Je to přesčas?

Od: Datum: 06.12.14 19:57 odpovědí: 5 změna: 07.12.14 14:20
avatar

Zdravím, jsem zaměstnaná u společnosti, která si interními předpisy určila pracovní dobu od 6:00 do 14:00h a odpolení od 14:00 do 22:00. Bez půl hoďky na oběd si píšeme 7,5 hod..A já mám otázku: Když zaměstnavatel chce měsíčně odpracovat 12,5 hod. navíc jako přesčas...je to vůbec přesčas, když dle zákoníku je vlastně v dvousměnném provozu nutnost odpracovat 38,5 hod. týdně? Protože my vlastně pracujeme 7,5x5dní=37,5 a těch 12,5 hodiny měsíčně nám vlastně chybí.

Díky A.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 06.12.14 20:09
avatar

Přesčas je doba ztrávená na pracovišti nad rámec pracovní smlouvy - co máte uvedeno v prac. smlouvě? Pokud základních 38,5 hod, pak přesčas nemáte...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.14 20:18
avatar

Je tam 37,5 jako na interním předpisu. Jde mi také o to, že pracuji rukama (montáž kovových výrobků) a protože za těch 7,5 hodiny toho je až dost (bolí z toho ruce-léčím se pro artritidu) a nařízený přesčas je vždy na 12 hodin (místo 7,5), tak je to pro mne (i ostatní) docela krutý ( v noci se člověk nevyspí bolestí). A to nemluvím o sobotě...ta je taky nařízená. Ne každá, ale ruce opravdu potřebují odpočinek.

Datum: 06.12.14 20:15

Máte pravdu v tom, že práce přesčas je opravdu až práce vykonávaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu (viz. § 78 odst. 1 písm.i) ZP, rovněž tak délka stanovené týdenní pracovní doby u dvousměnného pracovního provozu činí 38,5 hodiny, takže teprve až práce nad tuto dobu se považuje za přesčas. Podle informací, které zde uvádíte, by to přesčas být neměl.

§ 78

[Základní pojmy]

(1) Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je

i) prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost.

§ 79

Stanovená týdenní pracovní doba

(2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců

c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.12.14 07:26
avatar

Zákoník práce stanoví pro dvousměnný provoz 38,75 hodin týdně (nikoliv 38,5). Pracovní dobu, její začátek i konec určuje zaměstnavatel. Zmíněných 12,5 hodin není prací přesčas (jde o jiné rozvržení pracovních směn). Prací přesčas by byla (jak píše i Aaella) až práce nad 38,75 hodin týdně.

Můžete se pokusit se zaměstnavatelem dohodnout na jiném rozvržení pracovní doby a směn (např. 5 x 8,25 hodin), ale pokud mu to provozní podmínky neumožňují, nevyhoví Vám.

doplněno 07.12.14 07:34:

–––– Platí Vám zaměstnavatel příplatky za práci o víkendu? Máte v týdnu s nařízenou sobotou alespoň 35 hodin souvislého odpočinku? Ta delší směna: nařizuje zaměstnavatel 12 nebo 12,5 hodin (délka pracovní směny nesmí překročit 12 hodin)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.14 14:20
avatar

Platí v týdnu jako přesčas tzn. 25% a za sobotu 35%. A opravdu po sobotě jdeme až na odpolední a odpočinek je více než 35hod. Ale jde mi spíš o to, že když už přesčas, tak je o 4 hodiny více vlastně po 8mi hodinové směně a je to na ruce fakt dost náročné. Dala bych tak 1hodinu navíc a nebo tak, ale najednou? Ono o půl páté vstávat a přijet domů po sedmé večer, pak v noci nespat kvůli bolesti rukou a zas o půl páté vstát je i tak dost náročné. Vím, jen si stěžuji, ale jen mě to zajímalo z hlediska práva. Kdybych mohla dělat od šesti do půl třetí každý den...bylo by to fajn. Ale prý si nebudu vybírat kdy já chci přesčas ...na to jsou tam oni. :(.

A taky mě to zajímalo z hlediska toho, že ve smlouvě máme 37,5 hodiny na týden.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.