Nemocenské pojištění pro začínající OSVČ

Od: Datum: 23.11.14 23:28 odpovědí: 2 změna: 24.11.14 18:06
Dobrý den, delší dobu jsem na ÚP a od 1.1.2015 chci začít podnikat jako OSVČ na HPP. Mám sice sjednané úrazové pojištění a denní odškodné při pracovní neschopnosti, ale rád bych si platil i nemocenské pojištění. Z čeho mi bude výpočten základ pro výplatu nemocenské resp. jakou částku vůbec mohu očekávat v době nemoci (úrazu) a jak se odvíjí výše plateb na nemocenské pojištění?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.14 01:13
avatar

OSVČ se k nemocenskému pojištění může přihlásit dobrovolně a výši nemocenského pojištění si stanoví sama. Jenom musí dodržet odpovídající výši důchodového pojištění (nemůže platit nemocenské pojištění vyšší než odpovídá důch. pojištění).

Více informací získáte na webu ČSSZ a v příručce pro OSVČ (formát PDF, 859 kB) Přestože je příručka pro rok 2013, řada informací platí dále.

Ještě odkaz na platby pojistného

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.14 18:06
avatar

Zkusím Vám odpovědět úplně jednoduše. Důchodové pojištění je povinné, nemocenské dobrovolné. Důchodové je 29,2% z vyměřovacího základu, nemocenské 2,3% ze stejného VZ. Vyměřovací základ se v prvním roce neřeší, platíte si minimální zálohy na pojištění z fiktivního základu. Až teprve po skončení roku, po přiznání daně a zjištění skutečného VZ, se proúčtují zálohy na pojistné se skutečnou potřebou odvodu - to se provede podáním přehledu. Dlužné pojistné se doplatí, pokud je to v termínu, je doplatek bez sankce. A stanoví se nové zálohy, tentokrát podle zjištěného VZ. Pokud by VZ byl opět nízký, platíte vždy aspoň minimální pojistné. Vždycky v roce platíte zálohy podle výše vyměřovacího základu dosaženého v roce předchozím.

Pokud by se Vám pojistné na nemocenské pojištění zdálo nízké (za 115 Kč měsíčně byste dostal cca 2.600 Kč nemocenské na měsíc, přičemž prvních 14 dní OSVČ marodí zadarmo), můžete si platit víc. Ale musíte počítat s tím, že současně musíte adekvátně navýšit i platbu na důchodové pojištění, a to už může začínajícímu podnikateli zalézat za nehty. (Příklad: minimální pojistné na nem.poj. je 15 Kč. Chtěl byste si platit 500. Ovšem to by bylo nemocenské pojištění z VZ 21.740, takže důchodové z tohoto VZ by činilo cca 6.350 Kč, tj. 29,2%)

Základ pro výpočet nemocenské se odvíjí od výše placeného pojistného. Z něho se spočte "vyměřovací základ" (tzn. 115 Kč/2,3%=5.000). Vyměřovací základ se vezme za 12 měsíců předcházejících počátku nemoci (samozřejmě, pokud se mezitím zlomil rok, bude po tu část rozhodného období VZ jiný) a podělí se 365. Podíl se nazývá neredukovaný denní vyměřovací základ. Ten, zaokrouhlený na 2 desetinná místa, se redukuje 90%. Výsledek zaokrouhlíme na celé Kč nahoru a z něj náleží 60%. Po zaokrouhlení na Kč nahoru dostaneme denní dávku nemocenského.

doplněno 24.11.14 21:06:

oprava překlepu - (Příklad: minimální pojistné na nem.poj. je 115 Kč...)

doplněno 26.11.14 19:55:

Ještě jsem si všimla drobné nepřesnosti ve Vašem dotazu - jako OSVČ chcete podnikat na HPP (hlavní pracovní poměr), ale pracovní poměr je tzv. závislá činnost, to byste byl zaměstnanec a ne OSVČ.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.