Výpověď těhotná

Od: Datum: 09.12.14 20:22 odpovědí: 7 změna: 10.12.14 21:20

Dobrý den,máme menší problém,přítelkyní skončila v pondělí zkušební doba,dnes oznámila že je těhotná...smlouvu má na rok a její nadřízený ji dál okamžitě dvouměsíční výpovědní lhůtu... jak se bránit?Diky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.12.14 20:26
avatar

Jit na nemocenskou. Pak neni co resit. Pokud se budete jakkoliv branit , mel bych strach , ze zamestnavatel bude delat chvalnosti vasi pritelkyni a to by nebylo pro prcka to nejlepsi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.14 20:44
avatar

Copak těhotenství musí oznamovat? Den po skončení zkušební doby? Proč si to nenechala aspoň nějaký čas pro sebe? To vypadá jako kalkul. Kdybyste byl zaměstnavatel, asi byste z takového jednání taky zrovna nadšený nebyl. Předpokládám, že je tam pro výpověď zákonný důvod, protože těhotenství není důvodem k výpovědi. Jak radí kolega, nechat si vystavit neschopenku (pokud je k tomu aspoň trochu zdravotní dispozice, protože těhotenství není nemoc).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.14 08:45
avatar

Inzinyrko, i mně to to tak připadá. Být tím zaměstnavatelem, udělám totéž. Dostala pracovní smlouvu na rok, těhotenství je devět měsíců, může být problémové opravdu, nebo z vypočítavosti, neschopenku dostane poměrně snadno, do práce chodit nebude, a zaměstavatel se může jít leda tak klouzat. Tím to nekončí, zaměstnavatel ji asi pak už výpověď dát nemůže, i když do práce nebude chodit, a až porodí, má právo na mateřskou. Takže se zaměstnavatel ocitl v pasti. Pořád se nadává na zaměstnavatele, jací to jsou vyžírkové, ale ono to bude stejné na všech stranách.

Pro tazatele, dejte si ruku na srdce a položte si otázku, proč jste se s přítelkyní takto zachovali. Jestli jste to udělali z vypočítavosti, takový to totiž dělá dojem. Dělá to dojem, že když jste zjistili, že je přítelkyně v jiném stavu, začala honem hledat práci, aby do práce vlastně nemusela moc chodit a přitom měla postaráno o určitý příjem i tak a to na dost dlouhou dobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.14 12:21
avatar

Jaký důvod je uveden v písemné výpovědi? Jde-li o výpověď podle § 52 písm. c), musí přítelkyně zaměstnavateli písemně sdělit, že je výpověď neplatná, a že trvá na dalším zaměstnávání a přidělování práce podle pracovní smlouvy.

Dále by do dvou měsíců ode dne, kdy mělo zaměstnání skončit, musela neplatnost výpovědi uplatnit soudní cestou.

Jde-li o výpověď z jiného důvodu, může jít o platnou výpověď. V takovém případě by se nebylo čemu bránit.

Doporučuji jednat rychle, jinak by přítelkyně nemusela splnit podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.12.14 13:46
avatar

A co paragraf 53 odstavec 1d?

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
b) při výkonu vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto cvičení, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto cvičení,
c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.14 18:59
avatar

Paragraf 53 samozřejmě znám. Podle § 54 může zaměstnavatel dát v některých případech dát výpověď i těhotné zaměstnankyni.

Tazatel by musel doplnit výpovědní důvod. Jinak nelze s určitostí říci, jestli jde o platnou nebo neplatnou výpověď.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.12.14 21:20
avatar

Děkuji za vysvětlení. Já tušil, že v tom bude háček. Jen mne to zajímalo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.