Poskytování půjček sociálně slabým

Od: Datum: 13.12.14 19:29 odpovědí: 19 změna: 18.12.14 17:22

Náš soused je tzv. soukromý investor ( netuším, odkud vzal peníze, ale budiž ) a zaměřuje sena půjčování lidem, kteří jsou v registrech, sociálně slabí, mamky na MD a tak... nechává si potvrdit směnky a pak ty lidi ždímá a bere jim poslední majetek. Zrovna dnes ho tady hledala nějaká zoufalá uplakaná paní, že si syn sáhl na život a že za něj chce zaplatit dluh, aby mu už soused dal pokoj. Ten nebyl doma, paní se udělalo špatně, vzala jsem ji k nám odpočinout. Přitom soused je podnikatel, ale půjčuje peníze jako soukromá osoba. Na internetu se dá dohledat, kolik lidí už přivedl do problémů. Dá se na něj podat nějaké trestní oznámení? Vždyť si záměrně vybírá nerovné "oběti".


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.14 19:40
avatar

On snad někoho nutí, aby si od něho půjčil peníze?
Já bych naopak podal návrh na zbavení svéprávnosti těm, co si od něho půjčili.

Ohodnoceno: 8x
 
Datum: 13.12.14 23:24
avatar
Mně takhle málem zadlužili babičku. Vedle ní, totiž bydlí dcera její sestry. Je to magor, pije, mají odpojenou elektřinu a je zadlužená až na půdu. Samozřejmě nepracuje a žije z dávek. Domů si nastěhovala sobě rovného. Jim už je jedno na jaký úrok jim kdo půjčí, protože stejně nemají v úmyslu nic splácet.
Jednou tam přijeli dva pánové a na babičku spustili, že sousedce půjčí a že jim přece babička určitě chce pomoci. Ona je stará a důvěřivá, pozve je klidně na kafe a na sousedku si postěžuje. Chtěli jí dát podepsat smlouvu, kterou by se za sousedku zaručila! Jenže to už jí jaksi neřekli. Naštěstí jí napadlo mi zavolat, takže jsem to před pány babičce vysvětlila, ti se nemohli ani na slovo, koktali něco o dobrých vztazích, tak jsem je pěkně vypoklonkovala, že takhle tedy určitě ne! Ti mazali!
Sousedka ještě na babičku byla hnusná, že kvůli ní, nedostali peníze :(
Takže si opravdu nemyslím, že jsou věci černobílé. Babičku jsem zapřísáhla nikdy nic nepodepisovat, ale znáte staré lidi. Každý den je v TV okradený nějaký důvěřivý důchodce :(
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nenidne
Datum: 13.12.14 19:52

Pokud si vybírá jen slabší duchem (na zbavení svéprávnosti soudem to stačit u nás ale rozhodně nemusí), jak píšete, tak je to, jak se dnes říká takový "šmejd". Prostě taková hyena. Podobně jako obchodník "šmejd" nakoupí hrnce za 100Kč a prodá za 5000Kč důchodci = vyhledává nerovné obchodní partnery...myslím, že je to podobné. Je to šmejd ale zákonem na něj..to asi nepůjde. Když to ale vezmete z druhé strany, člověk který půjčuje peníze je často v tíživé situaci a prostě může se stát, že když nesplatí, šáhne si i na život...to ovšem nutně nemusí znamenat, že za to může ten, kdo zapůjčil...Je to celkem složité a být vámi nehnal bych se do ukvapených soudů..

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.12.14 19:55
avatar

Člověk, který si půjčuje peníze bez toho, aby měl reálný plán a reálnou šanci půjčku splatit, je buď podvodník nebo idiot. Je-li navíc ještě sociálně slabý, tak tím spíš.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: nenidne
Datum: 13.12.14 19:59

Tomu nevěřte. Situaci vidíte optikou bílá/černá. Existuje obrovské množství lidí, kteří nejsou ani idiot ani podvodník ale nechají se zvábit o řád inteligentnějším člověkem k "dobré" půjčce nebo zaručeně nejlepšímu hrnci viz příklad s duchodci/šmejd výše.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.12.14 20:29
avatar

Pletete se, ti co si půjčují od lichvářů a neumí si spočítat, že nemají na splátky jsou idioti, věřte mi, já vím o čem mluvím. Sociálně slabí, umí vyžít i z toho mála, půjčují si tací co mezi soc. slabé nepatří.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 13.12.14 20:05

nechává si potvrdit směnky a pak ty lidi ždímá a bere jim poslední majetek
Pokud by dlužníci řádně spláceli dluh, tak není důvod jim zabavovat majetek, nebo máte jiný názor? Jak váš soused má dostat své peníze zpět? A co kdybyste jim půjčovala vy a přímo jim řekla - nemusíte nic vracet, tím byste je neždímala. Váš soused se nezaměřuje extra na sociálně slabé, oni jej sami vyhledávají. A je to logické. Sociálně silní občané nepotřebují dělat dluhy. Dluhy za nepřiměřených podmínek dělají opět dluhy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nenidne
Datum: 13.12.14 20:20

Dotaz je postaven přece jinak. Ten člověk cíleně a patrně sám vyhledává ty nejzranitelnější a pak nejspíš ždímá ty lidi z dávek, které dostávají od státu. Nezajímají ho patrně ručitelé nebo příjem mzdy či platu jako banku... Možná mu jde i o nějaké úroky z prodlení...kdo ví ale podle toho jak to autorka podala to celkem smrdí možná i podvodem. Doporučoval bych zjistit, kolik % jeho klientel nesplácí...A pokud píšete, že je tohohle pána plný internet, myslím, že není moc co řešit. Čísté zcela to asi nebude..

To, že pujčují jen sociálně slabí, to snad nemyslíte ani vážně :D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rozhorcena
Datum: 13.12.14 20:29

Ano, přesně tak to bylo myšleno. Zaměřuje se na lidi, kterým dá vysoké úroky, ale jsou to lidé, kteří se neumí bránit. On nechce žádná potvrzení o příjmu a podobně... pokud byse zaregistroval u ČNB a stal se podnikatelem, který se touto čiností živí legálně, pak ano, ale ne zneužít tísně lidí, kteří přišlio práci anebo jsou to důchodci...u kterých ví, že normální cestou půjčku nedostanou...a takové dokumenty jsem dohledala na internetu bez problémů...ti lidi přišli o střechu nad hlavou doslova kvůli pár desetitisícům korun...

Datum: 13.12.14 20:47
avatar

Takže on chce lidem pomoci z bezvýchodné situace tím, že jim půjčí a nakonec je ožebračuje? Vždy stojí před sebou ten kdo půjčuje a ten, kdo si půjčuje, a přistoupí na nějaký úrok, který si předem domluví. Když přece člověk ví, že to nemůže splácet, proč si tedy půjčuje? Ne nadarmo se říká, že češi nejsou finančně zdatní...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.12.14 20:51
avatar

Jednoho takového z doslechu taky znám. A znám hodně lidí, které ten člověk podvedl, podpis ručitele zfalšoval na směnku a bylo vymalováno, lidi pak místo např. 300.000 spláceli směnku na milion. Několik z nich přišlo kvůli nesplatitelnému dluhu o dům. Někteří jsou už mrtví. Nikdy nikomu nedal doklad o zaplacení, takže lidi platili a platili řádně splátky půjčky a pak zjistili, že dluží mnohem víc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jaha
Datum: 13.12.14 20:12

To nejde někoho ždímat a brát poslední majetek. Někdo si půjčí peníze, tak je má pak vrátit. Není špatný ten, kdo chce své peníze zpět, ale ten, kdo je vrátit nechce. A je to velice těžké, dostat své peníze nazpět. Nejdříve musíte za peníze požádat soud o vydání platebního rozkazu, když dlužník neuposlechne, tak zase za peníze musíte požádat exekutora, aby vám peníze vymohl. Na konci je to tak, že na své si přijde soud, právník, exekutor a ten, co půjčil , tak na toho už nezbude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.14 20:52
avatar

Máte samozřejmě pravdu, každý by měl mít jasné právo na to, co je jeho. Ale v případech, které uvádím v příspěvku výš, se stal podvod na těch lidech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.14 20:57

Sociálně silní si půjčovat nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaha
Datum: 13.12.14 21:10

Nechápu, na co si musí peníze půjčovat důchodce. Starám se o finance své mamce, která pro svůj vysoký věk a začínající demenci již nemůže se sama starat. Zaplatím jí nájem, inkaso, koupím ji vše, co chce, přestože polovina skončí v koši či záchodě, a přesto jí z důchodu ještě zbyde pár tisíc. Tito důchodci si půjčují u šmejdů kvůli jinýn šmejdům-jejích dětem nebo neřádným vnukům.

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: bjhu
Datum: 14.12.14 11:39

Existuje přece zákon o lichvě.Jestli ten zmetek půjčuje za vysoké úroky,tak je to protizákonné.Podat trestní oznámení na policii.Stejně tak když ten zmatek vymáhá dluhy nezákonným způsobem.To znamená že si třeba najme jiné zmetky a ti budou dlužníkovi vyhrožovat případně dostane přes hubu a podobně.Na vše se dá dát trestní oznámení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 14.12.14 12:44

Já bych napřed dala na zadek (či jinde) pár dobře mířených ran těm, kteří si jdou půjčit peníze a předem vědí, že nebudou moci splácet a pak fňukají. Tím by žádný lichvář neprosperoval tak dobře jako dnes. Vždy je jiná cesta než k lichvářovi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.14 17:03

Zajimavý pohled na věc, zmetek je ten, kdo půjčí a chudák ten, kdo si půjčí musí potom vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 18.12.14 17:22

Půjčka je zboží jako každé jiné, kdo to nechápe má smůlu, jinou otázkou je protiprávní jednání a situace kterou stát neřeší, jak by si to paní rohorčená představovala - to už nenapsala...v tržním hospodářství toto nelze uregulovat a stanovení lichvy je velmi ošemetné, co je lichva 25%, 50%, 75%,100% proč si tedy za tento úrok půjčují, nakoupí na hezké vánoce dnes a platit budou v březnu? Jedou na dovolenou a splácet ji budou na podzim...

pokud nefunguje samoregulace a normální myšlení je to bohužel průserové jednání, přece když si půjčuji a neuvažuji o tom že možná ztratím práci a nebudu splácet ,tak jsem chabý duchem a dobře mi tak, ti co soucítí s těmito lidmi by jim měli vypomoci a dát jím půjčku za nulový úrok...třeba by se jim peníze vrátily...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.