Finanční úřad

Od: Datum: 23.11.14 20:42 odpovědí: 13 změna: 24.11.14 17:58
Dobrý den, potřbuji radu ohledně podání daň. přiznání za mého zesnulého otce. O jeho podnikání nic nevím a finanční úřad poslal notářce dopis že jsem povinna do třech měsíců od smrti odce podat daň. přiznání za něj, pak začíná nabíhat penále. Jak mám podat přiznání do 3 měsíců, když o podnikání nic nevím a ani po půl roce od smrti otce není ukončeno dědické řízení a tudíž nejsem zatim ani oprávněný dědic?...když bude dědické řízení trvat třeba rok tak budu pak platit penále za 9 měsíců?...poslala jsem žádost na fin. úřad o prodlouženi lhůty na podáni i s odůvodněním,ale bylo mě to zamítnuto...jak postupovat aby jsem pak nemusela platit penále za nepodání. Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fe
Datum: 23.11.14 20:52

Domluvte si schůzku s úředníkem na FÚ a domluvte si podrobnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinath
Datum: 23.11.14 21:01
To jsem se snažila, ale přehazují si mě jak horký brambor a nevědí co s tím a pořad dokola me předhazují jen ten paragraf a podle toho se pry musí řídit...
Od: tc
Datum: 23.11.14 21:32

a proč se všichni bojíte daňových poradců? Myslím těch, zapsaných v seznamu Komory daňových poradců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hos
Datum: 23.11.14 21:58

Jaký § vám předhazují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinath
Datum: 23.11.14 22:24
239b odst.4 daňového řádu
Datum: 23.11.14 23:16
avatar

V onom paragrafu se mluví o "osobě spravující pozůstalost". Jste takovou osobou? Mělo by to vyplývat ze závěti nebo z rozhodnutí notáře. Pokud nikoliv, tak budete eventuální daňové přiznání podávat až po skončení řízení - budou ho podávat dědicové společně.

Pokud jste osoba spravující pozůstalost, tak to chce asi poradce - tu lhůtu 3 měsíce nelze prodloužit.

Pokud šlo o drobné podnikání, tak lze berňáku oznámit, že nemáte žádné doklady (teda pokud je skutečně nemáte) a mohou vám daň odpustit.

doplněno 24.11.14 11:49:

Zkuste se zeptat notáře, kdo je osoba spravující pozůstalost a jestli vůbec byla taková osoba ustanovena. Od toho se zřejmě vše odvíjí. Dokonce bych řekl, že pokud nejste osoba spravující pozůstalost, tak stejně přiznání podat nemůžete.

V onom zákonu je také napsáno, že od smrti do skončení dědického řízení se veškeré lhůty zastavují. Ale tím se nenechte ukolébat, pak na hledání dokumentů bude málo času...

doplněno 24.11.14 13:34:

S tím "veškeré" jsem to asi přehnal...

V § 239a odst 4 uvádí, že neběží lhůta pro placení daně, a nevím kde jsem našel vysvětlení, že toplatí i propenále. Odst. 3 uvádí, že daňová povinnost přechází na dědice až rozhodnutím soudu.

To vše ovšem platí jen v případě, že není stanovena osoba spravující pozůstalost.

doplněno 24.11.14 13:40:

Plná moc většinou smrtí zmocnitele zaniká. Nezaniká tehdy, vyplývá-li to z jejího textu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinath
Datum: 23.11.14 23:42
Jsem jedina dedicka, otec ukoncil zivnost 3 dny pred smrti...dedicke rizeni stale probiha...pri zjistovani majetku obeslala notarka i financni urad zda tam neni dluh a prislo ze za rok 2013 je preplatek ale ze za rok 2014 do smrti otce neni podano danove priznani s dovetkem viz paragraf...tak jsem se telefonicky optala jak to udelat kdyz k podnikani nic nemam aby nenaskakovalo nejake penale a odpovedi jsem se nedockala...jen ze je moje povinost viz paragraf...neresila bych to uz ted,ale nerada vych pak zbytecne platila penale
Od: martinath
Datum: 24.11.14 13:06

Mohl by jste mě prosím říci v jakém paragrafu/odstavci je napsáno, že od smrti do ukončení dědického řízení se veškeré lhůty zastavují?...teď jsem kontaktovala fú a o tomto znění nic nevědí...jinak tam mají jen plnou moc od mého otce na zastupování na fú...ta osoba není nikdo z naší rodiny a již s náma nekomunikuje...je tedy povinen on podat to daňové přiznání?

Od: martinath
Datum: 24.11.14 13:43

Díky...ještě jak zjistím, kdo je osoba spravující pozůstalost?...je to ten člověk co má plnou moc na zastupování na fú atd. nebo já jako dědic?...podle notářky tou osobou bych byla já, ale až po skončení dědického řízení

Datum: 24.11.14 17:44
avatar

Odpověď vám dala notářka.

Jen mě zaráží, jak přišel FÚ na to, že onou osobou jste vy? Pokud FÚ poslal notářce dopis aby ho předala osobě spravující dědictví, tak proč ta ho předala vám? Já bych čekal, že dopis vrátí s poznámkou, že správce není zatím určen. Možná by nebylo od věci se s notářkou dohodnout, aby to FÚ napsala teď.

doplněno 24.11.14 18:31:

Uf! Tak vám přeji, ať to dobře dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinath
Datum: 24.11.14 17:58

notářka si vyžádala na fú, zda otec něco nedluží...přišel dopis kde je uvedeno, že za rok 2013 je vše uhrazeno, ale že chybí DP od začátku roku do smrti a dále byl citovaný §...ona vše co dostane tak přeposílá mě...ten § mě trochu vyděsil, tak jsem kontaktovala fú jak mám podat DP když k podnikání nic nemám, abych nemusela pak platit nějaké penále...a od té doby si mě přehazují z jedné kanceláře do druhé...dnes jsem tedy, kontaktovala znovu notářku a ta mě sdělila...správce pozůstalosti nebyl stanoven, dědické řízení není ukončeno, tak ani dědic není, nic nemohu podat...pokud to na fú nechápou mají ji zavolat

Od: buss®
Datum: 23.11.14 23:35

Asi se z toho nedostanete. Měl otec účetní, nebo si to dělal sám? Hledejte ji, na FÚ by vám to mohli říct. Jinak nezbude, než hledat, hledat a dát to nějak dohromady, radit se z daň. poradcem či účetní. Snad měl otec dokumentaci v pořádku. A co sociální a zdravotní?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 23:49
avatar

DP by měl podat ten, kdo pozůstalost po smrti otce spravuje ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.