Řešení ztráty dek

Od: Datum: 16.12.14 15:46 odpovědí: 5 změna: 15.03.15 16:30

Dobrý den přeji.Potřebuji od vás prosím poradit:V zaměstnání se ztratili deky,které mají vyšší hodnotu a zaměstnavatel je chce nechat uhradit zaměstnancům. Postupuje správně? A jak to má být s uschovou.Deky máme v místnosti, kde jsou i různá jiná povlečení apod. ,která se běžně používají.Místnost je volně dostupná.Myslíte si, že ta místnost by se měla uzamykat? Děkuji za vaše rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.14 16:12
avatar

Pokud se náhrady škody tak jde o to jak toto máte upravené v pracovní smlouvě. Jinak pokud materiál nebyl nijak zajištěn tak se ohraďte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.12.14 16:43
avatar

Jsou-li deky (materiál) ve volně přístupné místnosti, nemůže podle mne zaměstnavatel požadovat úhradu jejich ztráty po zaměstnancích. Musel by zaměstnancům vytvořit vhodné podmínky.

Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za způsobenou škodu maximálně do 4,5násobku průměrného výdělku. Ovšem zaměstnavatel musí zaměstnancům prokázat zavinění.

––– Poznámky:

Nepředpokládám, že zaměstnanci uzavřeli se zaměstnavatelem dohodu o odpovědnosti, protože jim zaměstnavatel nevytvořil podmínky k jejímu dodržování.

Pokud se mýlím a zaměstnanci dohodu uzavřeli, musí zaměstnanci prokázat, že škodu zčásti nebo vůbec nezavinili.

Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli upravuje zákoník práce (nikoliv pracovní smlouva).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kintarop
Datum: 16.12.14 17:49

Děkuji za vaši odpověď. Ještě prosím o radu, když je sklad otevřený a na dveřích napsané NEPOVOLANYM VSTUP ZAKÁZAN VSTUP JEN PRO ZAMESTNANCE NEBYL UZAMČENÝ KDO MَE ZA TU ZTRÁTU?

Od: kintarop
Datum: 16.12.14 18:09

Když je volně přístupná místnost, tak kdo je zato zodpovědný, osoba, která je vedoucí? A musí být někde ve směrnici co mají organizace napsané, že místnosti s materiálem mají být uzamčené?

Datum: 16.12.14 18:17

Pokud je to tak, jak uvádíte, tak za ztrátu dek na základě dohody o hmotné odpovědnosti neodpovídáte. Podstatou této dohody a podmínkou její platnosti je to, že zaměstnanci musí být umožněno osobně disponovat se svěřenými hodnotami (zde dekami) po celou dobu, po kterou mu byly hodnoty svěřeny. Odpovědnosti za škodu dek se zprostíte tím, že prokážete, že se svěřenými hodnotami (dekami) měly možnost nakládat i (cizí) osoby bez sjednané dohody odpovědnosti za tyto hodnoty. Nicméně, za ztrátu dek byste mohl být "teoreticky" zodpovědný na základě klasické odpovědnosti zaměstnance za vzniklou škodu, ale v takovém případě by Vám zaměstnavatel musel prokázat zavinění, tedy prokázat, kterou konkrétní povinnost (zákonnou, smluvní, interní) jste porušil .

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.