CT vyšetření a radiační riziko

Od: Datum: 01.12.14 17:53 odpovědí: 8 změna: 02.12.14 03:34

Dobrý den, moje maminka letos v září absolvovala mamografické vyšetření ( což znamená radiační zátěž ) a dnes musela podstoupit CTvyšetření břicha. V relativně krátké době byla vystavena dvojímu ozáření, jehož hodnota vysoce přesahuje hranici, která je pro člověka za jeden rok únosná. Ono by bohatě stačilo i jedno podobnévyšetření za jeden rok, nikdo se mamky neptal, zda v nedávné době nebyla nějak podobně vyšetřena. Kdybych to věděla dopředu, mamku bych od toho odradila, její problémy jsou chronické a ještě by nějaký ten měsíc vydržela na vyšetření počkat. Neměla by se podrobit nějaké kontrole? Nehrozí jí nebezpečí vzniku rakoviny?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.14 18:01
avatar

Já jsem byl na rtg 7x a ct 2x během půl roku. Ono ti doktoři si rádi účtují výkony a dohazují si kšefty navzájem. Jde o peníze, zdraví je nezajímá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.14 18:02
avatar

Jiřinko, klid, neděste ani sebe, ani maminku. Na mamo + sono břicha chodím každý rok + sono tepen (dopler) + rentgen některých kloubů. Rakovinu jsem měla ještě než začala všechna tahle vyšetření. ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.14 19:18

U mammografu se udává dávka záření 0,5 mSv, u CT těla okolo 9 mSv. Radiace přírodního pozadí je v ČR průměrně 3,2 mSv/rok, v lokalitách s výskytem radonu okolo 10 mSv/rok. Nemyslím si, že by dávka byla natolik vysoká, aby nějakým zásadním způsobem ovlivnila riziko vzniku rakoviny. V dnešní době postačuje technice pouze zlomek toho, co bylo nutné dříve, kdy se dělaly rentgenové snímky na film.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.12.14 21:39
avatar
Kovis - *palec* a bodík,Jestli si pamatuji dobře,tak u nás je pozadí kolem 11 ,žel už je to skoro dvacet let co jsme tohle měřili (dnes nemám k přístrojům přístup-změna povolání!) Těžil se uran (Radouň).Ale ruku do ohně za to číslo nedám,je to fakt dlouho!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 01.12.14 19:38

No je to velmi sporné, bez tohoto problematického záření do těla nelze nahlédnout a tím včas odhalit nějaké onemocnění. Nebezpečí vzniku rakoviny hrozí každému, stále a RTG je "jen" jeden z faktorů. které tomu mohou napomoci. Kdyby jste matku od toho odradila a odsunulo by se tím zjištění nějakého závažného problému, taky by jste si to pak vyčítala.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.14 20:04

Dávka je naprosto zanedbatelná. Během dovolené v Krkonoších dostane radiace víc.

O škodlivosti se dalo hovořit, když mne za dávných časů pan doktor prohlížel na stínítku. Když se přešlo na film, bylo to mnohem lepší a dnes to opravdu nestojí za řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirina001
Datum: 01.12.14 20:55

Ráda bych Vám všem poděkovala za rady i dobře míněná slova uklidnění. Mám mamku moc ráda a nechci, aby se jí něco stalo.

Od: rv
Datum: 02.12.14 03:34

My, co věříme na hormezi, víme, že mírné dávky škodliviny prospívají.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.