12 hodinove smeny

Od: Datum: 27.11.14 20:28 odpovědí: 3 změna: 28.11.14 07:08

Chtěla bych se zeptat jesli mi může zaměstnavatel psat v jednom týdnu 12 hodinove směny a v druhem 8 hodinove směny od ut-so.Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bruk600*
Datum: 27.11.14 21:46

Dobrý den, zamětnavatel by měl do výplatnice psát to co jste odpracovala a pokud pracujete v nerovnoměrně rozvržené pracovní době, tak by jste měla dostat předem rozpis směn - denní směny 40hod týdně, dvosměnný provoz 38,8h týdně a nepřetržitý provoz 37,5h týdně. V nerovnoměrně rozvržené pracovní době lze toto srovnat během delšího časového úseku-třeba během roku. Hodiny na rámec rozpisu by měly být zaplaceny v přesčasu, nebo vybrány jako náhradí volno. Pokud není rozpis směn, nebo se řeší směnnost ze dne na den, tak by to mohlo zajímat inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 05:54
avatar

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Dodržuje-li zaměstnavatel jinak zákoník práce, může délku pracovních směn i jejich rozvrh měnit.

Dodržuje zaměstnavatel maximální délku pracovní směny (12 hodin) a délku souvislého odpočinku v týdnu (minimálně 35 hodin)?

–––––––– Upřesňuji informace z první odpovědi:

Pro dvousměnný provoz stanoví zákoník práce 38,75 hodin týdně.

Pracovní směny je zaměstnavatel povinen rozvrhnout tak, aby zaměstnanci průměrně (max. 26 týdnů) odpracovali stanovenou týdenní pracovní dobu.

V režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh směn a seznámit s ním zaměstnance minimálně 2 týdny (v kontu pracovní doby 1 týden) předem, pokud se s nimi nedohodl na jiné době seznámení.

Zákoník práce stanoví pro konto pracovní doby vyrovnávací období na 26 týdnů, delší období (max. 52 týdnů) lze vymezit pouze v kolektivní smlouvě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.11.14 07:08

Váš dotaz je příliš krátký na to, aby bylo možné dát přesnou odpověď, ale obecně lze říct, ano, možné to je. Důležité je, aby byl dodržen odpočinek mezi směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu. Rozvrh směn Vám dokonce zaměstnavatel, budete-li s tím souhlasit, k čemuž stačí, že na směnu nastoupíte, může oznámit i den před změnou směny. Jak říkám, dotaz je příliš obecný, a ani odpověď nelze příliš konkretizovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.