Jak se domluvit na odstupném,dohoda

Od: Datum: 02.12.14 22:20 odpovědí: 11 změna: 03.12.14 11:36

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem 10let zaměstnaná, z toho 5let mateřská a rodičovská.

Ve smlouvě mám místo výkonu práce, které je nereálné. Překážka na straně zaměstnavatele.

Kolik platů mohu domluvit, na kolik mám nárok, budu rozvázání řešit dohodou.

Výpověď nelze, jsem stále na rodičovské dovolené.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.14 22:25
avatar

Mimo zákonných nároků je tu i kolektivní smlouva a o ní víte nejvíce sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 22:32
avatar
Co znamená místo výkonu je nereálné? Nechápu ani další dotazy...
doplněno 02.12.14 23:08: A tím, ze jste se přestěhovala, to je překážka na straně zaměstnavatele? můžete přece dojíždět...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: simone
Datum: 02.12.14 22:39

adresa výkonu práce je mé minulé bydliště,pracovala jsem jako obch.zástupce

Od: paw®
Datum: 02.12.14 22:46
A to vam zamestnavatel zmenil misto vykonu nebobjste se odstehovala? V pripade vypovedi dohodou nemate ze zakona narok na nic, jen co si dohodnete. Tez se vam bude kratit podpora.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: ydal
Datum: 02.12.14 22:55

To není pravda. Podle § 67 ZP má zaměstnanec nárok na odstupné z důvodů výpovědi pro zrušení zaměstnavatele, přemístnění zaměstnavatele nebo stane-li se zaměstnanec nadbytečným, což platí i pro dohodu uzavřenou z těchto důvodů. Avšak pokud jste se odstěhovala tazatelka, nikoliv že by se přemístnil zaměstnavatel, tak podle mého názoru nárok na odstupné v případě uzavření dohody nemá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 03.12.14 08:13
Jenze pani pise, ze misto vykonu je mimo minule bydliste. Tudiz se prestehovala ona, ne firma.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 03.12.14 10:02

Však píšu, že pokud se přestěhovala zaměstnankyně, tak nárok nemá ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.14 10:40
avatar
Nehádejte se, prostě nám nenapsala vše. Kdyby rovnou napsala, ze se přestěhovala, nic by se nestalo a bylo by to jednodušší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.14 09:29
avatar

Simono, přestěhovala jste se Vy. Problém není na straně zaměstnavatele, takže zaměstnavatel nemá důvod Vám vyplatit odstupné. Na odstupné nemáte nárok.

Zaměstnanec může dát výpověď i v době čerpání RD. Nemůžete-li do původního místa nastoupit, doručte zaměstnavateli písemnou výpověď tak, aby Váš pracovní poměr skončil před skončením péče o dítě.

Nezapomeňte, že výpovědní doba (minimálně dva měsíce) začne běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

––– Pozor, abyste nepřepočítala:

Po skončení RD jste povinna nastoupit do práce v místě, které jste si v pracovní smlouvě sjednala jako místo výkonu práce. (Doprava do zaměstnání je starostí zaměstnance.)

Nenastoupíte-li, vyhodnotí zaměstnavatel Vaši nepřítomnost jako neomluvenou absenci a po cca pěti dnech absence pracovní poměr zruší podle § 55, odst. 1 písm. b (navíc by po Vás mohl vymáhat škodu, kterou byste absencí zavinila).

Pak byste neměla nárok nejen na odstupné, ale ani na podporu v nezaměstnanosti.

doplněno 03.12.14 09:43:

Simone, Vy uže jste se tu několikrát ptala. Pokusím se pro ostatní shrnout situaci. Paní Simone se v průběhu MD a RD přestěhovala cca 200 km od místa, které má v pracovní smlouvě sjhednáno jako místo výkonu práce.

I kdyby měl zaměstnavatel možnost zaměstnankyni přeložit do jejího současného bydliště, není to jeho povinnost. Zaměstnavatel je povinen jí přidělovat práci ve sjednaném místě.

Překážka tedy není na straně zaměstnavatele, který provozovnu/sídlo nezrušil ani nepřestěhoval.

Nemůže-li zaměstnankyně do místa sjednaného jako místo výkonu práce dojíždět, jde o překážku na její straně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.12.14 10:47
avatar
Ještě dodám, pokud jste již propasla výpovědní lhůtu, můžete se dohodnout zaměstnavatelem na ukončení pp dohodou hned první den po ukončení mateřské. Uveďte důvod stěhování. Jen nevím, zda bude podpora krácená nebo v plné výši, to bude vědět Ivzez. Každopádně na odstupné zapomeňte.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.14 11:36
avatar

Na toto už jsem tazatelce odpověděla u její dřívější otázky: Podpora krácena nebude, pokud do písemné výpovědi nebo dohody uvede vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

V tomto případě se nabízejí tři důvody: – nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let, – docházka dítěte do předškolního zařízení nebo – místo výkonu zaměstnání manžela.

Problémem ale bude nízká podpora, protože po skončení RD nenastoupí do zaměstnání.

Za poslední zaměstnání se tak bude považovat péče o dítě a podpora se bude odvíjet od průměrné mzdy v nár. hospodářství. Aby se podpora vypočetla z pravděpodobného výdělku, musela by nastoupit do práce ...

Řešením by mohl být nástup do zaměstnání (najít si např. na týden nějaké ubytování v místě práce) a poté se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru z některého výše uvedeného důvodu.

Za ten týden sice něco zaplatí, ale to by se jí vrátilo v podobě mzdy za týden práce plus vyšší podpory (oproti minimální podpoře odhaduji cca dvojnásobek).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.