Deprese - léčba světlem - jakou lampu a LED?

Od: Datum: 06.12.14 13:08 odpovědí: 11 změna: 06.12.14 23:03

Zdravím, snad mi tu dokáže někdo odborně poradit. Vzhledem k letošnímu počasí (a protože je to každý rok stejné) mne opět přepadla klasická zimní deprese z nedostatku sluníčka. A konečně jsem se odhodlala ji řešit, už mne nebaví být každou zimu otrávená jak medvěd bez zimního spánku.

Načetla jsem spoustu článků o tom jak si světlo doplnit uměle, a sháním konkrétní info co vlastně koupit. Na netu jsem našla např. toto: http://www.fototerapie.com/o-produktu

Otázky mám dvě:

1/ Je k něčemu ta speciální lampa, není to jen předražený reklamní tah, neposloužila by stejně správná žárovka v obyčejné lampě?

2/ Jaká žárovka je přesně potřeba, jaké parametry? Nebo pokud byste našli vhodnou a za rozumnou cenu a dali nějaký odkaz? Já mám doma např. v dílně tuto http://www.nc.cz/emos-led-zar…enni-bila-810-lm_d272335.html (kvůli tomu že je silná), liší se od těch speciálních? A jak přesně?

Pátrala jsem sama ale světlu příliš nerozumím a zamotávám se už od Kelvinů a lm, takže prosím pokud možno vysvětlení pro laika, děkuji.

doplněno 06.12.14 21:04:

Děkuji za odpovědi.

Doplňuji: nepotřebuju psychoanalýzu, vím co potřebuju a to je přisvětlit. :-D

Dřív lidi asi neměli inverze, i když se snažím chodit ven, hlavně jakmile je trochu slunka, teď to je skoro nemožné, za poslední tři týdny u nás slunko vysvitlo maximálně tak na pár minut a to mi opravdu nestačí.

Mám odzkoušeno že na depku je nejlepší v zimě odjet někam k moři, ale letos na to bohužel nemám peníze. :(

Má ještě někdo zkušenost vysloveně s těmi speciálními lampami? Nebo přímo s léčbou světlem? Jde mi o to aby pokud už něco pořídím tak to mělo co nejlepší účinnost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 06.12.14 13:16

lm=lumen je světelný tok, tedy jak moc to svítí, Čím více W, tím vícelm, úplně stajně jak u normální žárovky.

k=kelvin...je teplota světla, to znamená jestliteplá bílá=je do žluta, nebo studená bílá=je do modra atd...každá barva má svoji teplotu, tedy jde vyjádřit v Kelvinech, viz obr.

http://www.oehlingradce.cz/fo…barevna_teplota_svetla660.jpg

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.14 14:10

Dobrý den, u simulátorů slunečního světla jde nejen o intenzitu světla (lumeny), ale hlavně o barevné spektrum světla. Problémem obyčejných žárovek a levných úsporek je spektrum s převažující červenou složkou (tzv.teple bílé spektrum), zatímco u slunce převažuje modrá složka světla. Je to dobře poznat, když si doma rozsvítíte ve dne, kdy je třeba venku zataženo, tak vidíte, že světlo ze žárovky je žluté a se slunečním se "tluče". Já bohužel pracuji celou svou pracovní dobu v prostředí které je osvětleno pouze umělým světlem a kam se slunce vůbec nepodívá. Dříve se tam svítilo pouze obyčejnými zářivkami, tak jsem pozoroval, že mám ke konci pracovní doby rozoostřené vidění a červené oči. Pak jsem asi před pěti lety sehnal speciální plnospektrální zářivky- viz : http://www.svetlozdravi.cz/pl…ospektralni-linearni-zarivky/ , tyto se dají použít v běžných zářivkových tělesech, jsou ale lepší tělesa, která nemají celoplošný plastový kryt, ale pouze mřížku, protože ten plastový kryt nepropouští některé vlnové délky spektra. A tyto zářivky mě svítí v práci už 5 let po celou pracovní dobu a oči už večer nemám červené a unavené Takže jsem si je pak pořídil i domů, kde při takto zamračených dnech svítí celý den, světlo je velmi podobné dennímu, takže se netluče a člověk má skoro pocit, jako kdyby venku svítilo sluníčko *slunce* Spotřeba elektřiny není nijak hrozná vzhledem k tomu, jak se člověku zlepší nálada Pokud z nějakých důvodů nechcete mít doma klasické dlouhé lineární zářivky ( je to ale nejlevnější varianta vzhledem k výkonu ), tak lze koupit zářivky kompaktní ( tzv.úsporky ), případně LEDkové : http://www.svetlozdravi.cz/pl…spektralni-kompaktni-zarivky/ Mám dobrou zkušenost s úsporkou 23W s těmi rovnými trubicemi, ty kroucené tolik nevydrží. Ale jak píšu, nejvíc záleží na barevném spektru, s těmi co jsou uvedeny v odkazech mám již víc jak pětiletou zkušenost, takže jiné už mě domů ani do práce nesmí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.12.14 15:59
avatar

Zkušenost z rodiny. Na podzim se všude vyměnily žárovky za silnější. Lhostejno kde. Všude! A nechávaly se svítit. Nikde žádné intimní osvětlení! Všude jasné světlo! ;) Teď je to mnohem snadnější, protože existují úsporné žárovky a zářivky, které se tváří jako žárovky. Neprosvítí se tolik elektřiny. Nesmí se dát mozku příležitost, aby si myslel, že je noc a že jsou potřeba hormony spánku Melatonin a Serotonin. Ve dne jsou z toho deprese.

doplněno 07.12.14 07:03:

Jetro, to co píšete, to je pravda. Jen některým lidem funguje špatně chemie mozku, ikdyž se nám, kteří tohle neznáme, se to zdá nanejvýše podivné. Ale je to tak, viděla jsem to, zažila jsem to v rodině. Když se dny na podzim zkrátily, začínala být trudomyslná, lítostivá, spavá. A když do toho bylo zamračeno, byl to chudák s bolavou dušičkou. A víte co? Já bych své bolavé tělo za její bolavou duši nevyměnila. Je zajímavé, že nikdy jsme toto neznali, až po 35. roce. Myslím si, že jsem tvrďák, ale bylo mi jí líto. Pak jsem se doslechla o terapii světlem ve cvokhauzech a tak u nich doma vyměnili žárovky za silnější a mladá ožila. Fakt! :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.12.14 16:26
avatar

Jak to dělalo lidstvo těch sto tisíc let před vynálezem elektřiny? Mělo deprese? Asi na nějaké deprese neměli lidé čas - prostě když byla tma, tak spali.

Spíš bych doporučil vhodnou psychoterapii než světla.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr02
Datum: 06.12.14 17:47

Tehdy hvězdné nebe tak dokonale svítilo, že tma v podstatě nebyla, respektive byla hvězdná tma, na kterou jsou živočichové zvyklí. Mě přijde depresivní, že když kouknu na nebe, tak nevidím skoro žádné hvězdy. Správně by mělo nebe svítit i v noci tak, že bychom jasně viděli vlastní stín.
Ale v období inverze je to těžké, za celej listopad v Praze svítilo slunce v řádu hodin a myslím, že padnul i rekord. Člověk Slunce, ale nejen člověk, k životu potřebuje. Je potřebné pro dostatek vitamínu D a sluneční svit je taky důležitý pro pocit bezpečí, nedostatek slunečního svitu má za následek melancholické nálady, což ale není nic nového.
Psychoterapie není vhodná, pokud člověk trpí jen "depkou" nebo odborněji melancholickým stavem. Psychoterapie je metoda k léčbě psychických poruch, neuróz, opravdu nevím, co by s psychologem dotyčný probíral v případě melancholického stavu, který má občas každej. Já bych raději pisateli doporučil třeba vyrazit o víkendu na hory, někam vysoko, kde se dostane nad inverzi. Včera bylo na Šumavě třeba hezky - http://sumavaeu.humlnet.cz/pr…4/poledwest/f201412051230.jpg Ale dnes bohužel inverze i tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 06.12.14 16:10
avatar

Dobrý den.Mohla byste prosím Vás laskavě konkretizovat jak se projevuje Vaše "klasická,zimní deprese?" Od toho bych se odrazila...Je důležité co člověk dělá po celý den,jakou má práci,jaké má kolem sebe lidi /rodinu/zda má své koníčky,záliby,zda chodí ven -na procházky,zda cvičí -alespoň půl hodinky denně,zda se správně stravuje,zda má dobrý pitný režim,dostatek vitamínů...Světlo? Svítit a svítit,velkými žárovkami,jak již zde bylo řečeno...

doplněno 06.12.14 21:21:

S prominutím...Ty žádnou depresi nemáš,ta vypadá absolutně jinak.Nepoužíej ten termín,když nevíš,o čem je ! Ty máš lenoru jako vyšitou,kdybys něco dělala,tak bys neměla čas na kraviny...Představ si lidi,kteří žijí v severních státech - např.Skandinávie...Kolik myslíš,že toho slunce mají oni? Hodně málo...To by museli tam mít všichni depky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 06.12.14 21:49

Nevím jak podle vás tato odpověď souvisí s položenou otázkou. Na to že potřebuji svítit jsem už přišla sama, a otázka zněla čím.

Invektivy si prosím odpusťte, na hodnocení zda někdo o něčem něco ví je potřeba dotyčného znát, a my spolu pokud vím husy nepásly.

Pokud si myslíte že v severních zemích lidé nemají s nedostatkem světla problémy, měla byste si o tom nejdřív něco přečíst, než o tom budete psát moudra. :-D

Datum: 06.12.14 21:19
Co takhle hezky film na videu, knizka nebo pokud mate konicky proste se jim venujte vice hlavne v depresi, vidite ze vam bude lip. Mne pomaha kresleni, komedialni filmy a cteni trnky brnky casopisu.
Krasny a slunny zivot vam preji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.14 21:44
avatar

Terapie světlem probíhá na více pracovištích. Někde k tomu mají i přidružený prodej lamp a světelných boxů. Já bych vám doporučovala to napřed zkusit jako kúru, jestli to na vás bude mít ten účinek, který si od toho slibujete a pak zvážit nákup. Jistě, že i placebo pomůže, ale nemusí to tak zabrat, jak doufáte, a protože to není nic levného, odzkoušet to by určitě nebylo od věci.

Osobně jsem se setkala se spoustou lidí, kteří jsou na tom stejně jako vy a nedostatek slunce je deprimuje, ale nesetkala jsem se zatím s nikým, kdo by absolvoval úspěšnou terapii umělým světlem. Osobně si myslím, že to umělé světlo nemůže mít takový účinek, ale je to jen můj názor, bez zkušenosti. Za ty peníze bych jela spíš na týden na hory.

Budu moc ráda, když pak sem vaši zkušenost popíšete. Třeba to opravdu dobře zafunguje a může pomoci i jiným lidem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 06.12.14 21:52

Děkuji za odpovědi, zkusím podle odpovědi od pobrdy (ta mi byla nejužitečnější, myslím) něco doma rozsvítit a pokud to zafunguje tak dám vědět.

Datum: 06.12.14 23:03

Děkuji, zkuste a uvidíte, jen se prosím nelekněte trochu namodralého odstínu těch zářivek, my lidi jsme od vynálezu klasické žárovky p.Edisonem za ta léta zvyklí na žlutý odstín světla, ty plnospektrální zářivky mají napoprvé dost nezvyklý odstín, ale chce si to na ně nějakou dobu zvykat. My když jsme si je koupili do práce, kde nejsou okna a jsme 100% jen pod umělým světlem, tak jsme si na ně tak týden zvykali. A doma to samé, dneska nám naopak přijde světlo klasických žárovek a levných úsporek co se vyrábí jako náhrada žárovek s nažloutlým světlem divné a nepřirozené, takže je to jen o zvyku, ale Vaše oči i mysl Vám poděkují. Jen raději předem upozorňuji na jeden přece jen negativní jev - tím že je světlo plnospektrální, tak je to jako kdyby svítilo slunce v poledne, takže to člověka tak trochu "nabudí", neboli jsem pak takový aktivnější Takže pak večer když jdu spát, tak mě trvá déle usnout. Je proto lepší tímto plnospektrálním světlem svítit co nejvíc po ránu a přes den a večer ho pomalu zhasínat a třeba tak hodinu před ulehnutím si svítit třeba už jen obyč.žárovkou s menší intenzitou, aby mozek začal zvolna vyplavovat serotonin a netrpěla jste nespavostí. Asi prostě jako když večer zapadá sluníčko a příroda zvolna "usíná". Držím Vám palce a budu moc rád, když Vám budou mé rady a zkušenosti k užitku

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.