Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, moje maminka letos v září absolvovala mamografické vyšetření ( což znamená radiační zátěž ) a dnes musela podstoupit CTvyšetření břicha. V relativně krátké době byla vystavena dvojímu ozáření, jehož hodnota vysoce přesahuje hranici, která je pro člověka za jeden rok únosná. Ono by bohatě stačilo i jedno podobnévyšetření za jeden rok, nikdo se mamky neptal, zda v nedávné době nebyla nějak podobně vyšetřena. Kdybych to věděla dopředu, mamku bych od toho odradila, její problémy jsou chronické a ještě by nějaký ten měsíc vydržela na vyšetření počkat. Neměla by se podrobit nějaké kontrole? Nehrozí jí nebezpečí vzniku rakoviny?
U mammografu se udává dávka záření 0,5 mSv, u CT těla okolo 9 mSv. Radiace přírodního pozadí je v ČR průměrně 3,2 mSv/rok, v lokalitách s výskytem radonu okolo 10 mSv/rok. Nemyslím si, že by dávka byla natolik vysoká, aby nějakým zásadním způsobem ovlivnila riziko vzniku rakoviny. V dnešní době postačuje technice pouze zlomek toho, co bylo nutné dříve, kdy se dělaly rentgenové snímky na film.
No je to velmi sporné, bez tohoto problematického záření do těla nelze nahlédnout a tím včas odhalit nějaké onemocnění. Nebezpečí vzniku rakoviny hrozí každému, stále a RTG je "jen" jeden z faktorů. které tomu mohou napomoci. Kdyby jste matku od toho odradila a odsunulo by se tím zjištění nějakého závažného problému, taky by jste si to pak vyčítala.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.