Nemocenská ve zkušební době?

Od: Datum: 14.12.14 18:00 odpovědí: 6 změna: 15.12.14 18:25

Dobrý den,

Chci se zeptat, jsem ve zkušební době v jedné práci a dneska mi není dobře. Zítra mám jít do práce, ale mám teplotu a jsem nachlazený, zapomněl jsem, do kdy musím ohlásit nemoc, případně buď si vemu neplacené volno, nebo do 3 dnů musím získat potvrzení od lékaře, ale když jsem ve zkušebce, nemám nárok na nemocenskou ne?

Moc Vám děkuji za případné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.14 18:24
avatar

Nemocenské pojištění vzniká nástupem do zaměstnání. Tzn., že nárok na nemocenské máte již ve zkušební době. Pozor ale na to, že zaměstnavatel může po uplynutí prvních 14 dnů nemoci pracovní poměr zrušit ve zkušební době.

Oznámit, že kvůli nemoci nemůžete přijít, musíte co nejdříve. Máte-li telefon na svého nadřízeného, zavolejte mu radši hned.

Potvrzení nestačí do tří dnů. Lékař sice může neschopenku vystavit až tři dny zpětně, ale ne každý lékař to udělá, když pacienta neviděl. K lékaři byste měl zajít hned zítra.

Pokud Vám vystaví neschopenku, musíte ji neprodleně doručit zaměstnavateli (osobně při cestě od lékaře, nebo si s sebou vezměte nadepsanou ofrankovanou obálku a cestou hoďte díl pro zaměstnavatele do schránky).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.12.14 18:30
avatar

Na tom není co zapomenout. Pokud budete mít ráno stále teplotu, zavolejte svému přímému nadřízenému, že jste nemocný, a jděte k lékaři. Ten Vám vystaví neschopenku, kterou neprodleně odevzdáte zaměstnavateli (osobně cestou od lékaře, poštou, prostřednictvím rodiny...). Neplacené volno? Proč? Jak jako do tří dnů získat potvrzení od lékaře? To Vám přece vystaví hned, jakmile Vás uzná práce neschopným. I ve zkušebce máte nárok na nemocenskou, pokud bude nemoc delší než 14 kalendářních dnů. První až čtrnáctý den Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to za hodiny, které byste odpracoval podle rozvrhu pracovní doby, kromě prvních tří směn.

doplněno 14.12.14 18:31:

ivzez byla rychlejší - než jsem to dopsala...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miroslav123
Datum: 15.12.14 13:44

Děkuji moc Vám oběma. Chápu-li tedy správně, první tři směny nemám nárok na žádnou náhradu mzdy?

Od: miroslav123
Datum: 15.12.14 13:55

Takže neschopenku musím doložit, í kdybych šel zítra už do práce? Eventuelně když budu marodit 3 dny, tak potom musím osobně zavolat, že už jsem schopen přijít do práce?

Datum: 15.12.14 18:25
avatar

Do práce půjdete, až Vám lékař neschopenku ukončí. V průběhu pracovní neschopnosti dodržujte léčebný režim - držte se doma a pokud možno se snažte vyléčit. Lékař bude možná schopný Vám říci dopředu, jak dlouho budete stonat, můžete to říci v práci, aby věděli, kdy s Vámi zase mají počítat (ne že řeknete "přijdu v pondělí", ale "doktor to vidí tak na týden").

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.14 18:21
avatar

Ano, první 3 směny (maximálně 24 hodin, při 12hodinových směnách apod.) marodíte zadarmo.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.