Ukončení pracovní neschopnosti-spěchá

Od: Datum: 03.12.14 21:51 odpovědí: 2 změna: 04.12.14 12:29

Dobrý večer,

ocitla jsem se během několika dnů ve velmo svízelné situaci. U zaměstnavatele jsem měla po několikáté prodlouženou pracovní smlouvu na dobu určitou, a to do 30.11.2014. Avšak 30.10.2014 jsem onemocněla s vážnými problémy páteře(jsou prokázány i speciálními vyšetřeními) a byla mi vystavena pracovní neschopnost. Při béžné kontrole u prakt.lékaře (28.11.14) mi bylo sděleno, že mi bude prac.neschopnost ukončena ke dni ukončení pracovní smlouvy a to k datu 30.11.14. Podle neurologa, kam docházím, bude má léčba dlouhodobá, jedna z možností je i operační zákrok. Můj praktický lékař mi sdělil, že ukončení PN mají "nařízeno"posudkovým lékařem a tudíž mi PN bude muset ukončit. Nyní se stav opět zhoršil (3.12.14) a byla jsem odeslána k hospitalizaci.Mimo jiné proběhla telefonická "konverzace"i s již výše zmiňovaným posud.lékařem, který velmi stroze, téměř arogantně oznámil, že jakmile budu propuštěna z nemocnice, další den bude DPN ukončena. Musím podotknout, že tento lékař o mém zdravotním stavu neví nic víc, než, že mám ukončenou pracovní smlouvu a vystavenou DPN (od 30.10.), ale již rozhodl o ukončení DPN. Musím objektivně říct,že momentálně nejsem schopna plnit povinnosti občana na ÚP, pohyb mi dělá velmi zle, taktéž sezení a v tomto stavu jít na pohovor, již se rovná nule.

Můžete mi poradit, zdali je možné takto DPN ukončit i když to můj zdravotní stav nedovoluje? (i když nyní již nejsem zaměstnaná, platí SSZ nemocenské dávky) a je možné takovéto chování revizního lékaře? On o mém stavu neví nic, ale již rozhodl... Je možné se bránit, pokud ano, kde?

Velmi Vám děkuji za odpověď, která je pro mne velmi důležitá a spěchá, verdikt bude během páru dnů (ukončení PN) Blanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.12.14 08:04
avatar

Mrzí mě to, ale tady Vám nikdo z laiků nebude schopen odpovědět, a už vůbec ne bez nahlédnutí do příslušné dokumentace. Může být, že Vaše pracovní neschopnost (nebo jejich součet za poslední dva roky) přesáhla podpůrčí dobu a na delší neschopenku nemáte nárok, ale to bez "papírů" nelze tvrdit. Obecně se trvání pracovní neschopnosti a poskytování dávek řídí zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., zvláště § 59. V odstavci 3 tohoto paragrafu je uvedeno:

(3) Na postup při nesouhlasu pojištěnce s rozhodnutím o ukončení dočasné pracovní neschopnosti podle odstavce 1 se použije zvláštní právní předpis38) o poskytování zdravotních služeb.

Tím zvláštním právním předpisem je zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách). Možná byste tam našla možnost, jak se rozhodnutí lékaře bránit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.14 12:29
avatar

Proč jste ošetřujícího lékaře informovala o ukomčení pracovního poměru? O vystavení, trvání i ukončení neschopenky rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu pacienta (ukončení zaměstnání nemá na pracovní ne/schopnost žádný vliv).

Zkuste se s propuštějícím lékařem domluvit, aby Vám do propouštěcí zprávy napsal doporučení další léčby (pak by praktický lékař neschopenku měl ukončit až po skončení nemoci).

Nebyla jste v posledním roce delší dobu nemocná? Mohlo by jít (jak zmiňuje Inžinýrka) o vyčerpání podpůrčí doby pro nemocenské, což byste musela řešit žádostí o prodloužení podpůrčí doby na OSSZ.

Je-li to ale tak, jak na mne dotaz působí, změnila bych ošetřujícího lékaře (to je možné i za trvání neschopenky).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.