Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Od: Datum: 27.11.14 18:08 odpovědí: 2 změna: 28.11.14 05:27

Dobrý večer. Včera jsem se domluval s kamarádem, zda má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Sitace je následovná:

Začal podnikat před 3 roky. V roce 2012 podnikal 9 měsíců, v roce 2013 ...12 měsíců, rok 2014... 9 měsíců.

Tento rok pobíral podporu v nezaměstnanosti po dobu 3 měsíců. Co jsem studoval na netu, tak jsem se dočetl toto:

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky, musíte splnit několik podmínek. Za prvé, nárok máte, pokud jste vykonávali alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, která zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž rozhodným obdobím se pro posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti rozumí poslední 3 roky před zařazením uchazeče o zaměstnání do evidence uchazečů o zaměstnání. Můj názor je takový, že nemá nárok, protože již jednou podporu využil. Tudíž má nárok za dalších 12 měsíců, kdy je pojištěný (v tomto případě v březnu 2015). Co myslíte vy, má, nebo nemá?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.14 00:12

To mi trošku nesedí. V roce 2014 podnikal 9 měsíců a pobíral podporu 3 měsíce? A ty 3 měsíce podpory pobíral od kdy do kdy? To početně vůbec nevychází, když je teď teprve konec listopadu. Nárok na podporu má v délce minimálně 5 měsíců (je to odstupňované dle věku). Takže by ještě mohl dočerpat min. ty 2 měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 05:27
avatar

Našel jste nějakou starší informaci (můžete doplnit odkaz na článek?): Podle současné úpravy je nutné potřebnou dobu důchodového pojištění (12 měsíců) získat zaměstnáním nebo podnikáním v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu (zákon o zaměstnanosti, § 39, odst. 1 a § 41).

Změnila se i délka podpůrčí doby (zákon o zaměstnanosti, § 43), která činí u uchazečů – do 50 let věku 5 měsíců, – nad 50 do 55 let věku 8 měsíců a – nad 55 let věku 11 měsíců.

Z uvedeného počtu měsíců odhaduji, že by Váš kamarád měl podmínku délky pojištění splnit. Otázkou je, co následovalo po pobírání (kdy přesně ji pobíral?) podpory po 3 měsíce.

Pokud po ukončení pobírání podpory kamarád získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností minimálně další tři měsíce důchodového pojištění, vznikne mu nárok znovu na celou podpůrčí dobu. Pokud získal kratší dobu pojištění, bude mít nárok na zbytek nevyčerpané podpůrčí doby. Viz zákon o zaměstnanosti, § 48

Vedle zákona o zaměstnanosti doporučím práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání, v nichž získáte další informace.

––––––––– Poznámka: U článků je nutné si všímat i data/roku, kdy vyšly, a u starších článků (hlavně před rokem 2012 a 2010) počítat s možností změn (informace ze starších článků už nemusí platit).

Obdobně pro zákony – vždy je potřeba hledat aktuální znění.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.