetní jasno.

Takže pokud se z toho odvádělo pojistné (někdy do roku 1991 jen daň), je to pojištěné a jde to na důchod.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.01.15 18:49

Nechala jsem si udělat předběžně informativní list důch.poj. a zjistila, že mi tam chybí rok 2004. Dohledala jsem si doma pracovní smlouvu a zjistila, že mám právě tu dohodu o prov.práce. V té době 2004 jsem nevěděla,že se to nebude počítat do důchodu. Takže mi to bude chybět. Dnes jsem byla na OSSZ,zeptat se jak to je a bylo mi řečeno, to co mi píšete.Když je člověk mladý, tak se o to moc nestará a ani by mě to nenapadlo, že se to nezapočítává,když jsem do zaměstnání chodila.

Tak moc děkuji za vysvětlení

Datum: 10.01.15 09:46

Záleží i na druhu uzavřené dohody a na platbě důchodového pojištění. Pokud byste někdy v budoucnu znovu pracovala na DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně, musela byste si pro její započtení platit dobrovolné důchodové pojištění.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.