Jak postupovat při onemocnění s prací?

Od: Datum: 11.12.14 20:51 odpovědí: 5 změna: 11.12.14 22:15

Zdravím, chci se zeptat, je mi blbě - bolí mě v krku a cítím se unaveně, mám i zvýšenou teplotu. Co mám dělat když jsem zaměstnancem? Nahlásit ráno vedoucímu, že nepřijdu do práce a jít za doktorkou, která mi dá neschopenku, nebo jak to probíhá? Omlouvám se za blbý dotaz, ale ještě jsem v rok, co jsem v pracovním poměru nebyl nemocen a před tím jsem práci neměl, takže nevím, jak to chodí...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.14 20:55
avatar

Dobrý večer, přesně tak to udělejte a pak neschopenku ihned doručte do práce, buď osobně nebo po někom, to se rovnou domluvte se šéfem, případně personálním odd. Více zde o doručení neschopenky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.14 20:57
avatar

Je to tak. Ráno zajdete k lékaři a zaměstnavateli zavoláte, že jste nemocný a máte neschopenku. Lékař Vám dá dva díly tiskopisu - modrý a žlutý pruh. Žlutý zůstane u Vás, nosíte jej s sebou na kontrolu k lékaři a doma jej máte po ruce - kdyby přišla kontrola léčebného režimu. Jmenuje se Průkaz práce neschopného nebo nějak tak. Díl s modrým pruhem neprodleně doručíte zaměstnavateli, buď cestou od lékaře nebo případně i poštou, nebo prostřednictvím někoho z rodiny... Nezapomenete se podívat na druhou stranu tiskopisu a vyplnit, co je třeba.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 11.12.14 21:16

Bud neschopenku jak je popsano vyse, ale pocitejte se snizenou vyplatou. Nebo se domluvte s nadrizenym a vezmete si par dni dovolene. K doktorce zajdete, ale u ni reknete, ze si vezmete dovcu misto neschopenky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicleback
Datum: 11.12.14 21:26

A jak je to s mzdou? Dovolenou mám vyčerpanou na tento rok, takže si jí vzít nemohu.

Datum: 11.12.14 22:15
avatar

Od 1. do 14. kalendářního dne nemoci Vám náleží náhrada mzdy (vyplácí zaměstnavatel, platí se pouze za hodiny, které byste podle rozvrhu měl odpracovat s výjimkou prvních tří směn - čili při normální 8hodinové pracovní době 5 dní v týdnu to vychází na 56 hodin), platí se průměrem (najdete na výplatní pásce) a ten se redukuje na 90%. Z výsledku náleží 60%. Příklad: Průměr 100,-- Kč/hod x 90% = 90 Kč x 60% = 54 Kč, což je hodinová náhrada, x 56 hodin = 3.024 Kč. Pokud bude nemoc trvat déle, od 15. kal. dne vyplácí OSSZ nemocenskou dávku. Ta se spočítá jinak než náhrada, použije se vyměřovací základ, což je součet hrubých mezd za 12 měsíců před začátkem nemoci, a ten se podělí počtem dní za stejnou dobu, tedy zpravidla 365. Výsledek se redukuje 90% a z toho náleží 60%, což je denní dávka. Platí se za kalendářní dny.

doplněno 11.12.14 22:16:

Jenom chci říct - pokud jste nemocný, neřešte, že budete mít nižší příjem, a vyležte se. Peníze se dohoní, poškozené zdraví ne.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.