Dluhy po zemřelé manželce

Od: Datum: 02.12.14 18:08 odpovědí: 4 změna: 02.12.14 19:21

Dobrý den,minulý týden kamarádovi zemřela manželka, již tři roky spolu nežili,ale rozvedeni nebyli. Jen měli soud kvůli dětem,kde byly děti svěřeny do péče manželovi.Děti mají dvě,zletilé,ale stále studující.Každý z manželů měl své trvalé bydliště a každý měl zvlášť pronajatý byt.Za manželství jim vznikly společné dluhy,ale žena nepracovala.Muž pracuje,podporuje děti na školách a má exekuci na plat,čímž splácí ty jejich společné dluhy.Nemají žádný majetek,kromě běžného zařízení bytu,žádné cenné předměty ani peníze na účtu,spoření,pojištění,ani auto,nic,jen dluhy.Jak myslíte,že je to teď po novelizaci obč.zákoníku? Žena měla ještě dva sourozence a tatínka.Je možné,aby se manžel i děti a celá rodina zřekli dědictví,tedy dluhů? A pokud ano,pokrátily by se se tímto krokem dluhy jejímu manželovi?Budou mít děti po dobu studií nárok na sirotčí důchod?Děkuji za případné rady,na netu se toho píše spousta,ale takový podobný případ jsem nenašla... :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.14 18:47

Všichni zúčastnění se vzdají dědictví. Tím pádem děti nebudou nic dědit, ale ani na ně nepřejdou žádné dluhy. U manžela to je trošku jinak. Sice se vzdá dědictví, ale jestliže jsou to dluhy, které nabyl v manželství spolu se zemřelou manželkou, tak jemu zůstanou v PLNÉ výši.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 19:14

Děkuji za odpověď :(

Od: lionka*
Datum: 02.12.14 19:11

Dobrý den,

váš kamarád je určitě v nezáviděníhodné situaci. Myslím si, že se dluhům po manželce nejspíš nevyhne. Určitě by mohl odmítnout dědictví, které je předlužené, ale tím si moc nepomůže, pokud dluhy, které měla jeho manželka, spadají do jejich společného jmění manželů.

Domáhat se úhrady dluhu, který v době jeho vzniku spadal do společného jmění manželů, můžou věřitelé i po přeživším manželovi, a to v celém rozsahu.

Děti budou mít nárok na siročí důchod (a manžel na vdovecký důchod) v případě, že zemřelá matka by ke dni smrti splnila podmínku délky důchodového pojištění pro nárok na invalidní důchod (zjednodušeně řečeno - pokud matka ve svém životě pracovala alespoň 5 let) nebo zemřela v důsledku pracovního úrazu. O vdovecký důchod může manžel požádat, ale ten je také exekučně zabavitelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 19:21

Ano,žena dříve pracovala.Myslím si,že po její smrti se objeví i nějaké další dluhy,ale kamarád to neměl ošetřené,jako že si každý od určitého data zodpovídá za své dluhy,bohužel...děkuji za odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.