Pracovní smlouva na dobu určitou - MD

Od: Datum: 09.12.14 14:57 odpovědí: 10 změna: 12.12.14 11:34

Dobrý den,
třeba někdo budete vědět, jak poradit:

Se zaměstnavatelem mám smlouvu sjednanou na dobu určitou - zástup za MD. Nemám však uveden ani datum, do kdy smlouva trvá, ani za kterou osobu zastupuji. Nyní jsem na mateřské dovolená já. Ráda bych věděla, v jaké jsem situaci, jestli mě může zaměstnavatel kdykoli smlouvu vypovědět i během trvání mé MD, nebo jestli mám nárok po ukončení MD do práce nastoupit. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.12.14 15:41

Záleží na tom, co přesně jste si v pracovní smlouvě sjednala (nezaměňujete např. MD s RD nebo s MD+RD?). MD trvá 28 (v případě vícečetného porodu 37) týdnů. RD může zaměstnavatel poskytnout po vyčerpání MD až do 3 let věku dítěte.

Jestli jste si opravdu sjednala zástup za MD, pak se – pokud jste po uplynutí 28 (37) týdnů s vědomím zaměstnavatele pracovala dál, Váš pracovní poměr z doby určité změnil na dobu neurčitou.

Výpověď Vám zaměstnavatel může dát i v době MD/RD. MD/RD Vás v podstatě chrání jenom před výpovědí pro nadbytečnost.

Pokud jste si v pracovní smlouvě sjednala jako zástup za RD (nebo MD + RD), skončí pracovní poměr (a spolu s ním i Vaše MD či RD) uplynutím sjednané doby (návratem zaměstnankyně z RD). V tomto případě by nešlo o výpověď.

Doplníte-li informace, budu Vám moci odpovědět konkrétněji.

Ohodnoceno: 2x

Od: annakonda
Datum: 09.12.14 18:14

Ve smlouvě mám, že je sjednána na dobu určitou - zástup za MD, vtip je v tom, že jsem za nikoho, kdo by odešel na MD nenastoupila. Jenže pokud jsem chtěla zůstat, smlouvu jsem takto podepsat musela s tím, že mi ji později změní, což se samozřejmě nestalo. Pojmy mám opravdu dobře napsané, takže pokud jsem i nadále po uplynutí 28 týdnů MD pracovala, tak se mi automaticky z této smlouvy stala neurčitá? Abych věděla, s čím po nástupu po mojí RD, mohu na zaměstnavatele vyrukovat. Takže by mě měl po RD normálně zaměstnat, kdyby se mnou chtěl ukončit smlouvu, ať už v průběhu RD, nebo po nástupu, mám nárok na odstupné? Děkuji.

Datum: 09.12.14 18:58

Ty pojmy se často pletou, proto jsem se radši zeptala. Přemýšlím, jestli by se pracovní smlouva neměla od začátku považovat za smlouvu na dobu neurčitou, když zaměstnavatel neměl žádnou zaměstnankyni na MD ... Snad se k tomu ještě někdo vyjádří.

Teď jste na MD nebo už čerpáte RD? Víte, že za dobu čerpání MD vzniká nárok na dovolenou, kterou můžete vyčerpat před nástupem na RD?

Po skončení RD by Vás zaměstnavatel měl zaměstnat a nybídnout Vám práci odpovídající pracovní smlouvě (původní místo "držel" jenom po dobu MD).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.12.14 21:06

špatně jsem to napsala, je to větší firma, takže možná nějaká zaměstnankyně buď na MD, nebo RD byla, teď mi akorát končí MD, ale už s druhým dítětem a půjdu na RD, u druhého dítěte při čerpání MD zřejmě ale nevzniká nárok na dovolenou, že? když jsem nepřerušovaně nastoupila z RD s prvním dítětem na MD s druhým. Jinak moc děkuji za odpovědi.

Datum: 10.12.14 13:32

Vzniká. Doba čerpání MD se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná. Tzn., že Vám nárok na dovolenou vznikl i za dobu druhé MD.

Doručte zaměstnavateli písemnou žádost o čerpání dovolené před skončením MD, datum dovolené musí přesně navazovat na MD ► kdyby MD skončila v pátek, žádejte od soboty. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět.

Současně zaměstnavateli zašlete písemnou žádost o poskytnutí RD, začátek RD navažte na "řádnou" dovolenou (nelze čerpat dva typy volna souběžně).

O rodičovský příspěvek ale požádejte tak, aby Vám běžel souběžně s dovolenou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.12.14 21:41

Když o čerpání dovolené nepožádám, tak propadne?

Datum: 10.12.14 21:54

Doplním @Ivzez ohledně trvání pracovního poměru. Pokud ve Vaší pracovní smlouvě není uvedeno za kterou konkrétní osobu "zaskakujete", je ujednání ohledně určitosti pracovního poměru neplatné, neboť není na pevno postaveno, kdy má pracovní poměr skončit. Není-li ve Vaší pracovní smlouvě uvedena konkrétní osoba na MD, kterou zastupujete, byl Váš pracovní poměr sjednán na dobu neurčitou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.12.14 08:19

Ještě jsem na to koukala, podepsala jsem pracovní smlouvu - doba neurčitá, pak dohodu k této pracovní smlouvě, že se to mění na dobu určitou - zástup za mateřskou dovolenou. Toť vše.

Datum: 11.12.14 08:38

Pokud tam není konkrétní osoba, tak je to stále doba neurčitá. Vyplývá to z logiky věci: pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, musí být jasné, kdy tedy v budoucnu skončí. To jest, kdy v budoucnu nastane skutečnost, s níž je spojeno skončení pracovního poměru (návrat osoby, kterou zastupujete). Není-li uvedena konkrétní osoba, nelze určit, kdy pracovní poměr skončí, neboť se neví, kdo a kdy se má vrátit. Takové ujednání je potom neurčité a tudíž neplatné. Nestačí ani to, že by zaměstnavatel tvrdil, že Vám jméno osoby při sjednání dodatku říkal, nebo, že "se to prostě ví", kdo nastoupil na MD.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.12.14 11:34

Moc Vám všem děkuji za odpovědi, hodně mi pomohly. Ještě jsem se chtěla zeptat, našla jsem 2 varianty, že mám nárok na dovolenou celou, a nebo že mám nárok jen na část, na každých 21 dní 1,5 dne. Dle vyjádření zaměstnavatele mi chce dát zřejmě jen tu poměrnou část. Je na tu dovolenou nárok podle nějakého zákona? Děkuji.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.