Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Snížení výživného

Od: liza1* odpovědí: 4 změna:

Dobrý den, prosím Vás o radu. Kamarádky přítel platí výživné na zletilé dítě studující střední školu. Teď spolu mají mimčo, tak si on chce požádat o snížení výživného z důvodu další vyživovací povinnosti k dítěti a k ní jako neprovdané matce. Trvalé bydliště má v bytě, který mají s bývalou ženou společný a prodávají jej, ale žije s mou kamarádkou. Chci se zeptat, z jakých příjmů se vychází pro stanovení výše výživného? Kromě příjmu ze zaměstnání má nepravidelný příjem v různé výši ze živnosti, což je v danou chvíli nezdaněný příjem - posuzují jej až po odečtení výdajů a zdanění v daňovém přiznání a nebo ne? Budou se zabývat i příjmem mé kamarádky? Bude případné snížení výživného platit od narození jejich dítěte? Děkuji Vám moc.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

myse*
hodnocení

2x

výživné se počítá z celkového příjmu rodiny - tudíž i jeho přítelkyně. Soud si vyžádá potvrzení zaměstnavatele o příjmu za poslední rok, popř. příslušný finanční úřad pokud podniká.

až bude žádat o snížení - počítá se aktuální stav - takže doporučuji podat žalobu až se dítě narodí... jinak budou posuzovat situaci jako 2 bezdětné osoby.

Jenom malá soukromá připomínka - uvědomují si tito lidé, kolik "stojí" dítě na střední škole? Nevím kolik platí výživné - ale umí si představit, že za tolik by živili dceru oni? Chtělo by to trošku spravedlnosti na obou stranách. Ať se nejdříve zamyslí.

liza1*
hodnocení

Děkuju za odpověď. Takže ačkoliv u ní nemá trvalé bydliště, tak se bere i její příjem, tedy v tuto chvíli mateřská a před narozením dítěte nemocenská. To je teda divný. A v případě bývalé ženy se její přítel do příjmů nezahrnuje? To asi ne, že? Minulé výživné měl spočítané tedy chybně, což potvrzujete i Vy. Vycházeli z jeho příjmu u zaměstnavatele a ze živnosti bez odečtení výdajů, daní a pojistného.

A k Vaší soukromé připomínce - vědí, kolik stojí dítě na SŠ a dovedou si tedy představit, že by jeho syna za částku, kterou poukazuje, živili. Kdyby mu to jeho příjem umožňoval, tak by mu platil i víc, protože je to přeci jeho dítě. Ale bohužel je situace taková, že to nejde.

 

dusatka*
hodnocení

1x

Ono to do značné míry závisí na volné úvaze soudu. Základní pravidlo je v §85 a §85 a zákona o rodině, a jak si to soud v rámci těchto paragrafů vykládá, je na něm:

§ 85

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se k péči rodičů o společnou domácnost.

§ 85a

(1) Rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmů,8) je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí patnáctinásobek částky životního minima potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb tohoto rodiče podle zákona o životním minimu.9)

(2) Tam, kde to majetkové poměry povinného rodiče připouštějí, lze za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor zabezpečujících zejména přípravu na budoucí povolání.

 

lidka*
hodnocení

0x

Víte lizo, na Váš dotaz je velice těžké odpovědět. Je to zcela na rozhodnutí soudu, jak posoudí životní úroveň obou domácností. Našla jsem odpověď na podobný dotaz, který mé stanovisko hodně podporuje. Ale uvádí se tam, že soud posuzuje i to, zda jeden z rodičů si založil novou rodinu. Navíc si myslím, že ke své současné přítelkyni má i před narozením děcka povinnost přispívat na nákup výbavičky a dalších potřebných věcí. Takže si myslím, že není rozhodné až narození jejich děcka. Trvalé bydliště asi nebude podstatné, ale kde skutečně žijí a sdílí domácnost. Dobře si pamatuji, že když soud rozhodoval o výši alimentů, které manžel platil, započítali i mé příjmy, ale ne příjmy přítele- druha jeho bývalé manželky. Také mě to zlobilo, protože to byl ředitel podniku o mnoho s vyšším platem než byl plat můj. Ono je to totiž vždycky tak trochu pro jednu stranu nespravedlivé. Potom jsem se dostala do druhé role, když jsem o výživné musela sama po rozvodu žádat. Důležité je a samozřejmě nejlepší řešení, když se o výši výživného nemusí soudit, ale dohodnou se o něm. Nemá to alespoň negativní vliv na vztah děcka k vlastním rodičům. Ovšem musí v tom hrát hlavní úlohu rozum a tolerance. Ne vždycky se to ale povede, bohužel. A nyní to povídání - třeba si z toho něco vezmete: *nevi*

Na výpočet výživného neexistuje žádný pevný vzorec nebo nějaké tabulky, z nichž by se dala výše výživného odvodit. Soud při rozhodování o výživném postupuje podle zákonných hledisek, jež jste sám zmínil, a musí zapojit i svou zkušenost, kterou aplikuje na každý konkrétní případ zvlášť. Oba rodiče by se na výživě dítěte měli podílet podle svých schopností a možností. Zákon přihlíží i k tomu, že jeden z rodičů dítě osobně vychovává, což by druhý z rodičů měl do určité míry vyvážit finančním plněním v rámci výživného. Každý z rodičů by měl poskytovat tolik, aby dítě mělo stejnou životní úroveň, jako rodič. To se ale dá dobře použít u rodičů se stabilními příjmy. U rodičů, kterým samotným stačí, že si vydělají na chleba a pivo a víc nepotřebují, to ale použít nelze. Tam se musí vycházet z toho, kolik by si rodič vzhledem ke svým schopnostem, kvalifikaci a stavu na trhu práce mohl vydělat. Zkuste si výživné vypočítat třeba tak, že si představíte, kolik peněz z rodinného rozpočtu by připadlo na dítě, pokud by rodiče nadále žili a hospodařili spolu. Pak tuto částku poměrně rozdělte podle příjmu (případně podle příjmu, kterého rodiče jsou schopni dosáhnout) rodičů a získáte tak orientačně částku výživného. Opět to ale není ideální výpočet, protože pokud si jeden nebo oba rodiče pořídí novou rodinu a přibudou jim další vyživovací povinnosti, je třeba přihlédnout i k tomu.

Je mi jasné, že výše uvedená odpověď vás asi ne zcela uspokojí. Pokud si rodiče sami mezi sebou nebudou jistí při stanovení výše výživného, mohou se obrátit na odbor péče o děti a mládež příslušného městského úřadu, v jehož obvodu děti bydlí. Když tam dojdou a vysvětlí svou situaci s tím, že se chtějí na výživném dohodnout, pracovníci úřadu, kteří s touto problematikou mají zkušenosti, jim mohou při stanovení výše výživného pomoci.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizen/...
doplněno 22.06.09 12:36:

Ale nemyslím si, že by výživné, pokud rozhodne soud o jeho snížení - bylo se zpětnou platností od narození děcka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]