Pracovní poměr

Od: Datum: 06.12.14 18:50 odpovědí: 2 změna: 07.12.14 07:49

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, a budu velice rád kdyby mi na to odpověděl každý, třeba i z úřadu práce.
1. Kolik hodin max. za týden mohu mít přesčasů?
2. Kolik hodin max. za rok mohu mít přesčasů? Četl jsem, že za rok je max. 150 hod. Pokud je to pravda, tak už jsem tento limit dávno překročil, aniž bych podepisoval nějaký papír že mohu přesáhnout víc jak 150 hodin ročně.
2. Může vám zaměstnavatel nařídit povinně soboty, neděle? ... Pokud ne, tak kam se mohu obrátit? A zda-li je možné tam poslat nějakou kontrolu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.14 19:26
avatar

Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen "z vážných provozních důvodů", maximálně na osm hodin týdně a do limitu 150 hodin za rok. Do ročního limitu se nepočítají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno.

Nad uvedený limit pak lze pracovat přesčas jen tehdy, když s tím souhlasíte .(do 416 hodin za rok .) Ani v takovém případě to ale nesmí přesáhnout osm hodin týdně - tentokrát už se ale limit nepočítá pro každý týden zvlášť, ale jako průměr za určité období. To může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích - pouze v kolektivní smlouvě lze toto období prodloužit na 52 týdnů.

Za rok tedy nesmí přesčasová práce překročit 416 hodin.

Pokud s přesčasy nesouhlasíte tak upozorněte na to zaměstnavatele písemně , (kopii si schovejte ) , jestli zaměstnavatel nesjedná nápravu tak se obraťte na oblastní Inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.14 07:49
avatar

Práce přesčas by měla být jenom výjimečně. I práci o sobotách či nedělích může zaměstnavatel nařídit jenom v odůvodněných případech.

Vyplácí Vám zaměstnavatel za práci o víkendu příplatky? Dodržuje dobu souvislého odpočinku v týdnu (minimálně 35 hodin)?

Jak jsou řešeny přesčasy – vyplácí Vám za ně zaměstnavatel příplatky nebo Vám místo příplatku poskytuje náhradní volno? Hodiny přesčas, za něž bylo poskytnuto náhradní volno, se nezapočítávají do celkového limitu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.