Odborník na křesťanské právo

Od: Datum: 06.12.14 18:40 odpovědí: 1 změna: 06.12.14 18:56
avatar

Zdravím, nenašel by se mezi Vámi odborník na křesťanské právo? Mám takový zapeklitý problém s jedním případem manželství a nevím si s ním rady.

Případ zní:

Anna, katolická žena, uzavřela civilní sňatek s Miroslavem, protestanským mužem, členem církve Českobratrské Husitské. Ona se později rozvedla a nyní předstírá, že si vzala katolického muže.

a) Je manželství mezi Annou a Miroslavem uznáno katolickou církví jako skutečné manželství? Proč?

b) Je její rozvod uznán katolickou církví? Proč?

c) Jaký postup je potřeba zvolit pro novou svatbu Anny? Proč?

Mnohokrát děkuji za rady

P


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 06.12.14 18:56
avatar

Manželka by řekla víc, ale co se týče tohoto...:

Civilní sňatek katolíka

Katolický křesťan je povinen uzavřít manželství před církví v kostele. Pokud uzavřel jen civilní sňatek, může i dodatečně požádat o zplatnění před církví. Do té doby zůstává členem církve, ale nemůže chodit ke svatému přijímání a být kmotrem.

Z toho vyplývá, že žije podle katolické církve v hříchu a sňatek není uznán... tj. ani rozvod není nutné řešit přes církev. Po rozvodu se pak může vdávat v kostele.

Podmínky pro církevní sňatek

Svátost manželství vyžaduje náležitou přípravu. Manželství není jen soukromou věcí partnerů, ale zároveň má své místo v životě Církve a farnosti. Proto má být sňatek uzavírán v místě bydliště snoubenců. Kdo touží mít sňatek jinde, je třeba, aby si vyžádal od faráře trvalého bydliště licenci - doklad o propuštění ke sňatku do jiné farnosti.

Snoubenci by měli být svobodní plnoletí katolíci. Když si někdo bere nepokřtěného či jiného vyznání, místní kněz vyžádá u biskupa souhlas - dispenz. Tento sňatek mezi katolíkem a nekatolíkem je možný jen za podmínky, že katolík podepíše prohlášení o tom, že se nechce vzdát své víry a že udělá vše pro to, aby jeho děti byly katolicky pokřtěny a vychovány. Nekatolík jen bere toto prohlášení na vědomí. Vždy je ale nutno předem dobře zvážit, zda tato různost víry nebude v manželství na překážku.

Církevní sňatek nemůže mít ten, kdo nechce žít s partnerem po celý život , kdo by úplně vylučoval přijetí potomstva a nechtěl je vychovávat v katolické víře, nebo kdo už je vázán platným sňatkem. Pokud je někdo rozveden po civilním sňatku, kněz v jednotlivém případě zjistí, zda podle církevního práva může či nemůže mít svatbu v kostele.

Více zde: http://www.farnost-holice.cz/svatosti/manzelstvi/

doplněno 06.12.14 19:57:

Tak jsem to vysvětlil dobře - jelikož nebyl uznán sňatek platným, není důvod uznávad rozvod... nicméně k poslední větě "Kněz v jednotlivém případě zjistí, zda podle..." - toto zjištuje a řeší církevní soud. Sohlední se aktuální stav rodin dle civilních §...

Pokud třeba bude sňatek komplikovat aktuální stav třeba z důvodu dětí prvního manželství, může církevní sňatek odmítnout uznat...

doplněno 06.12.14 19:58:

*uznávat - pardon za překlep... jsem v práci a nestíhám :(

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.