Úvěr na stavebním spoření

Od: Datum: 03.12.14 19:38 odpovědí: 6 změna: 03.12.14 22:29

Uzavřu nyní SS s určitou cílovou částkou (např. 250.000 Kč) a dostanu garantovanou úrokovou sazbu k řádnému úvěru (např. 2,5 %).

Když se po 2 letech rozhodnu cílovou částku navýšit (např. na 2.000.000 Kč), tak pokud se nepletu, navýšením cílové částky se de facto mění smlouva? A tak dojde ke změně smluvních podmínek z původních na nové? A dostanu novou garantovanou úrokovou sazbu, která v té době už může být mnohem vyšší (klidně 4 %)?

Chápu to správně?

Čili když teď nemám jasné představy, jak vysoký budu po pár letech potřebovat úvěr, je vhodné si ty představy raději ujasnit a podle toho nastavit cílovou částku už nyní (tj. na ty 2.000.000 Kč), a tím pádem můžu použít stavební spoření jako opci, vlastně si teďka "koupit" budoucí úrokovou sazbu?

Jenže co dělat, když nevím, jaký úvěr budu chtít? Má to smysl teď sjednávat tak vysokou cílovou částku?

A když teď budu mít ve smlouvě garantovaný úrok 2,5 % a za těch pár let budou tržní úrokové sazby 4 %, tak stavební spořitelna je povinna mi poskytnout úvěr ve výši cílové částky na garantovaný úrok 2,5 %?

Chápu principy stavebního spoření správně? Dost v těch informacích plavu, díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.14 19:44

Nejlepší by bylo uzavřít si smlouvu s vyšší cílovou čásku a tím si udržet nízký úrok. Teď jsou úroky nejnižší v posledních letech takže je výhodné ji uzavřít dokud takové úroky jsou. Vyšší cílová částka vám myslím vpodstatě nic neovlivňuje, potom až si budete chtít vzít úvěr, banka vám bude muset poskytnout sjednaný úrok a vy budete mít možnost vzí si větší úrok. Známí si sjednávali smlouvu na tu nejvyšší cílovou částku co mohli a potom neměli zbytečné řešení že by chtěli větší :)

Takže ano, chápete to dobře :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.12.14 19:48

Dobrý večer,

cílovou částku si předem ujasněte, při založení SS se platí 1% z cílové částky, tak abyste zbytečně nepřestřelil, co si pamatuji tak navýšením cílové částky se smlouva neměnila, pracoval jsem nějakou dobu v bankovních službách, ale dopručuji si přešíst obchodní podmínky, tak to vše bude zmíněno. Co se týče garantovaného úroku, tak platí pokud je garantovaný, ale může tam být i nějaka oklika, proto doporučuji pečlivě nastudovat ty podmínky u SS tam toho textu zase tolik není.

Při žádání úvěru musí být splněné i podmínky jako například 35-45% naspořeno z cílové částky, líší se to, záleží co je to za společnost. Samozřejmě je tu možnost vzít í překlenovací úvěr, ovšem ten bývá drahý

Ohodnoceno: 2x

Od: ste
Datum: 03.12.14 21:46

Myslím, že poradce mi říkal, že horní limit pro vstupní poplatek je 15.000 Kč a mi i na rovinu řekl, že to je vlastně jeho provize, takže tu otevřenost kvituji :)

Ale už mi asi zapomněl říci to s těmi 35-45 %, máte vlastně pravdu. Nemá tedy smysl sjednávat cílovou částku 20.000.000 Kč, protože do 2 let ani do 6 let určitě 9.000.000 Kč nenaspořím... Musím se držet při zemi.

Takže jestliže bych si chtěl v příštích letech koupit vlastní byt (zatím bydlím v pronájmu), tak v Praze řekněme lepší byty stojí okolo 5.000.000 Kč (zhruba za tuto částku se prodávají v okolí srovnatelné byty, ve kterém nyní bydlím), asi by mělo smysl dát cílovou částku těch 5.000.000 Kč, že? A mám garantovaný úrok 2,5 %.

I když nyní netušíme, jaká bude inflace, nebo jaké budou za 5-6 let úrokové sazby u hypoték (můžou klidně být zpátky na 4 - 5 %), tak já už nyní vím, že budu mít úrok 2,5 %, protože si ho de facto nyní "koupím" za ten jednorázový poplatek 15.000 Kč. Je to vlastně taková úvěrová opce.

No a kdyby se stalo, že úroky u hypotéky se budou dlouhodobě držet na 1,5 - 2 %, tak holt ten úvěr ze stavebního spoření nevyužiju, v podstatě nemám co ztratit, a jedinou nepatrnou ztrátu představuje vstupní poplatek 15.000 Kč.

Pochopil jsem všechno dobře?

Datum: 03.12.14 21:53

navýšením cílové částky se úroky (jak na spoření, tak i na úvěr), které máte ve smlouvě, nemění, ani smlouva se nedělá nová, pokud navýšíte cílovou částku, opět zaplatíte poplatek 1% a jedete dál, na začátku bych zbytečně cílovou částku nešrouboval vysoko, ale neznám vaše možnosti spoření, tak je vše relativní

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.12.14 22:28

Ono je to prý tak, že není třeba nutně spořit každý měsíc konstantní částku, jaká je napsaná ve smlouvě, prý to není nic proti ničemu, když nespořím. Já teoreticky čekám za cca 1-1,5 roku nějaké větší peníze, které k ničemu nebudu potřebovat (asi 900.000 Kč), takže bych je tam mohl vložit a ležely by tam.

Datum: 03.12.14 22:29

Ještě by mě zajímalo, co z toho stavební spořitelny mají? Když teď garantují, že nám za 6 let dají úrok 2,5 %, co když v té době bude vysoká inflace a na trhu budou hypoteční sazby 5 %? Nebudou se spořitelny škubat a hledat důvody, jak svůj slib obejít? Nebo si stanoví ve svých pravidlech nesmyslné požadavky na bonitu, že de facto nikdo na úvěr nedosáhne, a prostě úvěry přestanou spořitelny dávat?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.