Smlouva najem

Od: Datum: 15.12.14 07:38 odpovědí: 7 změna: 15.12.14 23:16

Dobry den, chci par info co se tyče bytu. Majitelka bytu chce aby ja zaplatila za smlouvu, 600kč, mate s tim zkušenosti? Taky se mě vyptava kdo bude ke mě chodit a chce moje děti napsat do smlouvy.Chce aby vždy platila do 15 měs. a když ja se nastěhuju 19. tak měla bych dat menně peněz ne? Děkuji za informace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.14 07:58
avatar

Buď ten byt chcete a v tom případě to udělejte jak domácí žádá. Když to, co požaduje nechcete nebo nemůžete splnit, hledejte jinde. Ikdyby to vpořádku nebylo, je to její byt a ona si může podmínky stanovit tak, aby ochránila co nejlépe svůj majetek. Dělá všechno pro to, aby byt vynášel peníze, její peníze, vložené do koupě bytu, vydělávaly. Vaše domácí není ani charita, ani sponzor.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.14 10:44
avatar

Každá smlouva je vždy dobrovolným oboustranným právním krokem. Nemusíte automaticky odsouhlasit vše, co majitelka navrhne. Uvedení příslušníků domácnosti (dětí) do nájemní smlouvy je podle mne v pořádku. Ale ptát se předem na případné návštěvy mi přijde poněkud přehnané.

Je-li Vám byt k dispozici již od 1. dne, musíte nájemné zaplatit za celý měsíc, přestože se nastěhujete později.

Podle § 2218 NOZ se nájemné platí měsíčně pozadu. Podle mne by mělo stačit nájemné zaplatit do konce měsíce, ale dohodněte se na tom s majitelkou.

Problém vidím v požadavku platby za uzavření smlouvy.

Jak budete platit za služby spojené s bydlením? Budete mít energie přihlášeny na sebe, nebo Vám je bude vyúčtovávat majitelka (u této bych měla trochu obavy.)

Máte sjednánu kauci a je ve smlouvě uvedeno, jak a do kdy majitelka kauci vrátí po skončení nájmu?

Jde-li o smlouvu na dobu určitou, bylo by dobré ve smlouvě sjednat i důvody výpovědia výpovědní dobu, jinak byste smlouvu v případě potřeby nemohla vypovědět (§ 2229 NOZ). Pozor na nutnost platit nájemné i v případě předčasného odstěhování

Doporučila bych si smlouvu předem vyžádat k prostudování a zkonzultovat ji s právníkem.

Byt převezměte pouze na základě písemného protokolu, v němž budou zaznamenány všechny případné závady (, aby je po skončení nájmu nemohla majitelka chtít uhradit od Vás).

Stejně byt předejte po skončení nájmu (klíče předejte proti potvrzení předávacího protokolu, nechte si potvrdit i převzetí klíčů).

––––––– Odkazy:

Nájem bytu (NOZ, § 2201 a následující)

Komentovaná nájemní smlouva podle NOZ (formát PDF, 405 kB)

––––––––– Poznámka:

Pokud se Vám na jednání majitelky už při/před uzavření/m smlouvy cokoliv nezdá/nelíbí, bylo by lepší si najít byt u jiného majitele. Jsou-li nesrovnalosti už před uzavřením smlouvy, mohlo by k nesrovnalostem/nedorozuměním docházet i později.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.14 10:59

Majitelka nemá právo po Vás požadovat náklady spojené s vypracováním nájemní smlouvy, nicméně, pokud je dobrovolně uhradíte, žádný zákon neporušujete. Co se týče nájemného, nájemné se neplatí pozadu, nýbrž dopředu (tedy např. nájemné za prosinec zaplatíte do 5.prosince,apod.)

§ 2251 NOZ

[Splatnost nájemného]

(1) Nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl-li ujednán den pozdější. Společně s nájemným platí nájemce zálohy nebo náklady na služby, které zajišťuje pronajímatel; o těchto zálohách a nákladech platí § 2253 obdobně.

(2) Pronajímatel nesmí požadovat po nájemci jiná plnění než uvedená v odstavci 1, ať již ve formě vkladu nebo jinak, ani platbu nájemného později datovaným šekem nebo jiným obdobným způsobem.

Pokud tedy budete nájemní smlouvu uzavírat 19.dne v měsíci (pozor, zkontrolujte si, aby v nájemní smlouvě nebyla data "zpětně" posunuta, tzv. aby nájemní smlouva nebyla antidatována), měla byste platit jen poměrnou část nájemného. Ale pokud ji uhradíte celou, budete to mít komplikovanější, mohla byste si následující měsíc provést jednostranný zápočet pohledávek, ale je to právně komplikované).

Co se týče návštěv - ty Vám pronajímatelka omezovat nesmí, nemá ani právo na to, abyste jí návštěvy hlásila či sdělovala jejich osobní údaje. Jiná věc je oznamovací povinnost nájemce ohledně osob ve společné domácnosti:

§ 2272

[Oznámení o zvýšení počtu osob žijících v bytě]

(1) Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.

(2) Pronajímatel má právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.

(3) Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

§ 2273

[Oznámení o snížení počtu osob žijících v bytě]

Sníží-li se počet členů nájemcovy domácnosti, oznámí to nájemce pronajímateli bez zbytečného odkladu.

Majitelka bytu nemá právo určovat,kdo z Vašich blízkých osob bude s Vámi v bytě žít. Byt však není nafukovací, proto má majitel bytu právo určit, že byt (například garsonka) je určený jen pro bydlení například 2 osob.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.14 11:48
avatar

Platí-li se nájemné měsíčně pozadu, neměl by nájemce platit předem ... Vypadá to, že si §§ 2218 a 2251 protiřečí. Jak to vnímáte Vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.14 12:02

§ 2251 NOZ (nájem bytu a domu) je speciální ve vztahu k § 2218 (nájem všeobecně), tudíž si neprotiřečí . Nejde se od něho ani odchýlit, tedy, nelze sjednat placení nájmu zpětně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.12.14 23:16
avatar

Děkuju za odpověď. Nájem platím až 27. den v měsíci (za běžný měsíc, nikoliv předem). Nikdy (za téměř 13 let ) nebyl žádný problém kvůli placení koncem měsíce. Možná proto jsem brala za závazné placení zpětně ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ow
Datum: 15.12.14 11:20

Platit za smlouvu 600,- Kč - nevidím na tom nic divného, jde o to, na čem se domluvíte. Kdo bude s vámi bydlet není jen vaší věcí, tedy je dobře takové osoby zapsat do smlouvy. Hradit nájem do 15tého v měsíci je benevolence. Běžně se hradí nájem předem např. do 5tého. Pokud se nastěhujete 19tého, pak bystě měla hradit jen poměrnou část měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.