Auto v dědictví

Od: Datum: 23.11.14 20:16 odpovědí: 9 změna: 24.11.14 09:28
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dědictví...otec prodal před smrtí auto,ale již ho nestihl prepsat na nového majitele. Notář ho nyni chce zanést do dědictví i když disponuje kupni smlouvou mezi mým otcem a kupujícím. Je to správně nebo omyl? Nevim proč bych měl platit odměnu notáři za věc která mě nikdy nebude patřit a zároveň mě navýší častku kterou budu ručit za případné dluhy otce. Děkuji za info
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.14 20:32
avatar

Je to omyl, pokud je kupní smlouva platná, kupující vašemu otci zaplatil, tak je auto již jeho. Zápis v registru neřeší majetek, je to jen úředničina, jediný právoplatný doklad o vlastnictví je kupní smlouva.

Na vašem místě bych podal stížnost na soud, který notáři spis k dědickému řízení dal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.14 20:42
avatar

Tak sdělte notáři, že pokud Vám chce dát vozidlo do dědictví, tak ať Vám ho předá!

Musíte se bránit, páč auto není již majetkem zemřelého a nemůže být předmětem dědictví..

doplněno 23.11.14 20:56:

Je zde důležité, kdy byl prodej uskutečněn. Jak je to dlouho?

Pokud je to krátká doba, je nutné, aby bylo vozidlo z důvodu změny vlastníka zapsáno v dědictví , ale s nulovou hodnotou. Jde v tomto případě jen administrativní úkon, páč náš právní řád neumožní přepis po 5-8dnech po úmrtí. ( je již zanesen v matrice jako zemřelý)

Pokud je vozidlo prodáno delší dobu, budete manipulovat s dokumenty vozidla, které není dlouho vaše.

Co na to říká kupec vozidla?

doplněno 23.11.14 21:04:

coklit, to neprojde, páč jak šáhnou do registru a vidí zemřelý, nic neprojde.

Osobně jsem řešil podobné, s vedoucí registru vozidel..

Proto je důležité počet dní od prodeje a umrtí..

doplněno 23.11.14 21:07:

plná moc nemusí být notářsky ověřena..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marekc
Datum: 23.11.14 20:48
Notáři jsem řekl něco podobného, ale on si trva na svém...že když nebude zaneseno v dědictví, tak ho kupující nebude moci přehlásit na sebe
Datum: 23.11.14 20:48
avatar

Já si naopak myslím, že je to tak bohužel správně. Pokud auto není odhlášené na nového majitele, je třeba, aby prošlo dědickým řízením a na nového majitele, automobil odhlásil dědic..

doplněno 23.11.14 21:01:

A co zkusit napsat plnou moc člověku, který automobil zakoupil za Vašeho otce, datovanou před jeho úmrtím?

doplněno 23.11.14 21:12:

Plná moc nemusí být notářsky ověřená. Kdysi se takhle někomu podařilo přehlásit motocykl.. ale možná v té době ještě platila jiná pravidla nebo to bylo úředníkem, ale na registru jim to prostě prošlo.

Tak jak píše @milancukrar to bude určitě nejčistší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekc
Datum: 23.11.14 21:05
To by ale muselo být notářsky ověřeno?...což by asi zpětně šlo špatně
Datum: 23.11.14 22:34

Pokud kupní smlouva vyloženě nestanovila, že se kupující stává vlastníkem až v okamžiku změny zápisu ve velkém technickém průkazu, tak platí, že kupující se stává vlastníkem auta již uzavřením kupní smlouvy,přepis v techničáku na to nemá žádný vliv. Vyplývá to z občanského zákoníku, dle nového oz již není k převodu vlastnického práva potřeba ani odevzdání věci, jak to vyžadoval starý občanský zákoník.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.11.14 07:28
avatar

aaella, opět naprosto souhlasím, ale trošku budu polemizovat s registrem.

Právně je vozidlo, jak jsme všichni napsali, uzavřením kupní smlouvy a předáním plnění.

Bohužel zákona 56/2001 je trošku divný, páč uřednici nepustí pokračovat v přepisu vlastníka, púoku jí vyběhne, že majitel je již zemřelý. Musí se tento zápis nahradit jiným zápisem, třeba od soudu , nebo porušením předpisu, (ale to nebude uřednice riskovat)...

Stále nevíme jak dlouho je vozidlo prodané a co říká kupec...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.11.14 08:05

@milancukrar, dobrý postřeh! . Ano, z hlediska právního je koupě auta provedena - není-li dohodnuto jinak - uzavřením smlouvy. Jenže zde máme ještě registr vozidel, viz. z.č.56/2001 Sb., což je veřejnoprávní předpis a tam vzniká problém, neboť při přepisu vlastníka je potřeba vozidlo nejprve odhládit, což musí učinit původní vlastníka a ten zemřel. Tedy odhlášku musí provést dědic, jenže je pravda, že auto by do dědictví zaneseno být nemělo. Podle mého názoru není pro účely odhlášení vozidla potřeba, aby auto bylo zaneseno do dědictví, stačí úmrtí list, usnesení o dědictví (kdo je dědic po zemřelém) + kupní smlouva. Zde opravdu auto do dědictví nepatří, protože v den smrti již zemřelému nepatřilo.

doplněno 24.11.14 10:42:

Ještě doplním pro tazatele: notář v usnesení označí auto, jako součást dědictví, což znamená, že auto připadne dědici, ne kupujícímu! Kupující není dědic. Aby auto připadlo kupujícímu (opětovně),musel by kupní smlouvu znovu onen dědic (Vy)uzavřít. Což je celé nesmysl. Tedy: tazatel by se měl notáře zeptat, k jakému účelu by mělo být auto zaneseno do dědictví, když po proběhnutém dědictví byste ho musel znovu prodat? A co kdyby už kupující auto nechtěl? Jak by to chtěl notář vyřešit, když k převodu auta je zapotřebí toliko smlouvy?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavla2014
Datum: 24.11.14 09:28

Po mém soudu notář má pravdu. Zdědili jste auto a zároveň i závazek auto vydat novému majiteli a provést přehlášení na nového majitele na registru vozidel. To se vám nepovede bez dědického usnesení. Je nesmysl, že auto má v dědictví nulovou hodnotu. Auto má cenu obvyklou dle stáří a opotřebení vozidla a je aktivem dědictví. Pasivem dědictví je povinnost auto vydat, což finančně vyjádřeno představuje stejnou částku. Může se vám tedy zdát, že po odečtu je to nula, ale není to pravda. Na odměnu notáře nemají vliv pasiva dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.